18 Mayıs 2006 Perşembe 00:00
Ankara Anıtkabir'e aktı


SON HABER Yargı mensupları, Danıştay 2. Dairesi üyelerine yönelik saldırıyı protesto amacıyla Anıtkabir'i ziyaret ediyor. Aslanlı Yol'un başında saat 10.30'dan itibaren toplanan yargı mensupları, daha sonra yürüyüşe geçti.

~|~
Yürüyüşe, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Danıştay Başsavcısı Zafer Kantarcıoğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin başkanları, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, 30'a yakın ilin baro başkanı, yargı mensupları, rektörler ve öğretim üyeleri ile vatandaşlar katılıyor.

Tuğcu, Çörtoğlu ve Arslan, üzerinde "Danıştay Başkanlığı" yazan, kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelengi, Atatürk'ün kabrine  koydular ve saygı duruşunda bulundular.
Daha sonra, üç başkan, başkanvekilleri ve başsavcılar, Misakı Milli Kulesi'ne geçtiler. Üç başkan adına hazırlanan metni Danıştay Başkanı Çörtoğlu, Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdı. Tuğcu ve Arslan da metni imzaladılar.

Çörtoğlu'nun daha sonra okuduğu metin şöyle:
"Ulu Önder Atatürk,
Kurduğun laik Cumhuriyetin ve temel ilkelerinin yılmaz bekçisi Danıştay, Türk Milleti adına yargı yetkisini kullanırken kuruluşunun 138. ve doğumunuzun 125. yılında hain bir saldırıya uğramıştır.
Yüce huzurunuzda bu saldırıyı nefretle kınıyor, hukukun üstünlüğünü savunurken, hiçbir gücün bizi sizin ilkelerinizden, düşüncelerinizden ve çizdiğiniz yolumuzdan döndüremeyeceğini, tüm yüreğimizle bir kez daha ifade ediyor, önünde saygıyla eğiliyoruz."
Yürüyüşe katılanlar, Atatürk'ün mozolesinin önünden alkışlarla geçtiler.
Üç Başkan, daha sonra, hazırladıkları ortak bildiriyi okumak üzerebirlikte Danıştay'a gittiler.

NOTLAR
Katılanlar arasında Kıbrıs savaşı gazileri de yer aldı. Anıtkabir'e gelen bazı vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrakları taşıdılar.
 Atatürk'ün mozolesi önünde saygı duruşunda bulunan vatandaşlardan bazıları ellerindeki çiçekleri bırakırken, bazı vatandaşların dua ettikleri görüldü.
 Tören sırasında ve bitiminde gruplar Anıtkabir'den ayrılırken ''Türkiye laiktir, laik kalacak", "Yargıya uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar attılar, İstiklal Marşı, Gençlik Marşı ve 10. Yıl Marşı'nı okudular.
 Yürüyüşe, yargı mensupları, öğretim üyeleri ve avukatlar cüppeleriyle katıldı.
 Danıştay tetkik hakimleri ve Danıştay çalışanları Danıştay'dan Anıtkabir'e yürüyerek geldiler. Vatandaşlar yol boyunca yürüyen Danıştay mensuplarını alkışladılar ve araçlarından klakson çalarak destek verdiler.
 Anıtkabir'deki yürüyüşe katılanların ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıdıkları görüldü.
 Törene eski MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın da aralarında bulunduğu bazı emekli generaller, tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter de katıldı.
 Çankaya Belediyesi işçileri törene iş giysileri, öğrenciler ise  önlük ve formalarıyla katıldılar.

TELEVİZYONLAR CANLI YAYINDA
Töreni çok sayıda televizyon kanalı naklen yayınladı.
 Ankara Adliyesi'nde görevli yargı mensuplarının yürüyüşe katılmasınedeniyle duruşmalar öğleden sonraya ertelendi. Bazı avukatlar da mazeret belirterek, duruşmalara katılmadı. Adliyede görevli yargı mensupları ile üniversite öğretim görevlileri servis otobüsleriyle Anıtkabir'e gittiler.
 Katılanların bir bölümü törenin ardından Anıtkabir'den Danıştay'a kadar yürüdüler. Yürüyüş sırasında Atatürk posterleri ve Türk bayrakları taşıyan grup, zaman zaman slogan attı. Bazı vatandaşların da yol boyunca alkışlarla yürüyenlere destek verdikleri görüldü.
 Bu arada, Necatibey Caddesi girişinde dershane öğrencisi olduklarıbelirtilen bir grup ile yürüyenler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

YARALILARIN DURUMU İYİ
Danıştaydaki silahlı saldırıda yarananların sağlık durumlarının iyi olduğu, 2. Daire Başkanı Mustafa Birden'in sağlık durumunda zaman zaman küçük değişiklikler olmasına karşın, tedavisinin olumlu bir gelişme içinde devam ettiği bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Genel Direktörü Prof. Dr. Uğur Erdener, hastane önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Danıştay 2. Daire Başkanı Mustafa Birden'in sağlık durumunda zaman zaman küçük değişiklikler görülmekle birlikte, yoğun bakımdaki tedavisinin olumlu bir gelişme içinde devam ettiğini söyledi.

Birden'in bir süre daha yoğun bakımdaki tedavisinin süreceğini belirten Erdener, diğer yaralılar 2. Daire Üyesi Ayfer Özdemir, Ayla Gönenç ile tetkik hakim Ahmet Çobanoğlu'nun sağlık durumlarının da gayet iyi olduğunu kaydetti. Erdener, "Bunlarla ilgili hayati tehlikeyönünden zaten herhangi bir sorun yoktu. Bugün hastalarımız, hastanedekalmaya devam edecekler" dedi.

Erdener, "Birden'in durumunda ne gibi değişiklikler olduğu" sorusuna, "Her yoğun bakımda tutulan hastanın sağlık durumunda küçük inişler, çıkışlar olabilir. Ama kendisinin şu anda hayati tehlikesi yok" cevabını verdi.
 Bir başka soru üzerine de Erdener, tüm hastaların çevresiyle konuşup görüşebildiklerini ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137