15 Haziran 2001 Cuma 00:00
Anayasa'ya
Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, Avrupa Birliği'ne üyelik amacıyla Ulusal Program'da verilen sözler çerçevesinde 37 maddelik bir Anayasa Değişikliği Paketi hazırladı.

TBMM Başkanvekili ve Uzlaşma Komisyonu Başkanı Nejat Arseven başkanlığındaki komisyonun anlaştığı 32 maddelik teklif, eklenen yeni maddeler ve geçici maddeler ile 37 maddelik bir pakete dönüştü.

Dil yasağı zaten yokmuş!

"Bundan sonra Kürtçe dil yasağı olmayacak mı?" sorusunu da Arseven, "Dil yasağı yoktu Anayasa'da zaten. Fiili durum hukukileştirildi" diye cevapladı. Terör örgütü eelebaşı Abdullah Öcalan'ın idamı ile ilgili sorular üzerine de komisyon üyeleri, ''Terör suçluları" tanımı ile bu konunun zaten kapsam dışında kaldığını, ayrıca geçici madde ile de tereddütlerin giderildiğini ifade ettiler.

Herşey Ulusal Program için

Basın toplantısında bir gazetecinin "MHP'nin Anayasa değişikliği çalışmalarını yavaştan aldığı" yolundaki değerlendirmeleri hatırlatması üzerine MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse, böyle bir şey~|~in sözkonusu olmadığını söyledi. Köse, bazı tereddütlerinin bulunduğunu, ancak bunların giderildiğini ve Ulusal Program doğrultusunda yapılan değişikliklere de destek verdiklerini bildirdi.

İdam cezası kalkıyor

Anayasa'nın "İdam Cezası" ile ilgili maddesine "Genel müsadere cezası ile savaş, yakın savaş ve terör suçları halleri dışında ölüm cezası verilemez" hükmü eklendi.

Teklife eklenen bir geçici madde ile ölüm cezası ile ilgili sınırlamanın Anayasa değişikliğinden önceki terör suçlularına verilen cezalara uygulanmamasına "çifte güvence" getirildi. Böylece PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın idam cezası kaldırılmamış olacak.

Kürtçe TV, radyo serbest

Anayasa'nın "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"ni düzenleyen maddesinden "Düşüncelerin açıklanması ve yayılmasında kanunla yasaklanmış olan herhangi bir dil kullanılamaz" fıkrası çıkarıldı. Ancak bu maddedeki özgürlüklerin Anayasa'nın Başlangıç ve Temel maddelerinin değiştirilmesi yönünde kullanılamaması hükmü getirildi.

Kişisel özgürlükler genişletiliyor

Değişikliğe göre, Anayasa'nın "Başlangıç" bölümündeki "Hiçbir düşünce ve mülahazanın" yerine "Hiçbir eylemin" yazılacak.

"Temel Hak ve Hürriyetler, Kişi Hürriyeti ve Güvenliği, Özel Hayatın Gizliliği, Konut Dokunulmazlığı, İletişim Hürriyeti, Yerleşme ve Seyahat Hürriyeti, Basın Hürriyeti, Kamu Tüzelkişilerinin Elindeki Basın Dışı Kitle Haberleşme Araçlarından Yararlanma Hakkı, Toplantı Hak ve Hürriyetleri, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı, HakArama Hürriyeti, Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması, Ailenin Korunması, Kamulaştırma, Çalışma Hakkı ve Ödevi, Sendika Kurma, Ücrette Adalet Sağlanması, Sosyal ve Ekonomik Hakların Sınırı, Türk Vatandaşlığı, Seçme Seçilme ve Siyasi Faaliyette Bulunma Hakları, Dilekçe Hakkı" ile ilgili maddeler, Ulusal Program ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yeralan hükümler doğrultusunda yeniden düzenlendi.

MGK'nın yapısı

konusunda uzlaşma yok

Anayasa'nın "Milli Güvenlik Kurulu" ile ilgili maddesi üzerinde yapılacak değişiklik konusunda da yürütülen temaslar sonucu bir uzlaşma sağlandı.

Buna göre, MGK bünyesine başbakan yardımcıları ve Adalet Bakanlarının da katılmasına imkan sağlanırken, kurul kararlarının ''Tavsiye" niteliğinde olduğu da vurgulandı. Ayrıca Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişikliklerinde iptale karar verebilmesi için aranan üçte iki oy çokluğu beşte üç olarak değiştirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100