27 Mart 2008 Perşembe 00:00
Altın peşkeşi mahkemelik

İzmir Barosu, 'İzmir'in çatısı' denilen Güzelbahçe'ye bağlı Küçükkaya ve Payamlı köyleri arasında, Bergama Ovacık'ta altın madeni işleten Koza Altın İşletmeleri'ne verilen arama ruhsatının iptali için dava açtı ~|~
Bakanlar Kurulu'nun İzmir'in Menderes İlçesi'ne bağlı Efemçukuru Köyü'nde 35 parsel için aldığı 'Acil kamulaştırma' kararına karşı iptal davası açan İzmir Barosu, bu kez de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 21 Ağustos 2006 tarihinde, Efemçukuru'nun komşu köyü Kavacık sınırları içinde, Güzelbahçe İlçesi'nin de hemen üstünde Küçükkaya ile Payamlı Köyleri arasında bulunan 1479 hektar alanda, Bergama Ovacık'taki altın madenini işleten Koza Altın İşletmeleri'ne 3 yıllığına verdiği 4'üncü sınıf arama ruhsatının iptali için dava açtı. İzmir Barosu'nun avukatı Enis Dinçeroğlu, iptal istemini içeren dava dosyasını Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne verdi.

Tüm İzmir'i ilgilendiriyor
Koza Altın İşletmeleri'ne verilen 4'üncü Sınıf arama ruhsatının İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, İzmir'e içme suyu sağlamak amacıyla yapmayı planladığı Çamlı Barajı'nın koruma havzası içinde bulunduğu belirtilen dava dilekçesinde, "Bergama?Ovacık?Çamköy Mevkii'nde bulunan siyanür liçi yöntemi ile çalışan altın madeninin işletilmesine ilişkin idari işlemler mahkemelerce defalarca iptal edilmiş, AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlal edildiğine karar vermiştir. Kamu yararına olmadığına ilişkin mahkeme kararlarına karşın ve Çamlı Barajı koruma havzasında olmasına rağmen altın arama faaliyetinde bulunmasına imkan veren ruhsat Koza A.Ş.'ye verilmiştir. Bu durum tüm İzmirliler'i, sivil toplum örgütlerini ve kamu meslek odalarını doğrudan ilgilendirmektedir. Hukukun üstünlüğünü savunmak ve korumak işlevine sahip bir meslek örgütü olan İzmir Barosu Başkanlığı'nın da dava açma hakkının bulunmaktadır" denildi.

Zarar telafi edilemez
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan işlemin ve yürütmesinin durdurulmaması halinde telafisi mümkün olmayan zararların ortaya çıkacağı ifade edilen dilekçede, "Arama faaliyeti için verilen ruhsat sürelidir bu nedenle ruhsat sahibi şirket bir an önce alandaki faaliyetine başlayacaktır. Arama faaliyeti sonucu İzmir'in su ihtiyacını karşılayan havza zehirli atıklar sonucunda kirlenecek ve yeraltı suları ile kirlenen baraj suyu İzmirli'ye içme suyu olarak dağıtılacak ve zehirli su tüm İzmirliler tarafından kullanılacaktır. Bu aşamada yürütmenin durdurulması kararı verilmediği takdirde arama aşamasında başlatılan inşai ve fiziki faaliyetler yoğunlaşacak ve trilyonlar toprağa gömülecek çevre ve doğa zararı yanında katlanarak artan bir kamu zararı ortaya çıkacaktır" ifadelerine yer verildi.

Yeni ortaya çıktı

Bergama Ovacık'ta bulunan ve siyanürlü yöntemle altın çıkartılmasına karşı mücadele eden çevrecilerin direnişinin simgesi haline gelen madeni işleten Koza Altın'a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen ruhsat, Bakanlar Kurulu'nun, Efemçukuru Köyü hakkında aldığı acil kamulaştırma kararıyla gündeme gelmişti. İZSU konuyu Çamlı Barajı'nın ÇED sürecinde Güzelbahçe'de yaptığı halkın katılımı toplantısı sonrasında öğrenmiş dava açma hazırlıklarına başlamıştı.
Koza Altın İşletmeleri'nden yapılan açıklamada ise firmanın ülke çapında 200'e yakın arama ruhsatı bulunduğunu, ancak bunun maden çıkartılacağı anlamına gelmediğini, bölgede henüz bir çalışma yapılmadığı ifade edilmişti. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137