12 Ağustos 2010 Perşembe 00:00
Anadolu liselerinde öğretmenlik sınavsız
Milli Eğitim Bakanlığı bu konudaki yönetmeliği yenileyerek Anadolu, fen, sosyal bilimler güzel sanatlar ve spor liselerine öğretmen alımını sınav kapsamından çıkarmak için çalışma yürütüyor ~|~

Anadolu, fen, sosyal bilimler güzel sanatlar ve spor liselerine öğrencileri olduğu gibi öğretmenleri de sınavla seçen Milli Eğitim Bakanlığı, bu konudaki yönetmeliği yenileyerek, Anadolu liselerine öğretmen alımını sınav kapsamından çıkarmaya hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin Öğretmenleri ile Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik Taslağı" hazırladı ve görüş alınmak üzere ilgili kuruluşlara gönderildi. Taslağa göre, fen, güzel sanatlar, sosyal bilimler ve spor liselerine öğretmen alımı yine sınavla yapılacak ancak tüm genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi kapsamında "Anadolu" statüsündeki liselere öğretmen seçimi sınav dışında tutulacak. Taslakta, seçme sınavına ile başvuru koşullarında bazı değişiklikler öngörüldü. Buna göre, bu okullar için Seçme Sınavı Komisyonu, Personel Genel Müdürünün veya görevlendireceği bir genel müdür yardımcısının başkanlığında, bir hukuk müşaviri ile Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Personel Genel Müdürlüğünden en az daire başkanı düzeyinde birer temsilci olmak üzere 5 kişiden oluşacak. Mevcut yönetmelikte bu komisyon 10 kişiden oluşuyor. İl Değerlendirme Komisyonunda ise 3 kişi olacak.

3 yıllık deneyim aranacak

Bu okullarda görev almak isteyen öğretmenlerde aranan şartlarda da bazı değişiklikler yapıldı. Başvuracak adaylarda öğretmenlik deneyimi koşulu 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Başvuracak adaylarda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Öğretmen Olarak Atanacakların Belirlenmesine İlişkin Kararlarına göre "alanı',' atanacağı eğitim kurumuna atanmaya uygun, alanında en az 3 yıl öğretmenlik yapmış, başvuru tarihi itibariyle bakanlık kadrolarında öğretmen olarak ya da diğer hizmet sınıflarında görev yapıyor ve son 3 yıllık sicil notu ortalamasının en az iyi derece olması şartı aranacak.

Soru gelen alanların  ağırlıkları değişecek

Adaylara yapılacak seçme sınavında soru yöneltilecek alanların ağırlıkları da değiştirildi. Seçme sınavında "öğretmenlik meslek bilgisi" konusunun ağırlığı yüzde 25'den yüzde 15'e indirilirken, "özel alan bilgisi" konusunun ağırlığı ise yüzde 45'den 55'e çıkarıldı. Sınavda yer alan "Türkçe" ve "Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi" konularının ise ağırlığı aynı kaldı. Seçme sınavı 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Değerlendirmede adayların sorulara verdikleri doğru cevaplar dikkate alınacak. Sınavda 70 ve daha yukarı puan alanlar başarılı olacak. Mevcut yönetmelikte ise "Sınavda 40 ve daha yukarı puan alanlar başarılı sayılır" hükmü bulunuyor.

Kazanılmış haklar saklı...

Bu taslak yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde, 19.09.2009 tarihli ve 27354 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik" yürürlükten kaldırılacak. Kaldırılacak yönetmelik hükümlerine göre 27.12.2009 tarihinde yapılan sınavda 70 ve daha yukarı puan alanlardan ataması yapılamayan adayların, taslak yönetmelik kapsamında sayılan eğitim kurumlarına atamalarında bu yönetmelik hükümlerine göre yapılacak ilk seçme sınavına kadar kazanılmış hakları saklı kalacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137