14 Mayıs 2005 Cumartesi 00:00
Asıl soykırımcı Batı'dır
Atatürk Üniversitesi Türk?Ermeni İlişkilerini Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, tarihin büyük soykırımlarının bir bölümünün Amerika kıtasında gerçekleştirildiğini belirterek, Amerikan kıtasının keşfiyle başlayan soykırımların suçlusu Avrupalılar, yeni dünyada insanlığı ürküten katliamlar gerçekleştirdiğine dikkati çekti.
ABD'li tarihçi David E. Stannard'ın yazdığı "Beyaz Adamın Akıl Almaz Vahşeti?Amerikan Soykırım Tarihi" adlı kitabında, yeni dünyanın keşfinden sonra başlayan ve 19. yüzyıla kadar geçen süre içinde akıl almaz soykırımlara yer verdiğini anlatan Kürkçüoğlu, "Amerika'ya yapılan sefere katılan meşhur İspanyol misyonerlerinden Bertolome de Las Casas, anılarında, yeni dünyadaki korkunç soykırımları en iyi şekilde anlatıyor" diye konuştu.
Fransızların Cezayir'de yaptıkları
Tarihin en kanlı soykırım mağdurlarının başında Cezayirlilerin geldiğine dikkati çeken Kürkçüoğlu, 1800'lü yılların ilk yarısında Cezayir'i sömürge olarak işgal eden Fransızların, 100 yılı aşkın süre ülkede çeşitli mezalimler ve katliamlar yaptığını söyledi. Kürkçüoğlu, Cezayirlilerin özgürlük hareketlerini işkence ve kanlı katliamlarla önlemeye çalışan Fransızların, bağımsızlık savaşı veren 2 milyonu aşkın Cezayirli'yi tehcir ederken, yüzbinlerce Cezayirli'yi de katlettiklerini bildirdi.
Afrikalılara yapılan akıl almaz soykırım
Avrupa ülkelerinin tarihinde en korkunç kara lekelerden birinin de zorla topraklarından koparılan Afrikalıların köleleştirilmesi suçu olduğunu belirten Kürkçüoğlu, sömürgeci Avrupalı'nın, 1500'lü yıllarda başladıkları köle ticaretini, 19. yüzyılın başına kadar sürdürdüklerini söyledi. Avrupalı köle tüccarlarının, bedava işgücü için, bazı kaynaklara göre 10 milyonu aşkın, bazılarına göre de 30 milyona varan Afrikalı'yı gemilerle Avrupa veya Amerika'ya getirerek köle olarak kullandıklarını anlatan Kürkçüoğlu, Fransız, İngiliz, İspanyol, Portekiz ve Hollandalıköle tüccarlarının, topraklarından kopardıkları milyonlarca Afrikalı'nın, daha getirilmek istendikleri ülkelere ulaşmadan ölümlerine neden olduklarına işaret etti.
Ve tabii ki İngilizler...
Avustralya'yı yıllarca sömürge olarak kullanan İngiltere'nin, kıtanın yerlileri olan Aborjinlere karşı soykırım ve tehcir uyguladıklarını anlatan Kürkçüoğlu, İngilizlerin uyguladıkları soykırım yöntemleriyle yüzbinlerce Aborjin yok olurken, binlerce yerli çocuğun da ailelerinden koparılarak ayrı bir insanlık dramı yaşatıldığını ifade etti. İngilizlerin insanlık dışı bu uygulamalarının, "Çit" adlı sinema filmiyle işlendiğini hatırlatan Kürkçüoğlu, filmde, ailelerinden koparılan Aborjin çocukların nasıl eğitilip melez bir ırka dönüştürülmek istendiğini söyledi.
Eskimolara bile tahammülleri yok
Danimarka'nın ABD ile yaptığı anlaşma gereği Grönland'ın Thule bölgesinde yaşayan Eskimoların, yapılacak bir hava üssü nedeniyle topraklarından koparılmalarının da ayrı bir insanlık ayıbı olarak tarihteki yerini aldığını kaydeden Kürkçüoğlu, 1953 yılında yaşanan bu insanlık ayıbında, soğuk savaş nedeniyle ABD tarafından yaptırılacak hava üssü için kısa süre içinde Eskimoların topraklarından koparıldığını, bazılarının da tehcir sırasında öldüklerini söyledi.
Demokrasinin beşiğiymiş!
Yrd. Doç. Dr. Kürkçüoğlu, dünyaya demokrasi dersi vermeye kalkan İsveç ve Norveç'in de insanlığa karşı suç işleyen ülkeler listesinde bulunduğunu söyledi. Norveç'te 16. yüzyılda Asya kökenli Samileri asimile etmek için birçok çalışma yapıldığını ifade eden Kürkçüoğlu, Hıristiyanlaştırılmak istenen Samilerin çoğunlukta olduğu bölgelere Norveçlilerin yerleştirildiğinin bilindiğini kaydetti. Örf ve geleneklerini yaşamalarına izin verilmeyen Samilerin, bu uygulamaya karşı çıktıklarında da ağır şekilde cezalandırıldığını kaydeden Kürkçüoğlu, Samilerin bu uygulamalara karşı ayaklanmasının kanlı şekilde bastırıldığı belirtti. Kürkçüoğlu, aynı dönemde Samilere karşı asimilasyon hareketinin İsveç'te de gerçekleştiğinin, tarihi kaynaklarda yer aldığını bildirdi.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137