10 Mart 2008 Pazartesi 00:00
Almanya göç sistemini tartışıyor
Nüfusunun yaklaşık beşte birini göçmen asıllıların meydana getirdiği Almanya, nitelikli iş gücünü ülkeye çekebilmek için yeni yöntemler arıyor. ABD, Avustralya ve... ~|~

Nüfusunun yaklaşık beşte birini göçmen asıllıların meydana getirdiği Almanya, nitelikli iş gücünü ülkeye çekebilmek için yeni yöntemler arıyor. ABD, Avustralya ve Kanada'nın uyguladığı puantaj sistemi örnek gösteriliyor.

Kanada, ABD ve Avustralya gibi klasik göç ülkelerine yerleşen yabancıların eğitim düzeyi genellikle geldikleri ülkeden yüksek oluyor. Almanya'da ise durum farklı. Almanya'da yaşayan yabancıların sadece dörtte biri lise mezunu. Nürnberg'deki İstihdam Federal Dairesi'ndeki uzmanlar tarafından, Almanya'ya daha fazla yüksek vasıflı göçmen getirilebilmesi için puantaj sistemi uygulanması öneriliyor.
Almanya nüfusunun yaklaşık beşte biri göçmen asıllı. Ama göçmenlerin sadece çok küçük bir bölümü meslek sahibi. Almanya kalifiye eleman ve müteşebbisi cezbetmiyor. Düren kenti göç dairesi uzmanı Sybille Haussmann bu vasıftaki kesime yüksek engeller çıkarıldığını söylüyor:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  "Örneğin iki misli para kazanma şartı aranıyor. Bu hemen hemen hiçbirinin aşamayacağı bir engel. Hevesli olsa ve Almanya'ya yerleşmek istese bile."

Yatırımcı Almanya'yı tercih etmiyor

Yeni göç yasasına göre, yabancı müteşebbisin Almanya'ya yerleşmesi için en az bir milyon euro'luk yatırım yapması ve en az on kişi istihdam etmesi gerekiyor. Gerçi siyasi partiler bu sınırı yarıya indirmek istiyorlar ama üstün yetenekli göçmen sayısının artması için bu yeterli değil. Dünyanın en başarılı göç politikasını uygulayan Kanada'daki gibi puantaj sistemi uygulanabileceği belirtiliyor. Bu sistemde mesleki yetkinlik, iş tecrübesi, dil ve iş bulma imkanlarının yanısıra yaş ve medeni durum da dikkate alınıyor. İstihdam piyasası ve mesleki araştırmalar Enstitüsü'nden Herbert Brücker puantaj sisteminin Almanya'ya adapte edilebileceği görüşünde: "Başka ülkelerin eleme yöntemlerinin bire bir devralınmamasına dikkat edilmeli. Bizde farklı mesleki vasıflar aranıyor.

Dil engeli
Almanya'nın göçmen alan diğer ülkelere göre dezavantaja düşmesinde Almanca'nın zor bir dil olması ve dünyanın her yerinde öğretilmemesi kadar teşviklerin sınırlı olması ve yüksek vasıflı işgücünün Almanya'ya yerleşmeye özendirilmemesi de rol oynuyor. Düren belediyesi göç dairesinden Sybille Haussmann, göçün yönlendirilebilmesi için bu açıkların puantaj sisteminde dikkate alınması gerektiğini söylüyor: "Kalifiye işgücüne uygun dil kursları hazırlanıp aile fertlerinin de topluma uyumunu kolaylaştırıcı tedbirlere başvurulmalı. Teşviklere ciddi bir şekilde el atılır, Alman şirketlerinin ihtiyaçları kadar göçmen işgücünün imkanlarını da gözeten bir puanlama yapılabilirse en büyük engel aşılmış olur."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100