01 Şubat 2015 Pazar 00:18
Asıl hedef ‘Kuzey Suriye’
Suriye'de Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kobani'den IŞİD güçlerinin büyük oranda püskürtülmesinden sonra bölgede uzun süredir meydana gelen gelişmelerin perde arkası üzerinde durulmaya başlandı. Bölgede, Suriye'deki iç savaştan doğan boşluktan faydalanılarak fiili bir "Kuzey Suriye" yapısının oluşturulmasının hedeflendiği kaydediliyor.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Kobani'nin Kuzey Irak'ta  Kürtlerin ayrı bir "kanton devlet" kurması için meşruiyet kaynağı ve çıkış noktası haline geldiğini vurguladı. Bu noktada Kobani üzerinden bir zafer bilincinin oluşturulmaya çalışıldığını ancak bunun çok yanlış olduğunu dile getiren Caşın, şunları söyledi: "Türkiye'nin, sınırlarının bu kadar yakınında 1990 öncesinde beklemediğimiz Kuzey Irak olayının bir benzeri olarak 'Kuzey Suriye'nin kurulmasına ve bu iki devletin birleşip Türkiye'yi Irak ve Suriye'den koparacak bir sınır değişikliğine gitmesine müsaade etmeyeceği açıkça ifade edildi."
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin ise Kürt hareketlerinin Kobani'den siyasal bir sonuç çıkartmaya çalıştıklarını belirtti. Türkiye'nin Kobani'den IŞİD'in çıkartılması için Kürtlere önemli katkı sağladığını anımsatan Şahin, "Ancak Türkiye burada etkisiz bırakılmaya çalışılıyor. Kobani üzerinden Türkiye içinde dahi siyasal bir sonuç elde etmeye çalışıyorlar" dedi. 

Halep'te çok daha büyük kriz var
Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Okur ise Suriye'nin kuzeyinde bir devlet denemesine girişildiğini, Kobani'nin adeta sembolleştirildiğini dile getirdi. Okur, "Suriye'nin kuzeyindeki yapılanma Türkiye için açık tehdit oluşturuyor. Burada bir yapılanmanın tek başına gerçekleşme şansı yok ancak bu yönde uluslararası destek var" dedi. Uluslararası koalisyon güçlerinin Suriye'de bombaladıkları noktaların büyük kısmının Kobani'de bulunduğunu vurgulayan Okur, bu harekattaki asıl sebebin insani kriz değil, siyasi nedenler olduğunu söyledi. Okur, "Halep'te çok daha büyük bir insani kriz var. Eğer asıl amaç IŞİD'e etkisizleştirmekse IŞİD'in askeri merkezleri Rakka ve civarında. En azından Kobani kadar buraların bombalanması gerekirdi. Ama tüm bunlar bir kenara bırakılıp PYD'ye zafer kazandırmak için Kobani'ye odaklanıldı" diye konuştu. Uluslararsı Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Uzmanı Mehmet Yeğin de Suriye'nin kuzeyinde fiili bir yapılanma oluşturulduğunu kaydetti. 

Yeğin, bölgede muhaliflerin böyle bir yapı istemeyeceklerini ve ABD'nin bakış açısına dikkati çekerek, şöyle konuştu: "ABD, Türkiye nasıl ki Kuzey Irak'la ekonomik ilişkiler geliştirdi, benzer bir şeyin Suriye'de oluşturulmaya çalışılan bölgeyle de olacağı kanısında. Bunun gerçekleşeceğini düşünüyor. Muhaliflere silah verilirse bu silahlar müttefiklere döner mi diye uzun süre konuşuldu ABD'de. Ancak PKK silah bırakmadığı sürece buraya verilen silahlar hiç konuşulmadı, üzerinde durulmadı."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.