05 Nisan 2007 Perşembe 00:00
Almanya'dan esen rüzgar

Geçtiğimiz hafta sonu Almanya'nın Heidelberg kenti, tarihi bir kongreye şahitlik etti. İki gün süren Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde Batının önemli iktisatçıları ve aydınları, 'ışığın artık doğudan geldiğine' işaret ettiler. Muharrem BAYRAKTAR'ın yazısı... ~|~


Geçtiğimiz hafta sonu Almanya'nın Heidelberg kentinde tarihi bir kongreye şahitlik ettik. İki gün süren kongrenin konusu Milli Ekonomi Modeli idi.
Kongreye gelen yüzü aşkın katılımcı, Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli ile ilgili tebliğlerini sundular. Almanya'dan, İtalya, Fransa, Rusya, Azerbaycan, Hollanda, Bulgaristan, İngiltere, Makedonya, Avusturya, Estonya, Litvanya ve Macaristan'dan katılan akademisyenler, tebliğlerini birbiri ardına sunarken, modeli didik didik inceledikleri belliydi.

Her biri kendi sahasında, ülkelerinde bir otorite olan akademisyenler kongre boyunca büyük bir heyecan içindeydiler. Çünkü karşılarında bugüne kadar rastlamadıkları türden bir iktisat modeli ve klasik ekonomi tanımlarını yerle bir eden bir tez vardı.
Hele hele büyük bölümü AB üyesi olan ülkelerden gelen katılımcıların bu bağlamda söyleyecekleri sözler çok daha büyük bir önem taşıyordu.
Amsterdam Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cornelia Versteegh'in "Mili Ekonomi Modelindeki bazı tespitler beni sarstı!" diyerek başladığı konuşmasında AB'nin geleceğini ilgilendiren önemli ifadeler vardı. Prof. Dr. Versteegh "Biz AB üyesi ülkeler olarak bütün sorunlarımızı çözdüğümüzü sanıyorduk. AB'nin sırtı yere gelmez diyorduk. Ancak Prof. Dr Baş tam tersini söylüyor ve '15 yıl içinde AB'nin çökeceğini anlatıyor. Üstelik belgelerini ortaya koyuyor. Bütün AB üyesi ülkeler bu sese kulak vermeli."

Bir başka AB üyesi olan Almanya'nın Bon Üniversitesi'nden katılan Prof. Dr. Krasivkaya Regina ise "Küreselleşmenin dünyada meydana getirdiği tahribatı ancak bu model engelleyebilir" diyor ve ilave ediyor: "Milli Ekonomi Modeli çok çarpıcı bir tez. Dünyanın her tarafında kolaylıkla uygulanabilir."
Viyana Üniversitesi'nden Prof. Dr. Horman Knoflacher'in "Sırtını tamamen gerçeklere dayamış olan bu modelin meydana getireceği sonuçlar hepimizi heyecanlandırıyor. Dünya Ticaret Örgütü ülkeleri ve insanları sefalete sürükleyeceğine, bu modeli incelesinler. Bu tez, insan merkezli bir tez." şeklindeki ifadeleri de çok önemli bir gerçeği ortaya koyuyordu.

Estonya'dan katılan Prof Dr. Jyri Kadak ve Prof Dr. Maldus Uustalu, "Küresel şirketlerin ülkelerini nasıl bir darboğaza sürüklediklerini" anlatarak "Bizim için de tek çözüm Milli Ekonomi Modelidir" diyerek kurtuluş reçetelerinin adresini açıkça ilan ettiler.

Değişik ülkelerin bilim adamları kendi ülkelerinde yaşadıkları sorunları anlatarak Milli Ekonomi Modeline sımsıkı sarılmaktan başka çıkar yol olmadığını açıkça vurguluyorlardı:
Bulgaristan'dan Prof Dr. Georgia Çobanov: "ABD'nin talimatı ile liberalizmin uygulamaya konulduğu ülkemizde pek çok sorun yaşıyoruz. Bu süreçte bu model bizim için de çok önemli."
Macaristan'dan Prof. Dr. Istvan Frederich "Küreselleşme ile tamamen  dışarıya bağımlı hale gelen ve kendi kaynaklarını kullanmayan Macaristan için bu model pek soruya cevap veriyor."
Bosna'dan Sekip Sekoloviç "Bu kitap vergiye getirdiği yeni bir bakış açısıyla çağ atlatacak nitelikte."
Almanya'dan Prof. Dr. Martin Mayer "Vatandaşa çok değer veren bir model."
Kongre, başından sonuna kadar büyük bir heyecanla ve ilgi ile takip edildi.
Bilhassa AB ülkelerinin bilim adamlarının yaptıkları konuşmalar, Türkiye'nin AB'ye girmek için her şeyi yaptığı bu süreçte çok manidar mesajlar içeriyordu.
Onlar Türkiye'ye şöyle sesleniyorlardı:
"Ey Türkiye! AB'de senin için bir şey yok. Avrupa çöküşe gidiyor. Bizde boşuna hazine arama. Halkını da kandırma. Asıl hazine sizde, sizin içinizde. Açın Haydar beyin Milli Ekonomi Modeli'ni okuyun. Asıl hazine bu model. Biz bile bu gerçeği görmüşken siz ne diye boşa hayal kuruyorsunuz?"
İki gün süren kongre boyunca Heidelberg'in dünya ekonomi literatürüne çok önemli bir dönüm noktası olarak geçecek bu  kongreye sahiplik yapması  kuşkusuz tarihi bir olaydı.
Bu kongrenin, dünyada meydana gelecek olan yeni ekonomik yapılanmalar için referans kaynağı olacağına ve bundan sonra artık her şeyin eskisi gibi olmayacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137