24 Eylül 2002 Salı 00:00
ANAP'tan AKP'ye kurtarma halatı!
Seçimi erteletmek konusunda YTP, SHP ve bağımsızlar ile sıkı işbirliğine giren ANAP, AKP'yi de yanına çekmek için 'cazip bir manevra' yaptı. ANAP'ın siyasi yasaklılar AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Necmettin Erbakan, Akın Birdal ve Murat Bozlak'ı kurtaracak teklif, Anayasa'nın 76. maddesinde yer alan ''İdeolojik veya anarşik eylemlere katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giyenlerin affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemeyeceklerine'' ilişkin hükmü madde metninden çıkartıyor.

İdeolojik suçlar Anayasa'da çıkıyor

ANAP, milletvekili seçilmenin önündeki bazı kısıtlamaları kaldıran Anayasa değişikliği teklifini imzaya açtı. ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan'ın TBMM'de düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladığı Anayasa değişikliği teklifiyle, ''Milletvekili Seçilme Yeterliliği'' başlıklı 76. maddenin ikinci fıkrası yeniden düzenleniyor. Fıkradaki, seçilme olanağını kısıtlayan fiilleri sayarken, ''...gibi yüz kızartıcı suçl~|~arla'' ibaresi ile ve ''ideolojik ve anarşik eylemlere katılma'' ibaresi Anayasa metninden çıkarılıyor. Bunun yerine, ''terör'' suçunu kısıtlayıcı bir unsur olarak getiren teklifle, fıkradaki, ''...Devlet sırlarını açığa vuma, ideolojik ve anarşik eylemlere katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile...'' hükmü de kaldırılıyor.

Teklifte, 76. maddenin ikinci fıkrası şöyle düzenleniyor:

''İlköğretimi bitiremeyenler, kısıtlılar, yükümlü oldukları askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetlerinden yasaklılar ile affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, sahtecilik, hırsızlık, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas, kaçakçılık, resmi ihale ve satımlara fesat karıştırma, terör cürümlerinden biriyle yahut taksirli suçlar dışında toplam bir yıl veya daha çok hapis cezasına hüküm giymiş olanlar milletvekili seçilemezler.'' Aslan, Anayasa değişikliği teklifini Genel Başkan Mesut Yılmaz ve grup yöneticilerinin imzaladığını bildirdi. Anayasa değişikliği teklifi, Necmetten Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekilliği adaylığının reddedilmesine neden olan hükümleri Anayasa'dan çıkarıyor. Bu arada ANAP, Anayasa değişikliği teklifine paralel olarak Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 11. maddesini değiştiren tekilfi de TBMM Başkanlığı'na sundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137