08 Temmuz 2006 Cumartesi 00:00
Asker, sen neden ölmüştün??2
"Dernek"; Çerkezlerin ülkelerinden zorla çıkartıldığının kabulü, dönmek isteyenlere uluslar arası kurallara göre yardımcı olunması ve çifte pasaport" hakkı tanınması için Rusya Federasyonu nezdinde girişimlerde bulunmaya karar vermiş. ~|~

Bu "ayrılık", "hâlâ alışamama" toplantısının neden ve sonuçları üzerinde ayrıca duracağım ama alınan yukarıdaki kararlarda Erdoğan acaba kırmızı çizgilerinden olan, etnik milliyetçilik ve bölgesel milliyetçiliğin izlerine hiç mi rastlamıyor?
Bu konudaki suskunluğu acaba Seda Şimşek'in http://www.kanal7.com'da/ 13 Mayıs 2006 tarihinde yer alan "Kod Adı; Çerkez Ethem Opreasyonu" adlı haberle mi ilgili??
Hadi o haberde belirtildiği gibi Akepeli 82 milletvekilinin yürüttüğü Abdüllatif Şener'in Cumhurbaşkanlığı operasyonundan çekindi diyelim?
Peki Barthalemeos'tan neden çekinir?

Zoğrafyan Lisesini Bitirenler Derneği tarafından düzenlenen "İstanbul'da Buluşma: Bugün ve Yarın" konulu konferansdan daha önce bahsetmiştik.

Papaz o toplantıda bakın neler dedi:
Konferansın açılışında konuşan Bartholomeos, önce önemli ve kritik sorunları görüşmek üzere toplandıklarını ifade ederek, "Doğru zamanda ve doğru yerde buluştuk" dedi. Rumlar ve azınlıklar için kritik bir dönem olduğunu söyleyen Bartholomeos, azınlık hak ve hürriyetlerinin garanti altına alınmasının Avrupa perspektifi içinde önemli bir yeri olduğunu ifade etti. Bartholomeos, "patrikhane ve ekümeniklikle ilgili her zaman eleştiriye uğradıklarını" belirterek, şöyle konuştu:
"Biz diyoruz ve ısrar ediyoruz ki, patrikhanenin sorumluluğu sadece bu şehir ve ülke ile sınırlı değildir. Patrikhane bazı anlaşmalardan doğan yapıya sahip değildir, bu anlaşmalarla sınırlı değildir. Patrikhane, kilise düzeni içinde yüksek ve önemli bir kurumdur. Patrikhanenin sorumluluğu bu ülke ve şehir ile sınırlı değildir. Patrikhane, bütün dünya Ortodoksları için bir kurumdur. Ben İstanbul Patrikhanesinin başkanı olarak İstanbul Ortodokslarının başkanı ve dini lideriyim. Türkiye'deki bütün Ortodoksların dini lideriyim. Fakat sınırların dışına ulaşan bir yetki ve sorumluluğum var ki, bu bütün dünya Ortodokslarını kapsar. Bilindiği gibi ya da bilinmesi gereken bu konumda bulunan kimsenin yükümlülükleri ve sorumlulukları sadece bu şehir veya ülke Ortodoksları ile sınırlı değildir."

Patrikhanenin diğer dini kurumlarla kıyaslanamayacağını kaydeden Bartholomeos, patrikhanenin devamlı artmakta olan beklentilere cevap verebilmek için gece ve gündüz çalıştığını anlattı.
Bartholomeos, İstanbul'daki Rumların sorunlarıyla dindaşların problemleriyle de ilgilendiklerini ifade ederek, "Bu dünyaya geçici geldik. Ama hak ve sorumluluk açısından bakarsak ne yabancı ne misafir ne de göçmeniz bu şehirde. Biz, kim ve nerede olduğumuzu, hangi tarihi mirasa sahip olduğumuzu çok iyi biliyoruz" diye konuştu. İstanbul'daki Rumların geleceğinin belki net görünmediğini ama sorumluluklardan kaçamayacaklarını ifade eden Bartholomeos, bu toplantının, geleceğin ne olduğunun tespiti açısından çok önemli olduğunu söyledi. Demografi, eğitim ve cemaat yapısı bakımından yapılan çok önemli araştırmaların sonuçlarının bu toplantıda açıklanacağını bildiren Bartholomeos, araştırmaları yapanları kutladı. "Bu araştırmaların sonucu bu toplantıya önemli taban oluşturacak" diyen Bartholomeos, araştırmaların sonuçlarının tereddütsüz açıklanması gerektiğini söyledi. Bartholomeos, "Gerçeklerin söylenmesi gerekir. Ölüler bile mezarlarından kendilerini ifade etmektedir. Aziz Havari Paulos, 'Ben geride yaptıklarıma bakarak ileriye gidiyorum' diyor. Biz de aynı şekilde yapalım. Nereden geldiğimizi bilelim ki, ona göre hareket edelim" diye konuştu.

Bartholomeos, toplantıya katılan Rumlara da şöyle seslendi: "Siz bir ölüyü ziyaret etmeye değil, dirilecek olan bir yeri ziyaret etmeye geldiniz. Duygularımız, gördüklerimiz, yapacaklarımız, şikayetlerimiz ortak. Eğer doğruları dile getirerek konuşursak, o zaman birlikte olmamız çok kolay olacaktır. Çünkü amaç, geleceğe gitmektir. Gelecek de herkes için ortaktır. Bizim geleceğimiz Türkiye'nin geleceği ile ortaktır. Onun için geleceğimizi birlikte inşa edelim."
Papazın söyledikleri arasında yer alan altını bizim çizdiğimiz satırları bir defa daha okuyun lütfen..
Bu meydan okumadır.
Bu Lozan'ın çöpe atılmasıdır.
Bu devletle alay etmektir.
Burada "etnik milliyetçilik, dinsel milliyetçilik, bölgesel milliyetçilik" yoksa başka hiçbir yerde yoktur.
Erdoğan bunu neden görmüyor?
Toplantıya iştirak eden; alımlı bir esmer olduğu konusundaki düşünceme Şahap Hâmit'in de katıldığı Dora Bakoyanni'nin müsteşarı Teodoros Kassimis de yaptığı konuşmada, Patrikhane'nin Türk devleti için "nimet" olduğunu söylemiş. Kassimis, konferansın ilk gününde Batı Trakyalı bir Türkün yaptığı protestoyla ilgili olarak da, "Bu ufak tefek olayları küçümsemekle kalamayız. Böyle olaylar bir birikim yaratır" demiş.

Teb'adan Barthalemeos'un söylediklerine çıt çıkaramayan Akepe "misafir" diplomata da bir şey demiyor.
Yoksa Erdoğan Wharton Üniversitesi Mezunları Forumu'nda söylediği meşhur, "Kökten dinciler çok marjinal gruplardır. Bu grupların Türkiye'de ağırlıklı bir esintisi söz konusu değildir. Olay fikir ve düşünce bazında ise buna tüm insanlığın katlanması lazımdır" saptamasının devamlı etkisinde mi kalıyor?
Papazın ve müsteşarın söyledikleri "fikir ve düşünce bazında" olduğu için bizim de katlanmamız mı lâzım?
Türkiye Cumhuriyeti'nin halen yürürlükte olan anayasasının "Başlangıç" bölümü, Anayasa'nın "Türk milleti tarafından demokrasiye âşık Türk evlâtlarının vatan ve millet sevgisine emanet ve tevdi olunduğunu" ifade eder.
Ey bu milletin "demokrasiye âşık" Türk evlâtları?
Anladık? Emanete sadece ; irtica, mürteci, türban söz konusu olunca sahip çıkıyorsun..

Kerkük, Kıbrıs, Ermeni sınırı, Adalar Denizi, Dicle?Fırat arası konu olunca hakkından feragat ediyor, çıt çıkarmıyorsun..
Peki Ermeni, Kürt, Çerkez ve ille de Rum konferanslarını neden görmüyorsun?
Barthalemeos'un İstanbul Hilton'da söyledikleri irticanın dik alâsı değil midir?
Bölücülük değil midir?
Devlete meydan okumak değil midir?
Lozan'a dinamit koymak değil midir?
Barthalemeos resmen şeriat propogandası yapmıyor mu?
Neden susuyorsun?
Neredesiniz ey bu milletin demokarsiye âşık dinamik evlâtları?
Neredesiniz?
"Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker?"
Sahi sen neden toprağa düşmüştün?

Hüseyin Mümtaz/ Giresun Işık gazetesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137