05 Şubat 2004 Perşembe 00:00
ARAFAT: Duaların reddedilmediği mekan...
Haccın iki farzından birinin ifa edildiği Arafat, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem'in, Allah'a imanın en büyük mücadelelerinden birini verdiği mekanın adıdır... Arafat, Hz. İbrahim ile Hz. İsmail'in Yüce Allah'a tam teslimiyet gösterdiği mekanın adıdır... Arafat, Hz. Muhammed'in peygamberlik davet ve mücadelesini verdiği mekanın adıdır...

İşte bu topraklarda ve Yüce Allah'ın insanları en çok bağışladığı gün olan bu büyük günde hac ihramıyla Arafat'ta bulunmak bir Müslüman için en büyük nimetlerden biridir.

Veda Hutbesi'nin irat edildiği mekan

Arafat, insan hakları günüdür. Çünkü tarihe 'Veda Hutbesi' olarak geçen ve Allah Rasulünün, on dört asır evvel yüz yirmi bini aşkın Sahabeye hitaben irad buyurduğu hutbe, burada bütün dünyaya ilan edilmiştir. Kıyamete kadar insanlığa ışık tutacak evrensel insani ilkeleri içeren bu temel insan hakları bildirgesinin burada seslendirilmiş olması, Arafat'ı anlamlı kılan unsurlardan biridir.

İnsanlar arasındaki haksız ayrıcalıkları temelden yık~|~an 'Arap'ın, Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap'a hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva ile yani gerçek dindarlık iledir' sözü, bu meydandan insanlığa duyuruldu; böylece ırk ve sınıf temeline dayalı bütün anlayışlar İslam tarafından reddedildi.

Bu bakımdan Arafat, her türlü ayırımcılığın yasaklandığı; can, mal, akıl, nesil, ırz, namus ve şeref güvenliği; inanç özgürlüğü, kadın hakları gibi temel insan haklarının ve evrensel ilkelerin bütün insanlığa duyurulduğu gerçek özgürlük ve eşitlik günüdür.

Mahşerin temsili

Arafat, mahşerin bir temsilidir. Her yıl tekrarlanan bu temsilde makamları, mevkileri, sosyal statüleri, ırkları, renkleri ve cinsiyetleri ne olursa olsun hacca gelen bütün Müslümanlar, aynı elbiseler içinde İslam'ın, insanları bir tarağın dişleri gibi eşit gören temel yaklaşımını temsili olarak gösterirler. Arafat'ta ortaya konulan eşitlik bilinci, İslam kardeşliğinin bütün boyutlarını gösteren bir olaydır.

Arafat nefis muhasebesi yapma günüdür. İnsanlığımızı ve Müslümanlığımızı sorgulama günüdür. Allah'ın emir ve yasaklarına, Allah Resulünün örnek ahlakına ne derece uyabildik? İslamın güzelliklerinine derece hayatımıza geçirebildik? Bugün bu sorular üzerinde de bir hayat muhasebesi yapma günüdür. Arafat, sabır ve metanet günüdür.

Arafat; af, mağfiret, şükür ve zikir günüdür. Bütün Müslümanlar, hatta bütün insanlar ve diğer varlıklar için şefkat ve merhamet günüdür. Bu bakımdan Allah'tan rahmet ve şefkat dilemeliyiz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137