12 Ekim 2001 Cuma 00:00
Araştırma profesörleri dönemi
Yükseköğretim Kanunu'nda bazı değişiklikler yapılmasına ilişkin hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'na sunulan yasa taslağı, üniversitelerde zamanlarını sadece araştırma yapmakla geçirecek profesörler istihdam edilmesini öngörüyor.

Taslakla, gelir ve giderleri üniversitelerde kurulacak İşletme Hesabı'ndan karşılanacak "araştırma profesörlüğü" konusu da düzenlendi.

Sözleşmeli profesörler

Taslağın yasalaşması halinde, üniversitelerde masraflarının tamamı gerçek ya da tüzel kişilerce karşılanan hizmetlerde, sözleşmeyle araştırma profesörü istihdam edilebilecek. Bu hizmette çalışacak öğretim üyelerinde aranacak nitelikler YÖK'ün çıkaracağı yönetmelikle belirlenecek.

Araştırma profesörlüğü pozisyonunda istihdam edilen öğretim üyesine ödenecek sözleşme ücreti ilgili yükseköğretim kurumundaki kadroda istihdam edilen 4 yılını tamamlamış bir profesöre 1 ayda ödenen aylık (ek gösterge dahil), taban aylığı, ödenek ve her türlü tazminat toplamının 6 katı kadar olabilecek.

Kadrolu öğretim üyesiy~|~ken araştırma profesörlüğü pozisyonunda sözleşmeyle çalışmaya başlayanlar, sözleşme süresince aylıksız izinli sayılacaklar. Bu öğretim üyeleri, öğretim görevleri bakımından aylıklı öğretim elemanları için konulmuş olan hükümlere tabi olacaklar. Sözleşme esasları ve istihdama ilişkin diğer hususlar YÖK'ün önerisi, Maliye Bakanlığı'nın görüşü üzerine Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek.

Sadece araştırma yapacaklar

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, araştırma profesörlüğünün gelişmiş ülkelerde yaygın olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Akbulut, bilimsel gelişme için,başarılı öğretim üyelerinin zamanlarının tamamını araştırmaya ayırmalarının önemli olduğunu vurguladı.

Öğretim üyelerinin hem öğrencilere ders verme hem de araştırma yapma gibi iki görevlerinin bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Akbulut, şöyle devam etti:

"Hocaların bir kısmı eğitim verme konusunda, bir kısmı da araştırma yapma konusunda başarılı olabilir. Araştırma alanında başarılı olan bir öğretim üyesi zamanını ders vermekle geçireceğine, araştırmaya ayırmalıdır. Gelişmiş ülkelerde Nobel ödülü ya da başka ödüller kazananlar böyle çalışıyor."

Araştırma profesörlüğü için özellikle büyük firmaların maddi destek sağlaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Akbulut, "Bu şekilde çalışacak profesörleri mesela Eczacıbaşı, Koç grubu gibi firmalar, holdingler desteklemeli. Bu alanda elde edilecek başarı hem ülke için başarı olacaktır hem de destek verenler için yararlı olacaktır. Yabancı ülkelerde bu böyledir" diye konuştu.

Prof. Dr. Akbulut, bu uygulamayı yapan ülkelerde araştırma profesörlerinin titizlikle seçildiğini belirterek, araştırma profesörlerini ulusal ve uluslararası alanda başarılı kişilerden oluşturulan bir jürinin belirlemesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.