11 Şubat 2013 Pazartesi 12:32
Asker-sivil kardeş olmalı

RECEP BAHAR / GAZİANTEP

Gaziantep önceki gece tarihi günlerinden birine tanıklık etti. Yeni Mesaj gazetesinin organize ettiği Milli Kahramanlarımız sempozyum serisinin beşincisi Şehit Kamil\'in, Şahin Bey\'in, Kara Yılan\'ın diyarı Gaziantep\'de yapıldı. Kalender Plaza\'da tertip edilen etkinliğe katılım muhteşem oldu. Salonu hıncahınç dolduran 5 bin Gaziantepli yaklaşık 7.5 saat süren programa kesintisiz ilgi gösterdi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yaklaşık 55 dakika süren konuşmasına Yeni Anayasa tartışmalarını değerlendirerek başladı.

Anayasa milletin şahsiyetine uygun olmalı

Adına anayasa yaptığınız milleti çok iyi tanımanız lazım diyen Prof. Dr. Baş, \"Türk milleti başa bağlı bir millettir. Orta Asya bozkırlarında atların sırtında bir zamanlar nefsi için koşarken, İslam olduktan sonra bunu İlahi Kelimetullaha tebdil edip Allah yolunda... . İşte bu millete sen anayasa yapıyorsun\" dedi.

Böyle bir millete yapılan anayasayı Batıya benzetmenin hatalı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: \"Cumhuriyeti kuran irade Mustafa Kemal\'in şahsındaki iradedir. Cumhuriyeti kuruyor, bunu millete tevdi ediyor: TBMM\'de hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir, ifadesine yer veriyor. Eğer hâkimiyet bu milletin iradesinde ise, o zaman hâkimiyet-i milliyeye göre anayasa ya da yasa hazırlaman lazım ki, geçerli olsun. Peki bizim devletimizi kuran iradenin karakteri, şahsiyeti nasıldır? Çok uzun zamandan beri milletimiz çok ciddi bir arayış içindedir. Mükemmel anayasalar, yasalar yapılmasına rağmen, \'bunu asker ya da filancı yaptı\' bahaneleriyle hep kendimizi mesuliyetten sıyırıyor, bir takım şeylerin ardına ve arkasına sığınıyoruz. Beklenilen bu değil...

Aslında yasaları yapan irade milleti tanımıyor. Bu devleti kuran irade yani Mustafa Kemal ve arkadaşları iki karaktere sahiptir: Bir sivil karaktere, iki askeri karaktere. Yeri geliyor Mustafa Kemal mükemmel bir sivil, yani bir devlet başkanı. Arkadaşları da öyle. Yeri geliyor çizmesini giyen bir komutan. İşte bu karakterde bir lidere Türkiye hasret, bunu bekliyor. Eğer siz onun sivil kimliğini temsil eden tarafı öne çıkartıp askeri tarafını geri iterseniz, o zaman beklenilen anayasayı yapamazsınız. Neden? Çünkü bu tek kanatlı kuş gibi olur. Bu millet ABD\'li değil, İngiliz değil, Avrupalı hiç değil! Öyleyse iki kanatlı kuş olacak. Birisi sivil, diğeri asker... Her zaman da bir Mustafa Kemal bulmak mümkün olmadığına göre, o zaman biz sivil ve askeri kardeş yapmak zorundayız. Hapse tıkamak değil! Sayın Başbakan geç de olsa bunu gördü. Önce savcıyken, şimdi askerin safına geçti avukat oldu. Eğer kendi adına uyandıysa güzel ama değilse çok kötü. Niye? Çünkü bu bir şeyin habercisi olabilir. Askeri dışarı çıkarmak lazım. Onun şartı da genel aftır. O halde Apo ile birlikte bunları birlikte dışarı salalım kanaatiyle bir af yasası gelebilir. Ben size bunu haber vermiş olayım.\"

Hayal görüyorsunuz

Avrupa Birliği rüyalarının görüldüğü ilk günden bu yana kendisinin bizzat \'hayal gördükleri\'ni ifade eden Prof. Dr. Baş, \"Türkiye\'yi AB\'ye kabul etmezler\" dedi. BTP Genel Başkanı, şunları söyledi: \"Ne kadar Katolik nikâhı ile AB\'ye bağlanmak isteseler de, nikâhları batıl bir nikâh. 10 seneden fazla bir süredir hep AB diyip kalkanlara ne diyeceksiniz? Bunlar bizim çocuklarımız... Ben Sayın Başbakana demiştim: Bırak bu Avrupa\'nın kapısını. Gel el ele verelimi benim modeli hayata geçirelim, Türkiye\'yi ayağa kaldıralım. Sana el tutucu, ayağa kalkmış Başbakan desinler! Maalesef kendine uzanan eli tutmadı. Sayın Başbakanımızı biz çok fazla top atışına tutmayacağız. Sırası geldikçe, bir yaylım ateş yapıp geçeceğiz. Neden AB\'de olamayız?

1- AB bir müstakil bayrak ister.

2- Onun kendine has bağımsız parası olması lazım.

3- Kendine has ordusu olması lazım. Şimdi soruyorum: Bayrağı Türk bayrağı olmazsa, ordusu Türk ordusu olmazsa bu millete Tük milleti denir mi?\"

Bir bilek olmaya mecburuz

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, her zaman asker – sivil birlikteliğinden bahsettiğine işaret ederek, \"Azmedelim de bu iki kurumu kardeş edelim. Eğer bu iki kurum kardeş olursa, Japonya sınırlarından Viyana kapılarına kadar koşan milletimiz; nasıl can, mal, namus, din ve vicdan emniyetini o gün temin etmişse bugün de aynı şekilde bunları temin edecektir. Ama tabii Batılının kafasıyla yürüyüp ağzıyla konuşan, kalbiyle aklıyla düşünen bu işi yapamaz. Niye çünkü onların kendine ait bir projesi, bir programı ve bir tezi yoktur. Batılının aklıyla hareket ederler. Şimdi sizin gibi düşünen, sizin gibi konuşan, sizin adınıza plan ve program yapan bir adam ile beraber olacaksınız. Vallahi olduğunuz gün, yeminle konuşuyorum, iki senede Avrupa\'yı, 3 senede ABD\'yi refüze ederiz. Kim oluyor bunlar yahu? Onların aklı akıl da, bizimkisi ne? Biz asırlar boyu dünyaya adaletle hükmetmiş bir milletin evlatlarıyız. Değil Türkiye\'yi tüm dünyayı adalete, mutluluğa ve huzura kavuşturmaya var mısınız? Ben planımla ve projemle geliyorum. Şimdi ülkeler bizi davet ediyor. Sıraya girdiler. Yakında meclislerinde Milli Ekonomi Modeli ile Milli Devlet – Sosyal devlet tezlerimizi anlatacağız. Çünkü kapitalizm çöktü, zaten komünizm 1991\'de çöktü. Tamamen sürünme döneminde. Hocam, neden sizin yanınıza gelemiyorlar? Adamlarda yürüyecek bacak kalmadı ki. Ayaklarını kırdılar! Gideceğiz, onlara yerinde el ve kol olacağız, onları ayağa kaldıracağız.\"

Atatürk\'ün nüfus kaydı

Prof. Dr. Haydar Baş, Gaziantep\'teki konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk\'ün nüfus kaydındaki kaydını açıkladı. Buna göre:

Adı: Kemal

Lakap ve Şöhreti: Atatürk

Doğum Yeri: Selanik

Baba Adı: Ali Rıza

Ana Adı: Zübeyde Hanım

Doğum Tarihi: 1881

Sayfa No: 84

Cilt No: 010/01

İli: Gaziantep

İlçesi: Merkez

Mahallesi: Bey

Dini: İslam

Mesleği: Türkiye Cumhuriyeti Reisi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.