04 Kasım 2004 Perşembe 00:00
Asker AB raporundan rahatsız
Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Başbuğ, 'Üniter devlet ya vardır, ya yoktur, ortası olamaz. Türkiye'nin üniter yapısı sorgulanamaz, rahatsızız' dedi. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay karargahında düzenlediği basın toplantısında, Ege'den AB raporuna, TBMM'deki askeri lokanta kurallarına kadar, basında çıkan haberleri değerlendirdi, AB İlerleme Raporu'ndan duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

TSK'dan

azınlık uyarısı

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Başbuğ, 'Üniter devlet ya vardır, ya yoktur, ortası olamaz. Türkiye'nin üniter yapısı sorgulanamaz, rahatsızız' dedi

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay karargahında düzenlediği basın toplantısında, Ege'den AB raporuna, TBMM'deki askeri lokanta kurallarına kadar, basında çıkan haberleri değerlendirdi, soruları yanıtladı. Orgeneral Başbuğ'un mesajları şöyle:

İfadelerden rahatsızız

İlerleme raporunda 69 defa azınlık kelimesi geçmekte, hukuki statüsü belirlenen azınlıklar dış~|~ındaki bazı topluluklara atıf yapılmakta, kapalı ve açıkça Türkiye'de yeni azınlıklar bulunduğu ifade edilmektedir. Kürt kökenli vatandaşlarımız ile Alevi vatandaşlarımız, Türkiye'deki müslümanlar içinde azınlıklar olarak gösterilmekte ya da ima edilmekte ve rakamlar verilmektedir.

AB raporlarında azınlık hakları çerçevesinde düşünülen bazı haklar kültürel alanları da aşarak siyasal alanlara taşmaktadır. Seçimdeki yüzde 10'luk baraj eleştirisinin sadece belirli bir topluluğun Parlamentoda temsil edilmesini zorlaştırdığına dayandırılması örnektir.

PKK bunu kullanıyor

Bölücü terör örgütü paralelinde hareket eden kişi ve kurumlar kendi kimliklerinin Anayasal güvenceye alınmasını ve kendilerinin iki kurucu ulustan biri olarak Anayasa'da yer almasının çoğu kez açıkça ifade etmişlerdir.

Terör Türk toplumunda kutuplaşmaya neden olmamıştır. Kültürel alandaki haklar siyasala alana doğru götürülürse kutuplaşma ve ayrışmaya neden olabilir. Üniter yapıyı korumak için terörle mücadelede binlerce şehit verilmiştir.

Öcalan, tutuklu olduğu İmralı'dan, avukatları aracılığıyla direktiflerini örgütüne iletmektedir. Burada suç vardır.

Kerkük'e müdahale yok

Kerkük meselesi, Irak'ta bir iç savaşa kadar varabilecek kadar önemli bir sorundur. Kerkük'te doğan bir iç savaş, Türkiye'yi de etkiler. Dolayısıyla, Kerkük'ün iç savaşa dönüşmemesi için, doğal kaynaklarının kontrolünün tek bir etnik gruba değil, tüm Irak halkına verilmesi gerekir. Görüşlerimiz, TSK'nın görüşü değil, TC'nin devlet politikasıdır.

Ege'deki uçuşlar normal

Yunanistan'ın Türkiye'nin Ege'deki uçularını arttırdığına yönelik iddiaları gerçekleri yansıtmamakta ve icra edilen görevlerde olağandışı bir faaliyet bulunmamaktadır. Üstelik Yunanistan'ın Ege'deki uçuşları Türkiye'den çok daha fazladır.

Yeni TCK 'af kanunu' gibi işleyecek

Yeni TCK'daki düzenlemeler tutuklu ve hükümlülerin lehine ise bu durum kanunun yürürlüğe gireceği 1 Nisan 2005 tarihinden önce tatbik edilecek. böylece çok sayıda hükümlü ve tutuklu serbest kalacak. Yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK)'nın uygulama ve yürürlük şekline ilişkin yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda, alt komisyonda değiştirilen şekliyle kabul edildi. Tasarıya göre, 1 Nisan 2005 tarihinden önce kesinleşmiş olan mahkumiyet kararları hakkında kanunun lehe olan hükümleri öncelikle dikkate alınarak, infazın ertelenmesine veya durdurulmasına karar verilecek. Tasarı, yeni TCK'nın 1 Nisan 2005'te yürürlüğe girecek olması nedeniyle "lehe olan hükümlerin" uygulanmasına açıklık getiriyor.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.