28 Aralık 2002 Cumartesi 00:00
Anayasa paketi ikinci kez Köşk'te
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e geri gönderdiği Anayasa değişikliğine ilişkin yasa, TBMM Genel Kurulu'nda aynen kabul edildi. Yasanın tümünün gizli oylamasına 484 milletvekili katıldı. Milletvekilleri 437 kabul oyu verirken, 44 ret oyu kullanıldı, 1 milletvekili çekimser kalırken, 2 oy da boş çıktı.

İdeolojik suç yerine 'terör suçu'

Yasa ile Anayasa'nın, "Milletvekili Seçilme Yeterliliği"ni düzenleyen 76. Maddesi'nin ikinci fıkrasında sayılan kısıtlılık hallerinden, "ideolojik ve anarşik eylemlere..." ibaresi çıkarılarak, yerine "terör eylemlerine" ibaresi getirildi. Değiştirilen haliyle sözkonusu ikinci fıkra şöyle oldu:

"En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam 1 yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kul~|~lanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler."

Ara seçimlere yeni düzenleme

Anayasa'da yapılan değişiklikle bir ilin veya seçim çevresinin TBMM'de üyesi kalmaması halinde de ara seçime gidilmesi hükmü getirildi. Anayasa'nın 78. Maddesi'nin dördüncü fıkrasında yapılan değişiklik, böylesi boşalma hallerinde 90 gün sonraki ilk pazar günü ara seçim yapılmasını öngörüyor.

Bundan sonra ne olacak?

Anayasa değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlandığı gün yürürlüğe girecek. Anayasa'nın 175. Maddesi'ne göre Cumhurbaşkanı, değişikliğe ilişkin yasayı onaylayabileceği gibi tamamını veya gerekli gördüğü maddelerini halkoyuna sunma yetkisine sahip bulunuyor. Halkoyuna kısmen sunulması durumunda, referandum konusu olmayan maddeler Resmi Gazete'de yayımlanıyor. Halkoyuna sunulan yasa ya da bazı maddeleri ise ancak halkoylamasına katılanların yarısından çoğunun kabul oyu ile yürürlüğe giriyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.