16 Eylül 2011 Cuma 00:00
Amerikalılar Avrupa'ya güvenmiyor
Yapılan bir araştırmaya göre Amerikalıların çoğunluğu ABD'nin ulusal çıkarlarının Avrupa'dan ziyade Asya'da olduğuna inanıyor ~|~

Marshall Fonu tarafından bu yıl onuncu kez gerçekleştirilen Transatlantik Eğilimler 2011 Araştırmasına göre, Amerikalıların yüzde 51'i Çin, Japonya ve Güney Kore gibi bazı Asya ülkelerinin ulusal çıkarlar açısından AB ülkelerine kıyasla (yüzde 38) daha önemli olduğuna inanıyor. Bu sonuçlar, Amerikalıların yaşamsal çıkarları açısından Avrupa ülkelerini yüzde 54, Asya ülkeleri yüzde 29 daha gerekli gördükleri 2004 yılındaki verilerle kıyaslandığında ABD'nin tutumunda dikkate değer bir dönüş sergiliyor. Öte yandan, AB ülkeleri, kendileri için ABD'nin (yüzde 52) Asya ülkelerine kıyasla (yüzde 37) daha önemli olduğunu düşünüyor. Araştırmayı değerlendiren Marshall Fonu Başkanı Craig Kennedy, "Transatlantik Eğilimler, Atlantik'in iki yakasındaki ilişkilerde büyük bir değişiklik potansiyeline işaret etmektedir. ABD'nin içgüdüsel olarak batıya bakıp Uzak Doğu'yu gördüğü bir anı yakalamış olabiliriz. Bu noktada Atlantik'in iki yakasındaki yöneticilerin ayağa kalkması ve liderlik etmesi gerekir" dedi.

Transatlantik ilişkiler
Amerikalıların yüzde 71'i ve AB'de yanıt verenlerin yüzde 68'i ülkelerinin uluslararası sorunlarda işbirliği yapacak derecede ortak değerlere sahip olduğuna inanıyor. Avrupalıların ABD'nin liderliğiyle ilgili görüşleri de olumlu görünüyor. Araştırmanın yapıldığı 12 Avrupa ülkesinde katılanların yüzde 75'i Obama'nın uluslararası politikaları ele alış tarzını beğenirken, bu rakam kendi hükümetlerine verdikleri destekten daha yüksek (yüzde 54). Ancak, ABD kamuoyu ciddi ölçüde kutuplaşmış gözüküyor. Demokratların yüzde 85'i Obama'nın uluslararası politikalarını beğenirken, Cumhuriyetçilerin oranı bunun ancak dörtte biri (yüzde 21). Araştırmaya göre; Avrupalılar Obama'nın belirli bazı politikalarına daha az destek verirken, bunun geçen sene ortaya çıkan ve devam eden bir eğilim olduğu belirtiliyor. Avrupalıların Obama'ya yönelik genel desteği ile aynı düzeyde olan tek dış politika konusu ise Başkan'ın uluslararası terörizmle mücadelesi olmuş. AB'de yanıt verenlerin yüzde 73'ü Obama'ya bu yönde destek veriyor. Bu da Obama yönetiminin Usame Bin Ladin'i bertaraf etmesi üzerine beklenen bir sonuç olarak değerlendiriliyor.

Gençler 'Çin' diyor
Çin ile ilgili olarak Amerika'da bir kuşak çatışması göze çarpıyor. Gençler ileri yaştakilere kıyasla Çin'e daha olumlu bakıyor. 18 ile 24 yaş arasında neredeyse her beş Amerikalıdan üçü (yüzde 59) Çin hakkında olumlu düşünürken, bu görüş 45-54 yaş grubunda yüzde 33, 55-64 yaş grubunda yüzde 37 ve 65 yaş üzerinde yüzde 36 olarak sıralanıyor. ABD'nin ulusal çıkarları sorulduğunda genç Amerikalıların yüzde 76'sı Çin, Japonya ve Güney Kore gibi Asya ülkelerini, Avrupa Birliği ülkelerinden daha önemli gördüklerini belirtiyor (yüzde 17). AB'de ise 18-24 yaş arasındakilerin yüzde 41'i Asya'nın ulusal çıkarları iÇin önemli olduğuna inanırken, diğer yaş gruplarından alınan yanıtlar da bu rakamdan aşağı yukarı yüzde 5 farklılık gösteriyor. ABD, Çin'i ulusal çıkarları için önemli görmesine rağmen, Avrupalılar Çin'in ekonomik bir tehditten ziyade ekonomik bir fırsat olduğuna inanıyor.

Ekonomi
Devlet harcamalarını azaltmayı mı, sabit tutmayı mı yoksa arttırmayı mı tercih edersiniz diye sorulduğunda AB'dekilerin yüzde 50'si, Amerikalıların yüzde 61'i harcamaların azaltılmasını tercih etmiş görünüyor. AB'de yanıt verenlerin yüzde 67'si AB üyeliğinin ekonomileri için iyi olduğuna inanırken, Avro aynı desteği bulamamış. Avro bölgesi ülkeleri içinde yanıt verenlerin sadece yüzde 40'ı Avro'nun ülkelerinin ekonomisi için iyi olduğuna inanıyor. AB'de yanıt verenlerin sadece yüzde 40'ı Avro'nun ekonomileri için iyi olduğunu düşünüyor. Transatlantik Eğilimler 2011 Araştırması, kişisel ekonomik sıkıntıların hem Avrupa'da, hem de ABD'de azalmadığını ortaya koyuyor. 2010 yılına kıyasla 7 puanlık artışla Amerikalıların yüzde 82'si ekonomik krizden kişisel olarak etkilendiğini belirtirken, AB'deki ortalama sabit olarak kalmış (yüzde 61). Buna ek olarak, AB'dekilerin yüzde 56'sı hükümetlerinin ekonomiyle ilgili tutumunu onaylamadıklarını belirtmiş. DIŞ HABERLER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.