17 Ocak 2007 Çarşamba 00:00
Amerikanlaşan Yaşar...
Tercüman'dan Behiç Kılıç, ABD'nin yeni Irak planı ve bu çerçevede yazar yaşar Kemal'in sözlerini değerlendiriyor ~|~

O, "Çukurovalı paytoncu" kimliğinden sıçradığı platformda, ideal bir "nöbetçi aday"dı ve "gerektiği anı" beklediği kapıda ömrü geçti... İngiliz Sunday Times gazetesinin, İngiliz ve Amerikan istihbarat servislerinin sık sık parmakladığı bilinen Nobel Edebiyat Ödülü, başka bir "seçilmişe" verildi...Yaşar Kemal, anlaşılan o ki, "nöbeti" Nobel alamadan bitirdi.

Nobel'li olamadı ama...
Yazar Arslan Bulut'un altını çizdiği gibi, "Büyük Ortadoğu Projesi" lehine adımları ile dikkati çekecek biçimde Amerikalı oldu!..
Son "Ankara Kriterleri" çerçevesinde medyada yer aldığı "edebi" teşhisleri bu yönde, yani Beyaz Saray'ın Ortadoğu stratejileri kapsamında değerlendirilmelidir!..
Bush'un uç noktasında durarak yönettiği "Petrol oyunundaki" milyarlarca dolarlık bütçede, her türlü işbirliğine "ödüllü" yerler bulunmaktadır.
Bu durum "istilacıların" bilinçli oyunudur... Hileli kartların eline tutuşturulduğu Bush, "baş oyuncu" olarak vitrine sürülmüştür ve bu "başroldeki kötü adamın" oyununa, üst rollerde eşlik etmesi için hep "bölgedeki işbirlikçiler" seçilmiştir.
İşin ilginci;
Bush'a rol arkadaşı olarak seçilen "işbirlikçilerin" üzerlerine düşen rolü kabul etmemek gibi bir lüksleri de yoktur! Role itirazları halinde katledilmeleri için kalemleri kırılmıştır... Ve daha da vahimi bu oyuncular, petrol tröstlerinin egemenliği için sürüldükleri kanlı arenada, üstelik birbirleri ile de çatışmak, iç savaşta karşılıklı gırtlaklarına sarılmak zorundadırlar!.. Petrol kuyuları kayıtsız şartsız, sorunsuz bir şekilde çok uluslu petrol şirketleri tarafından paylaşılıp sömürülmeye başlanılana kadar, Irak ve çevresi ateş kazanı durumunda olmak zorundadır. Kaos gereklidir... Irak'ın kanlı sahnesi bu yüzden "timsah gözyaşları" arasında diri tutulmaktadır.

Irak'taki Amerikan askerleri
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El?Haşimi, geçen ay şu açıklamayı yaptı:
"Irak'taki 130 bin Amerikan askerinin yüz bini cephe gerisinde lojistik hizmetlerle, bölgesel stratejilerle, teknik meselelerle ilgilidir... Alanda savaşçı olarak otuzbin ABD askeri bulunuyor..."
Bağdat'a asker lazım. Ve tabii öteki cehennem bölgelerine. Bir taraftan "ateş" sürecek, bir taraftan da sürecek olan ateş, yani iç savaş kontrol altında tutulacak!.. Bush, ABD Kongresi'nden takviye muharip güç istiyor ama asıl istediği, bölgeden devşireceği paralı askerler için tahsisat... Paralı askerler için ilk sıra aday elbette ki Barzani?Talabani'den sağlanacak insanlar. Bu iki işbirlikçi, petrol kuyularından aktarılacak komisyonlarla, İsviçre'deki şahsi hesaplarının şişirilmesi karşılığı, insanlarını Irak'taki iç savaşın göbeğine sürme sözü vermiş durumdalar.
İşgalin başından beri sırtları sıvanan, cepleri doldurulan iki aşiret başına geçtiğimiz günlerde, "ne olur ne olmaz" anlamında bir de "uyarıda" bulunuldu!... Cumhuriyet'ten Bahadır Selim Dilek, ABD'nin yeni Savunma Bakanı Gates'in, Barzani'ye, "Peşmerge güçlerinin, ABD askerleri ile birlikte Bağdat'ta görev yapmasını istiyoruz. Kabul etmezseniz, siyasi açıdan verdiğimiz desteği gözden geçiririz" diye rest çektiğini yazdı... Barzani'nin, "ABD'nin Kerkük'te referandum yapılmasının önünü kesmemesi" şartını da koyarak, Bağdat'a peşmerge göndermeyi kabul ettiği öne sürüldü.

Bunun anlamı, Barzani ve Talabani'nin ilk etapta onbin silahlı Kürt insanını iç savaşa süreceğidir...
İç savaş öylesine kesindir ki, Bush, "Bağdat'ın doğusundaki Sadr Kenti'ndeki Şii lider Mukteda El Sadr ve ona bağlı Mehdi Ordusu'na karşı büyük bir harekatın başlatılacağını" konuşmasında işaret etmiştir...
Bush'un, Sadr'ı yok etme konusunda, Irak'ta kendisi ile işbirliği içerisindeki Şii Başbakan Nuri el?Maliki'yi de "uyardığı" belirtiliyor!.. Yarıdan fazla nüfusu Şii olan Irak'ta, kendisine yandaş bir Şii taraf arayan Bush, Maliki'yi elde tutmak istiyor ama ondan da kendi istekleri doğrultusunda kesin başarılı sonuçlar istiyor...
Bush'un Maliki'ye, "İşini doğru yapmazsan gidersin" dediği konuşuluyor!..
Beyaz Saray'ın öteki hedefi El Anbar kenti üzerenide tam hakimiyet. Bu bölgeye Türk askerinin gönderilmesi niyeti hatırlanmalıdır... Ramadi ve Felluce kentleri de bu bölgede yer alıyor.

Şu sıralarda Washington'da, Türkiye'nin Irak ateşine daha yoğun çekilmesi için konuşmalar yapıldığı da biliniyor..
Bush'un Barzani, PKK aşklarını ve "Amerikanlaşanların" pervasızlığını iyice irdelemek lazım...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.