06 Aralık 2004 Pazartesi 00:00
Askerlerini Irak'tan çek

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Avrasya Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada Kıbrıs meselesinin yanısıra Irak halkının çektiği çilelere de tercüman oldu. ABD'ye seslenen Denktaş, "Sen gaddar bir işgalci konumuna düştün. Askerlerini Irak'tan çek" dedi

~|~ -ABD Irak'ta gaddarlık yapıyor

Tek kutuplu dünyada hak ve adaletin bulunamadığını kaydeden Rauf Denktaş, ABD'nin Irak halkına yaptıklarını gördükçe insanlığından utandığını belirtti. Gazi Üniversitesi tarafından Rektörlük binası Mimar Kemalettin Salonu'nda önceki gün düzenlenen düzenlenen Uluslararası Avrasya Sempozyumu'nun açılışına, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da katıldı.

-'Sizi asla tanımayacağız'

Sempozyumun açılışında son derece duygusal bir konuşma yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'nin Irak'tan çekilmesi gerektiğini söyledi. ABD'nin Kıbrıs'taki temsilcisinin kendilerine "Sizi asla tanımayacağız" demekle kalmadığını "Tanınmak isterseniz çok zor durumda kalırsınız" dediğini aktardı. Denktaş, AB yetkilisinin de kendilerine "Rumların geçmişini teşhir etmeyin" diye tehdit ettiğini dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'nin Kuzey Kıbrıs'ı 'tanınma isteme, zor durumda kalırsın' diye tehdit ettiğini belirterek, "Bu hür insanların boyun eğmeyecekleri bir baskıdır" dedi. Gazi Üniversitesi tarafından Rektörlük binası Mimar Kemalettin Salonu'nda önceki gün düzenlenen düzenlenen Uluslararası Avrasya Sempozyum'unun açılışına, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 9. Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel, Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Cumhur Asparuk, eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur, MGT eski Genel Sekreteri emekli organeral Tuncer Kılınç, büyükelçiler, bilim adamları ve öğrenciler katıldı.

'ABD tehdit etti'

Sempozyumun açılışında son derece duygusal bir konuşma yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'nin Irak'tan çekilmesi gerektiğini söyledi. ABD'nin Kıbrıs'taki temsilcisinin kendilerine "Sizi asla tanımayacağız" demekle kalmadığını "Tanınmak isterseniz çok zor durumda kalırsınız" dediğini aktardı. Denkatş, AB yetkilisinin de kendilerine "Rumların geçmişini teşhir etmeyin" diye tehdit ettiğini dile getirdi. Denktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunlar hür insanların boyun eğmeyecekleri baskılardır. Yere yatmış olsalar bile ayağa kalkıp 'ölmeyi tercih ediyorum, bu zulme boyun eğmeyeceğim' demesi gereken şeylerdir".

ABD Irak'ta gaddarlık yapıyor

Tek kutuplu dünyada hak ve adaletin bulunamadığını kaydeden Denktaş, ABD'nin Irak halkına yaptıklarını gördükçe insanlığından utandığını belirtti. Denktaş, "Bir memlekete demokrasi götürmenin yolu buysa eksik olsun demokrasi" dedi. Denktaş, ABD'ye şöyle seslendi: "Lütfen insanlığın vicdanını karartan bu metotlardan vazgeçin. Askerlerinizi Irak'tan çekin. İslam ülkelerinden oluşan bir BM ordusunun Irak'ta işlere el koymasına müsaade edin. Sen gaddar bir işgalci konumuna düştün. Irak halkını 'bunlar asilerdir' diye öldürmeye yetkin yoktur."

Yeni bir savaş kapıda mı?

Denktaş, "Dünya barışa mı gidiyor, 3. Dünya Savaşına mı gidiyor, sorusunu sormak için belki çok erkendir; ama 1. ve 2. Dünya Savaşı'na nasıl gidildiğini bilenler bu soruyu sormak zorundadır. ABD'nin şimdi zayıf gördüğü ülkeler bir gün birleşecekler ve kendilerini savunacaklar. Türkiye'yi sadece kendinize itaat edecek şekilde dizginleyemezsiniz" değerlendirmesinde bulundu. Barışın ancak bağımsız ülkeler için bir anlam ifade ettiğine dikkat çeken Denktaş, bağımsız devletlerin barış içinde yaşayabileceklerini söyledi.

Rum'u kabul etmiyoruz

Rum tarafının 28 Nisan'da yapılan referandumda dünyayı kandırdığını ve 'hayır' dediğini belirten Denktaş, Annan Planı'nın uygulanması halinde 10 yıl içinde Kıbrıs'ın tamamının bir Rum Cumhuriyeti olacağını ifade etti. "Kıbrıs Rum'unu meşru cumhuriyet olarak kabul etmiyoruz. Çünkü değildir. AB hangi yasaya hangi antlaşmaya göre Türkiye'ye Kıbrıs hükümetini tanı diyor" diye konuşan Denktaş, toplu mezarlarla yolunu çizmiş olan bu hükümetin Türkiye'ye zorla tanıtılmaya çalışıldığını vurguladı. Denktaş şöyle konuştu: "Bunları bize zorla yaptırmak isteyenlerin karşısında Rusya, Çin gibi büyük bir güç 'bunu yapamazsınız. Bu yavaş yavaş benim içime girmektir' diyecek güçte olsaydı, onlara gidip yalvaracaktık, lütfen bizi azattan kurtarın diyecektik." Denktaş konuşmasının sonunda salonu dolduranlar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. Salonda bulunan öğrenciler 'Dayan Denktaş Türkiye seninle' şeklinde tezahüratta bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137