30 Eylül 2004 Perşembe 00:00
Araziler satılıyor Sevr geri getiriliyor
Her metrekaresinde şehit kanı bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nin toprakları, AKP Hükümeti'nin çıkardığı yasalardan sonra santim santim yabancıların eline geçiyor. Gözlemciler bunun Sevr Anlaşması'nın gerçekleştirilmesi anlamına geldiğini vurguluyor

70 ilimizi parsellediler

Yunanlılar, İsrailliler ve Almanlar başta olmak üzere Yeni Zelanda'dan Norveç'e, Endonezya'dan Meksika'ya kadar dünyanın dört bir yanından onlarca ülkenin vatandaşı bugüne kadar Türkiye'nin 70 ilinde 42 bin 884 adet mülk edindi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye'de gayrimenkule yatırım yapan yabancı sayısı 44 bin 740 oldu.

l Yunanlılar İzmir'i alıyor

Türkiye'de gayrimenkulu olan yabancıların yaklaşık yüzde 33'ünü Yunanlılar oluşturuyor. Halen Türkiye'de 14 bin 418 Yunan vatandaşının 12 bin 535 adet taşınmazı bulunuyor. Bursa, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin 26 şehrinde gayrimenkul sahibi Yunan vatandaşlarının büyük bir bölümü i~|~se Türk asıllı.

l İsrail'in gözü GAP'ta

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Daire Başkanlığı raporuna yansımayan bir gerçek daha var: İsrail'in GAP'a olan ilgisi... İsrailli girişimciler, Türkiye vatandaşı museviler üzerinden bölgede yüksek miktarda tarım arazisi alıyor. Ayrıca İsrail şirketleri tarım alanında faaliyet gösteren Türk şirketleriyle de işbirliğine giderek, Türkiye'den aldıkları toprakları kamufle ediyor.

Yunanlılar, İsrailliler ve Almanlar başta olmak üzere Yeni Zelanda'dan Norveç'e, Endonezya'dan Meksika'ya kadar dünyanın dört bir yanından onlarca ülkenin vatandaşı bugüne kadar Türkiye'nin 70 ilinde 42 bin 884 adet mülk edindi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye'degayrimenkula yatırım yapan yabancı sayısı 44 bin 740 oldu.

Bugüne kadar yabancıların Türkiye'den aldığı gayrimenkullerin toplam alanı 273 milyon 408 bin 392 metrekare. Bunlardan binalı?meskenli alanların büyüklüğü 1 milyon 664 bin 693 metre kare, arsa/arazi büyüklüğü 269 milyon 412 bin 197 metrekare, bağımsız bölüm alanı da 2 milyon 331 bin 492 metre kare olarak ölçüldü.

Bu tarihten önce 37 bin 578 adet olan taşınmaz sayısı 14 Temmuz 2004 tarihine kadar, bir yıl içinde, 5 bin 306 adet artış göstererek 42 bin 884 adede ulaştı.

Türkiye'den

toprak alanlar

Rapordaki verilere göre, halen 68 ülke vatandaşının Türkiye'de gayrimenkulu bulunuyor. Raporda bu ülkeler şöyle sıralandı:

"Almanya, ABD, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Danimarka, Fransa,Hollanda, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Kanada, KKTC, Lübnan, Mısır, Suriye, Yunanistan, Bosna?Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Finlandiya, Irak, İsveç, İsviçre, Japonya, Macaristan, Pakistan, Portekiz, Rusya Federasyonu, Sırbistan ve Karadağ (Yugoslavya), Suudi Arabistan, Türkmenistan, Ürdün, Guatemala, İrlanda, İspanya, Lüksemburg, Polonya, Slovenya, Ukrayna, Yeni Zelanda, Avustralya, Kazakistan, Meksika, Norveç, Kuveyt, Makedonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Arjantin, Filipinler, Arnavutluk, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Güney Kore,Kuzey Kore, Libya, Moldova, Nijerya, Tunus, Venezuela, Bahreyn, El Salvador."

Yunanlıların

ilgisi İzmir'e

Türkiye'de gayrimenkulu olan yabancıların yaklaşık yüzde 33'ünü Yunanlılar oluşturuyor. Halen Türkiye'de 14 bin 418 Yunan vatandaşının 12 bin 535 adet taşınmazı bulunuyor. Bursa, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin 26 şehrinde gayrimenkul sahibi Yunan vatandaşlarının büyük bir bölümü ise Türk asıllı.

11 bin 27 adet gayrimenkula sahip 11 bin 595 Alman vatandaşı da Türkiye'de mülk ediniminde Yunanlıları izliyor.

Yabancıların aldığı toplam 273 milyon 408 bin 382 metre karelik alanın yaklaşık yüzde 90'ı da Suriyelilere ait bulunuyor. Suriyelilerin başta Hatay, Adana ve Kilis olmak üzere toplam 245 milyon 582 bin 163 metrekarelik gayrimenkulu bulunuyor.

İsrail'in gözü

Şanlıurfa'da

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Daire Başkanlığı raporuna yansımayan bir gerçek daha var: İsrail'in GAP'a olan ilgisi... İsrailli girişimciler, Türkiye vatandaşı museviler üzerinden bölgede yüksek miktarda tarım arazisi alıyor. Ayrıca İsrail şirketleri tarım alanında faaliyet gösteren Türk şirketleriyle de işbirliğine giderek, Türkiye'den aldıkları toprakları kamufle ediyor. Şanlıurfa'da yapılan basit bir gözlem İsraillilerin bölgeden ne kadar arazi satın aldığını gözler önüne seriyor.

Vatandaşlar rahatsız

Bu arada yabancıların yüklü miktarda arazi alması, vatandaşlarımızı rahatsız ediyor. Aralarına yabancıların karışmasından tedirgin olan vatandaşlarımız, arazi satışının biran önce yasa çıkarılarak durdurulmasını talep ediyorlar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137