06 Kasım 2005 Pazar 00:00
Askeri okullara girişte ''ayrıcalık'' kalkıyor
Danıştay, askeri liseler ve astsubay hazırlama okullarına öğrenci alımında subay ve astsubay çocukları ile öz kardeşlere tanınan ayrıcalığı Anayasa'nın "'eşitlik" ilkesine aykırı buldu. ~|~ Yüksek Mahkeme, bu sınavlarda şehit ve malül çocuklarına ayrıcalık tanınabileceğine işaret etti

Olcay Altıntaş'a vekaleten Emine Altıntaş, 2002 yılı Askeri Liseler ve Astsubay Hazırlama Okulları Seçme Sınavına katılan davacının çocuğunun anılan sınavda başarısız sayılmasına ilişkin işlem ile bu sınavın dayanağını oluşturan ve aynı zamanda değerlendirme esaslarının çerçevesini de belirleyen Silahlı Kuvvetler Askeri Liseler Yönetmeliğinin 6/b maddesinin ve aynı hükmü içeren Silahlı Kuvvetler Astsubay Hazırlama Okulları Yönetmeliği'nin 16. maddesinin ilk cümlesinin, Mehmet Ali Özel'e velayeten Mümin Özel de Kara Kuvvetleri Askeri Okullarına Öğrenci Alımı Yönergesi'nin 7/b maddesinin 1. fıkra (c) ve (d) bentlerinin iptali ile 2002?2003 eğitim ve öğretim yılında Kara Kuvvetlerine Bağlı Askeri Liselerde okuyacak öğrencilerin tespitine yönelik yapılan sınavda başarısız sayılmasına ilişkin işlemin iptali istemiyle dava açtı.

Danıştay 8. Dairesi, yönetmelik, yönerge ve işlemlere yönelik iptal istemini reddetti. Daire'nin ret gerekçesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görevlerde bulunurken devletin ve ülkenin savunması, korunması yolunda şehit olan, sakatlanan askerlerin çocukları veya öz kardeşleri ile aynı gaye ile vazife yapmakta olan ya da bu görevden emekliye ayrılmış olan subay ve astsubay çocuklarının diğer adaylardan ayrı tutulmasında hukuka aykırılık bulunmadığı kaydedildi.
Daire'nin her iki kararı da temyiz edilince dosyalar, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na gitti. Kurul, 8. Daire'nin kararını askeri liseler ve astsubay hazırlama okullarına öğrenci alımında subay astsubay çocukları ve öz kardeşlere tanınan puan ayrıcalığı yönünden Anayasa'nın "eşitlik" ilkesine aykırı buldu. Kurul, 8. Daire'nin mevzuata yönelik ret kararını sadece subay ve astsubay çocukları ile öz kardeşlere tanınan ayrıcalık yönünden bozdu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.