26 Haziran 2007 Salı 00:00
Aman sıcağa dikkat!
Türkiye son 25 yılın en sıcak haziran ayını yaşıyor. Aşırı sıcaklar Sağlık Bakanlığı'nı da harekete geçirdi. İstanbul'da ve İzmir'de idari izin verilirken, vatandaşlar uyarıldı. ~|~

 


Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Turan Buzgan, aşırı sıcaklarla ilgili olarak, valiliklere, illerindeki koşulları göz önünde bulundurarak gerekirse mesai şartlarının yeniden düzenlenmesi, çalışanların kanuni şartlar çerçevesinde izinli sayılabilmeleri konusundaki yetkilerini hatırlatan bir genelge gönderdiklerini bildirdi.

İSTANBUL'DA ENGELLİ, HASTA VE GEBELERE İZİN
İstanbul Valisi Muammer Güler, aşırı sıcaklar nedeniyle 26 Haziran Salı ve 27 Haziran Çarşamba günlerinde hamile, engelli ve kronik hastalığı olan kamu görevlilerinin izinli sayılmalarına karar verildiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın önerisinin ardından ilk etapta Bursa'da da aynı şartları taşıyan kamu çalışanları için iki gün, İzmir'de ise engelli kamu çalışanları için üç gün idari izin verildi.

İstanbul Valisi Güler, aşırı sıcaklar nedeniyle Valiliğin durum değerlendirmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Güler, 26 Haziran Salı ve 27 Haziran Çarşamba günlerinde hamile, engelli ve kronik hastalığı olan kamu görevlilerinin idari izinli sayılacağını açıkladı. Vali Güler, açık havada çalışanlar için idari amirlerinin çalışma saati başta olmak üzere gerekli tedbirleri alacağını söyledi. Aşırı sıcaklar nedeniyle sağlık ve güvenlik birimlerinin de gerekli önlemleri alacağını ifade eden Güler, özel kuruluşları da hamile ve kronik hastalığı olan çalışanlarının durumunu gözetmeleri önerisinde bulundu.
Güler, vatandaşlarımızın aşırı sıcaklardan zarar görmemesi için mecbur olmadıkça dışarı çıkmamaları, sıcaktan olumsuz etkilenen, sıcak çarpmasına maruz kalan vatandaşların da 112 Acil Servisinden yardım istemeleri ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektiğini ifade etti.

İzmir'de engelli, hamile ve rahatsızlığı olan kamu çalışanlarına 3 gün izin İzmir Valiliği, aşırı sıcak nedeniyle 26- 27- 28 Haziran tarihlerinde engelli, hamile ve kronik rahatsızlığı olan kamu çalışanlarının idari izinli sayılacağını duyurdu.

UYARILAR
Buzgan, Sağlık Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin uyarılarda bulundu.
Buzgan, küresel ısınmanın aşırı sıcaklar ve dengesiz yağışlar olarak tüm dünyada etkini gösterdiğini belirtti. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Çarşamba günü başta olmak üzere içinde bulunulan haftada sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini kaydeden Buzgan, sıcak hava dalgasının uzun sürecek olmamasının ve havadaki nem oranının yüksek değerlerde bulunmamasının hissedilen sıcaklık açısından bir avantaj olduğunu bildirdi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, hafta sonu hava sıcaklıklarının Aydın'da 44, Muğla'da 42, İzmir, Antalya ve Balıkesir'de 41 derece ölçüldüğünü hatırlatan Buzgan, son tahminlere göre Afrika üzerinden gelen ikinci sıcak hava dalgasının Salı ve Çarşamba günü başta Marmara, Ege ve Akdeniz olmak üzere tüm yurtta etkili olmasının beklendiğini ifade etti. 26-27 Haziran günlerinde sıcaklık değerlerinin Aydın'da 45, Manisa'da 43, Adana'da 42, İstanbul'da 39 ve Ankara'da 38 dereceye ulaşmasının beklendiğini belirten Buzgan, konuya ilişkin bir genelgeyi valiliklere gönderdiklerini kaydetti.

RİSK ALTINDA OLANLAR VE TEDBİRLER
Aşırı sıcaklıkların sağlık problemlerini beraberinde getirdiğini vurgulayan Buzgan, sıcak hava nedeniyle vücut ısısının arttığını ve metabolizmanın bu olağan dışı duruma uyum sağlamaya çalıştığını anlattı.
Yaşlılar, bebekler, hamileler, kronik hastalığı bulunanlar, sürekli ilaç kullananlar, alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı olanların risk grubunda yer aldığına dikkati çeken Buzgan, bu gruptaki kişilerin sıcaklıklardan daha fazla etkilendiklerini kaydetti.
Aşırı sıcakların başta beyin olmak üzere çeşitli organlarda hasara neden olabileceği uyarısında bulunan Buzgan, 4 yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayanlar, bakıma muhtaç olanların, gebelerin ve açık alanda çalışanların sıcaklıklardan özellikle korunmaları gerektiğini söyledi.

Aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemlere de değinen Buzgan, günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini vurguladı. Dışarıda bulunulması halinde açık renkli, bol ve sık dokunmuş kumaşlardan giysiler giyilmesini öneren Buzgan, geniş kenarlı ve hava alabilen şapkaların da kullanılmasının yararlı olacağını belirtti.

Dışarıda çalışması gerekenlerin, mümkün oldukça güneş altında kalmamasını, aşırı hareketlerden kaçınmasını ve bol sıvı almasını da öneren Buzgan, güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında denize girilmemesi gerektiğini de belirtti. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenlerin en az 15 koruma faktörlü güneş kremi kullanmaları gerektiğini belirten Buzgan, uzun süre kesintisiz güneşlenilmemesini önerdi.
Buzgan, kapalı alanların iyi havalandırılması, vantilatörlerin kapı ve pencereler açıkken çalıştırılması gerektiğini de belirtti.
Açık ortam aktivitelerinin sınırlandırılması gerektiğini ifade eden Buzgan, beslenmenin de önemli olduğuna da dikkati çekti. Buzgan, "Her gün en az 2-2,5 litre su tüketilmeli, hafif gıdalar, sebze ve meyve tüketilmeli" dedi.
Buzgan, tüm valiliklere bir genelge gönderdiklerini belirterek, mevcut duruma dikkati çektiklerini kaydetti.

Valiliklere gönderdikleri genelgede, bölgenin şartları dikkate alınarak mesai saatlerinin düzenlenebileceğini hatırlattıklarını ifade eden Buzgan, ilk etapta kronik hastalığı olanlar, açık alanda çalışanlar, özürlüler ve hamilelerin çalışma şartları açısından ayrıca değerlendirilerek gerekirse kanuni şartlar çerçevesinde izinli sayılabileceğini, sıcaklık değerlerinin hayatın genelini olumsuz etkilemesi durumunda ise diğer kamu görevlileri için de çalışma saatlerinin yeniden düzenlenebileceğini belirttiklerini söyledi.

Antalya'da tatil kararı çıkmadı
Antalya Valiliği, tatil kararı almadı, sıcak nedeniyle kriz merkezi oluşturdu. Sağlık Bakanlığı, çarşamba günü aşırı sıcaklar nedeniyle tatil kararı verilmesini valiliklere bırakmıştı.
Afrika sıcaklarına karşı uyarılarda bulunan Antalya Valiliği, sıcaklardaki artış ve nem oranındaki düşüş nedeniyle halkın dikkatli olmasını istedi. Antalya'nın Kuzey Afrika üzerinden gelen Basra alçak basınç merkezinin etkisi altında olduğuna dikkat çeken valilik, hafta başından itibaren Antalya ve çevresinde kuzey yönden rüzgar eseceği, sıcaklıkların ise 40 derecenin üzerinde seyredeceği, nem oranının da daha düşük seviyelerde seyredeceği bilgisini verdi.
Valililikten yapılan açıklamada, kalp yetmezliği, hipertansiyon, damar hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet, astım rahatsızlıkları olanların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması uyarısında bulundu. Gıda ve beslenme düzenlerine dikkat edilmesi, özellikle yaşlıların ve çocukların korunmalarında hassas davranılması gerektiği belirilen açıklamada, ihtiyaç halinde sağlık kuruluşlarına başvurulması istendi.     

ATEŞ YAKMAYIN
Antalya Valiliği, bölge halkının orman ve piknik alanlarında daha dikkatli ve sorumlu davranarak orman yangınlarına sebebiyet verebilecek mangal ve ateş yakmamaları, sürücülerin ve yolcuların ormanlık alanlarda seyir halindeki vasıtalardan sigara ve yanıcı madde atmamaları için de uyardı. Seyahat eden sürücüleri de uyaran valilik, sürücülerin sağlıklı ve güvenli yolculuk yapabilmeleri için trafik kurallarına, polis ve jandarmanın uyarılarına dikkat edilmesini, dinlenerek araç kullanmasını istedi.
Valilik ayrıca, aşırı sıcak nedeniyle kriz yönetim merkezi de oluşturdu. Valilik açıklamasında kriz merkezinin ikinci bir emre kadar görevini aksaksızca ve kararlılıkla sürdürmesi yönünde karar alındığı bildirildi.

1 HAFTA TEYAKKUZDAYIZ
Sıcak ve düşük nemden kaynaklanabilecek orman yangınlarında da artış olabileceği uyarısında bulunan valilik, alınması gereken önlemleri sıraladı. Valilik, sıcaklıkların artması ve nem oranının hafta boyunca düşük olacağını gözönünde bulundurarak 25 Haziran- 2 Temmuz gününe kadar orman yangınları bakımından riskli olduğu uyarısı yaptı.

BURSA'DA KAMU GÖREVLİSİ ENGELLİLER 2 GÜN İZİN YAPACAK
Bursa Valiliği, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkmasının beklenmesi nedeniyle il genelindeki kamu görevlisi engellilerin, yarın ve 27 Haziran Çarşamba günü idari izinli sayılacağını bildirdi. Bursa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Meteorolojiden alınan bilgiye göre, il genelinde önümüzdeki günlerde hava sıcaklığında önemli artışların meydana gelmesinin beklendiği belirtildi.
Yaz mevsimiyle birlikte giderek artan hava sıcaklığının insan sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği ifade edilen açıklamada, "Başbakanlığın 2002/58 Sayılı Özürlüler ile ilgili Genelgesine istinaden ilimizde çalışan kamu görevlisi özürlülerin 26-27 Haziran 2007 tarihlerinde 2 gün idari izinli sayılmaları, Valiliğimizce uygun görülmüştür" denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137