14 Kasım 2005 Pazartesi 00:00
Arınç da tribünlere oynadı
AKP kurmayları, Türk hukukunun üzerine çıkardıkları AİHM kararlarının 'bağlayıcı olmadığını' iddia etmeye devam ediyorlar. ~|~ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, hafta içinde yaptıkları açıklamalarda, Anayasa'nın 90. maddesinde yaptıkları değişikliği görmezlikten gelerek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarının bağlayıcı olmadığını öne sürmüşlerdi. Dün TBMM Başkanı Bülent Arınç da benzer ifadeler kullanarak, "AİHM'nin Leyla Şahin hakkındaki kararının hukuki anlamda Türkiye için bağlayıcı olmadığını, yasaklılığı savunmadığını, bu yasakların kaldırılması halinde de kendisinin herhangi bir kısıtlayıcı madde getirmeyeceğini düşündüğünü" öne sürdü.
Arınç, TBMM Sabit Osman Avcı Eğitim Tesisi'nde basınla düzenlediği sohbet toplantısında, AİHM'nin Leyla Şahin hakkında verdiği başörtüsü kararını değerlendirdi.

Bir başka sabaha

Hukukun, hakların korunması anlamına geldiğini, zamanla içtihat değişikliği ve şartlara uygun başka kararlar verebileceğini belirten Arınç, şöyle konuştu: "Bu karar sebebiyle Avrupa ya da ABD'de de yüksek öğretimde, yani üniversitelerinde başörtüsünün yasaklanmayacağını düşünüyorum. Laiklik tartışmaları eskiden beri devam eder, zaman içerisinde laiklik de gelişir."

1 milyar dolara patladı

Türkiye'nin bu mahkemeyi kabul ettikten sonra, Türk vatandaşlarının bireysel olarak buraya dava açabildiklerini belirten Arınç, 1990'lı yıllardan itibaren bir çok vatandaşın AİHM'e başvurduğunu, bu davaların çoğunun Türkiye Cumhuriyeti aleyhinde sonuçlandığını ve Türkiye'nin 1 milyar dolara yakın tazminat ödeme noktasına geldiğini bildirdi.

Çifte standart olur

TBMM Başkanı Arınç, şöyle konuştu: "AİHM bir mahkemedir ve verdiği karar da bir yargı kararıdır. Bu mahkeme kararlarına karşı bir şey söylerken, 'mahkeme kararı yüzde yüz doğrudur, buna katılıyoruz' deme konusunda biraz ihtiyatlı olmak mecburiyetindeyiz. Çünkü bu mahkemenin bugüne kadar ki pek çok kararına karşı çıktık. Bu kararları hukuki olmaktan çok, siyasi olmakta nitelendirdik. AİHM'in bir çok konuda verdiği kararı eleştirirken, sadece bu konuda verdiği kararı alkışlamanın bir çifte standart olacağını söyleyenler, doğrusu çok da haksız sayılmazlar." Arınç, AİHM'in, terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan hakkında verdiği karara karşı herkesin, "böyle bir karar olamaz, bu karar yanlıdır, bu karar tarafsız, adil değildir" diye konuştuğunu ifade ederek, şimdi aynı çevrelerin Leyla Şahin davasında tam tersini söylemelerinin elbette dikkat çekici olduğunu kaydetti.

AİHM'nin kararları çelişkili

TBMM Başkanı Arınç, Türkiye'nin gündemini uzun süre meşgul eden Aczmendilerin açtığı davada AİHM'in, "Dini özgürlüklerinin kısıtlanamayacağı" gerekçesiyle 2 defa Türkiye aleyhinde karar verdiğini söyledi. Hindistan'da yaşayan Sihlerin erkeklerinin başlarında sarık denilebilecek bir şey taşıdıklarını ve bunu hiç bir zaman çıkarmadıklarını dile getiren Arınç, İngiltere'de motosiklet kullananlara kask takma mecburiyeti getirilince, bu ülkede yaşayan sihlerin "biz başımızdakini çıkaramayız ve kask takmayız" dediklerini söyledi. Arınç, mahkemenin de Sihlerin talepleri doğrultusunda karar aldığını anlattı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.