03 Mayıs 2007 Perşembe 00:00
355 Okunma
Arınç: Sezer'in görev süresi doluyor
Meclis Başkanı Arınç, "Benim bildiğim; alfabenin A'sı, Sayın Sezer'in görev süresi, 16 Mayıs 2007'de ne yazık ki bitiyor. Keşke 2. defa seçme imkanımız olsaydı ama bitiyor" dedi ~|~









TBMM Başkanı Bülent Arınç, 16 Mayısa kadar yeni cumhurbaşkanının seçilememesi durumunda kimin vekalet edeceği tartışmalarıyla ilgili olarak, "Benim bildiğim; alfabenin A'sı, Sayın Sezer'in görev süresi, 16 Mayıs 2007'de ne yazık ki bitiyor.

Keşke 2. defa seçme imkanımız olsaydı ama bitiyor" dedi. Arınç, bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi, 16 Mayısta doluyor. Bu süreçten sonra vekalet ederek, yetkilerini kullanacak kişi siz mi olacaksınız?

Anayasanın 102. maddesi, 'Yenisi seçilene kadar eskisi devam ediyor' diyor. Sizin yorumunuz nedir?" sorusuna, "Burada söz konusu olan benim. Ama Anayasamız, '7 yıllık süre için seçilir' diyor. Sayın Sezer'in, çok değerli cumhurbaşkanımızın görev süresi, 16 Mayıs 2007'de bitiyor" dedi.

Bu konudaki ısrarlı sorulara, "İsterseniz siz olun, siz vekalet edin" karşılığı veren Arınç,  "Anayasada, 'yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar, eskisi görevine devam eder' ifadesi de var. Az önce Anayasayı okudunuz?" denilmesi üzerine Arınç, "Hepsini birlikte okuyun. Çok değerli hukukçularla görüşün. Benim bildiğim, alfabenin A'sı, Sayın Sezer'in görev süresi, 16 Mayıs 2007'de ne yazık ki bitiyor. Keşke 2. defa seçme imkanımız olsaydı ama bitiyor" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'ne sorarız
Bülent Arınç,  "Bu süreçte, Meclis Başkanının aynı zamanda cumhurbaşkanına vekalet etmesi doğru bir şey mi?" sorusuna, "Doğruyu eğriyi bilmem. Anayasa böyle diyor, bunu da tartışırız. Gerekirse Anayasa Mahkemesine de sorarız zaten. Bir şekilde herhalde sorulacaktır. Yoksa herkes siyasi düşüncesini ve ideolojisini, bu Anayasanın içerisine koyarak, birilerine karşı kullanma ihtiyacı duyuyorsa, ne söylesek kar etmez" şeklinde cevap verdi.

Yasama faaliyetleri sürer
Bülent Arınç, 16 Mayısa kadar geçecek sürede Meclisin yasama faaliyetleri yapıp yapamayacağına ilişkin soru üzerine, bu süreci çok iyi yaşayanların, ileride mümkün olabilse, "anayasa profesörü" payesi alabileceklerini kaydetti. Arınç, şöyle konuştu: "(Bu süreç içinde yasama çalışması yapılamaz) diye bir Anayasa ve İçtüzük maddesi yok. Ama genel bir teamül olarak, sadece seçim turları yapılan günlerde, Başkanlığın Genel Kurula sunuşlarından hemen sonra seçimlere geçilir. Bunun dışındaki günlerde de turlara iyi hazırlanılması için, (Yasama çalışması yapılmaz) diye Danışma Kurulu kararı alınır. Biz daha önce bu konuda oy birliğiyle Danışma Kurulu kararı almıştık. Bugünkü Danışma Kurulunda aksi bir karar çıkabilir. Meclis Genel Kurulunun çalışması, hatta sürekli çalışması da gündeme gelebilir. O da Danışma Kurulu önerisi haline gelirse, Meclis Genel Kurulumuz çalışır. Yoksa bunu engelleyen bir Anayasa maddesi yok."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100