08 Kasım 2004 Pazartesi 00:00
Amik Ovası'nın yarısını Ermeniler aldı
Araştırmacı?Yazar Cezmi Yurtsever, Suriyelilerin Amik Ovası'nın yüzde 44'ünü satın aldığını belirtti. Yurtsever "Suriye uyruklu Ermeniler Amik Ovası'nın yüzde 44'ünü aldı. Toprak satın almaların arkasında Fransa'nın 'Büyük Suriye' hayali de var" dedi

l Suriye yönlendiriyor

Tarihçi Cezmi Yurtsever, 2003 yılında yabancılara toprak satışını serbest bırakan yasanın çıkmasından sonra özellikle Türkiye'nin Suriye ile sınır bölgesinde yer alan Hatay, Kilis, Mardin'de; Suriye'nin yönlendirdiği şahıslar tarafından geniş araziler satın alındığını söyledi.

l Amik'in % 44'ü gitti

Yabancılara toprak satışının serbest bırakılmasından sonra Suriyelilerin özellikle Hatay sınırları içerisindeki Amik Ovası'nda, tarımdan umduğunu bulamayan çiftçilere ait sulanabilir arazilerin yüzde 44'ünü satın aldığı belirtildi.

Yabancılara toprak satışının serbest bırakılmasından sonra Suriyelilerin özellikle Hatay sınırları içerisindeki Amik Ovası'nda, tarımdan umduğunu bulamayan çiftçilere ait sulanabilir~|~ arazilerin yüzde 44'ünü satın aldığı belirtildi.

Arkasında Fransa var

Çukurova Stratejik Araştırmalar Başkanı, Araştırmacı?Tarihçi Cezmi Yurtsever, 2003 yılında yabancılara toprak satışını serbest bırakan yasanın çıkmasından sonra özellikle Türkiye'nin Suriye ile sınır bölgesinde yer alan Hatay, Kilis, Mardin'de; Suriye'nin yönlendirdiği şahıslar tarafından geniş araziler satın alındığını söyledi. Yasayla, mülkiyet haklarının yanısıra yerel yönetime seçilme ve yerleşme haklarına da kavuşan Suriye uyrukluların, Hatay'ın etnik ve mülkiyet statüsünü değiştirecek hakları elde ettiklerine dikkat çeken Yurtsever, "Milli Emlak Müdürlüğü ve Ankara İktisatçılar Raporu'nda da yer alan bilgilere göre; Hatay'da büyük çoğunluğu Suriyeli olan 2 bin 88 yabancı büyük bölümü verimli Amik Ovası'nda bulunan 120 bin dönüm sulak tarım arazisi satın aldılar. Bu durum, Hatay'ın kullanılabilir tarım arazilerinin yüzde 44'ünün el değiştirmesi anlamına geliyor. Benzer bir durumda Kilis ve Mardin için de söz konusu. Kilis'ten 51 bin dönüm, Mardin'den de 50 bin dönüm arazi satın alan Suriyeliler, adeta Türkiye'ye hücum etti" dedi.

Ermeni asıllılar

işin içinde

Ağustos 2004 verilerine göre yabancılara toprak satışı yasasının çıkmasından bir yıl gibi kısa bir zaman içinde Çukurova'da 286 kişiye 3 bin 164 dönüm arazi satıldığına dikkat çeken Yurtsever, "Bu rakam şimdilik Adana'nın kullanılabilir sulak tarım topraklarının yüzde 1'i kadar. İçlerinde kamufle olmuş Ermeni asıllıların da bulunduğu Suriye uyruklu 43 yabancının satın aldığı taşınmaz sayısı 82 olup, miktarı da 2 bin 14 dönümdür. Adana'da taşınmaz satışlarında ABD ve Alman yurttaşlar miktarı küçük konutlar satın alırken, Fransız, Lübnan ve Suriye uyruklu yabancılar geniş tarım arazileri satın almaya yönelmişlerdir. İçlerinde önemli sayıda Ermeni sermayesi olanlar var" diye konuştu.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.