04 Aralık 2002 Çarşamba 00:00
Anayasa değişiyor

Siirt seçimleri iptal edildi. Şimdi ara seçime gerek kalmaksızın AKP Lideri Tayyip Erdoğan'ın Meclis'e girerek Başbakan olabilmesi için anayasa değişikliğine gidilecek

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir yandan Anayasa değişikliği konusunda çalışmaların sürdüğünü, diğer yandan da Yüksek Seçim Kurulu'nun Siirt'te seçimin iptaline ilişkin kararının gerekçesini açıklamasını beklediklerini söyledi. Erdoğan, Siirt'te yenilenecek olan seçimlerde milletvekili adayı olup olmayacağına ilişkin olarak da "Durun bakalım, arkadaşlar istifa etmeden hiçbirşey olmaz" dedi.

AK Parti lideri Erdoğan, partisinin Meclis Grup toplantısından sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan'a yöneltilen sorular ve cevaplar şöyle:

* Soru: Anayasa'nın 67, 76 ve 78. maddeleriyle ilgili değişiklik teklifi imzaya açıldı. Böylece, seçilmeniz önündeki tüm engeller ortadan kalkmış olacak.~|~ Bu durumda ne yapacaksınız?

Erdoğan: Gerekçeli kararı bekliyoruz. Gerekçeli kararı aldıktan sonra Merkez Karar Yürütme Kurulu'nda değerlendireceğiz.

* Soru: Bu durumda herhangi bir olumsuzluk olmazsa aday olacak mısınız?

Erdoğan: Tabii, arkadaşlarımızın istifasına bağlı. İstifa etmeden hiçbirşey olmaz.

* Soru: Siirt'te yaptığınız bir konuşma dolayısıyla siyasi yasaklı hale geldiniz. Şimdi Siirt'ten milletvekili olmanız gündemde. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu bir kader mi?

Erdoğan: Dur bakalım henüz birşey yok ortada.

* Soru: Anayasa değişikliği konusu...

Erdoğan: Arkadaşlar bir çalışma yapıyor. Ama, bir yandan da gerekçeli kararı bekliyor arkadaşlar. Gerekçeli karara göre de son şekli verilecek.

Erdoğan için Anayasa'nın 3 maddesi değiştiriliyor
Anayasa'nın 67, 76 ve 78. maddelerinin değiştirilmesi için hazırlanan teklif, AK Parti Grubu'nda milletvekillerinin imzasına açıldı. Değişiklik metninde, Anayasa'nın 'milletvekili seçilme yeterliliğini' düzenleyen 76. maddesinde yer alan "ideolojik veya anarşik eylemlere" ifadesi ile "affa uğramış olsalar bile" ifadeleri çıkarılarak yerine, "terör eylemi" ifadesi yer alacak. Değişiklik metninde, Anayasa'nın "TBMM seçimlerinin geriye bırakılması veya ara seçimi düzenleme" başlıklı 78. maddesinde yer alan "ara seçim her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden 30 ay geçmedikçe ara seçime gidilemez" ifadesinde yer alan "30 ay geçmedikçe" ibaresi çıkarılıyor. İmzaya açılan değişiklik teklifinde, Anayasa'nın "Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakları" başlıklı 67. maddesi de yer alıyor. Buna göre, Anayasa`nın 67. maddesine geçen yıl eklenen "seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz" hükmü madde metninden çıkarılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.