18 Aralık 2012 Salı 11:54
Ambulanslara TSE standardı

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkartılan \"Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik\" 10 Nisan 2012 tarih ve 28260 sayılı Resmi Gazete \"de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu Yönetmelik ile 10 Nisan 2012 tarihinden sonra tescil edilecek ambulanslarla (trafiğe çıkmamış), 10 Nisan 2012 tarihinden önce tescil edilmiş (halen trafikte olan) ambulansların periyodik muayenesinin yapılması görevi TSE\'ye verildi. Bu görev kapsamında TSE\'nin trafiğe henüz çıkmamış ve halen trafikte olan ambulansların periyodik muayenesini, TS EN 1789 standardı ve söz konusu Yönetmelikte belirtilen hükümler çerçevesinde yapması öngörülüyor. Periyodik muayene sonucunda TSE\'den \"TSE-Ambulans Uygunluk Belgesi (Ek-C)\" almaya hak kazanan ambulansların kullanımı mümkün olacak; uygunluk belgesi alamayan ambulanslar ise İl Sağlık Müdürlüklerinin onayı ile ilgili İl Valiliğince trafikten men edilecek.

Periyodik muayene yapıldı

TSE\'den yapılan açıklamaya göre TSE Otomotiv Merkezi Başkanlığı, bu görev kapsamında ilk aşamada 10 Nisan 2012 tarihinden sonra tescil edilmiş ve henüz trafiğe çıkmamış 340 ambulansın periyodik muayene işlemlerini gerçekleştirdi. İkinci aşama ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 81 ilde halen hizmet veren yaklaşık 6 bin ambulansın ilk tespit periyodik muayenesinin yapılmasını kapsıyor. Bakanlığın ilgili yönetmeliğine göre halen hizmet veren bu ambulansların periyodik muayenelerinin 10 Nisan 2013 tarihine kadar yapılarak eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. TSE Otomotiv Merkezi Başkanlığı, Aralık ayı itibarıyla başladığı ikinci aşama çalışmalarını 4 aylık sürede tamamlayacak. 81 ilde yapılacak periyodik muayeneler için 30 kişilik bir ekip görevlendirildi.

Uygunluk aranacak

TSE Otomotiv Merkezi Başkanlığı bünyesinde yapılacak periyodik muayenelerde, TSE EN 1789 standardı koşulları ve Sağlık Bakanlığı\'nın ilgili yönetmeliğinde belirtilen hükümlere uygunluk aranacak. Bu kapsamda 15 yaşını geçmiş ambulanslar ile ABS fren sistemi olmayan ambulansların hizmet vermesi hiçbir şekilde mümkün olmayacak. \"TSE-Ambulans Uygunluk Belgesi (Ek-C)\" için ayrıca tasarım ile donanımda kullanılan tüm elektrik aksamı, cihaz ve malzemelerin montaj ve özellikleri, malzemelerin yangına dayanıklılığı, sedye ve koltukların ilgili standartların şartlarını karşılayıp karşılamadığı konularında ayrıntılı denetimler yapılacak.

Tek tuşla kontrol

TSE tarafından gerçekleştirilecek bu hizmet, Türkiye\'de kamu sağlığı alanında önemli bir eksikliğin giderilmesini de sağlayacak. TSE Otomotiv Merkezi Başkanlığı, \"TSE-Ambulans Uygunluk Belgesi (Ek-C)\" alan araçların takibinin yapılabileceği web tabanlı bir sorgulama sistemi kuracak. Bu sistem sayesinde ülkemizin hangi ilinde kaç ambulans olduğu, bu ambulanslarda hangi kritik cihaz ve ekipmanların bulunduğu, söz konusu cihazların bakım ve kalibrasyonlarının yapılıp yapılmadığı tek tuşla öğrenilebilecek. HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.