02 Şubat 2015 Pazartesi 00:08
Atatürk birlestirdi bunlar ise bölüyor
ORHAN DEDE / TRABZON
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, çekimleri Trabzon’da yapılan Muharrem Bayraktar’ın sunduğu Meltem TV’de canlı olarak yayınlanan Diyalog Özel programına kurmaylarıyla birlikte katıldı. Programa BTP Genel Başkan Yardımcıları Hukukçu İbrahim berk, Hukukçu Ahmet Erimhan, İşadamı Nihat Hekimoğlu da katıldı. Programda Yunanistan’da yapılan seçimlerin galibi SYRIZA partisinin başarısı ve son aylarda Türkiye’nin gündemini meşgul eden başkanlık sistemi tartışmaları değerlendirildi. Yunanistan’da yapılan seçimlerde SYRIZA partisinin iktidara gelmesini değerlendiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, SYRIZA partisinin Milli Ekonomi Modeli’ni uygulamak için kendisinden izin aldığını açıkladı. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: “SYRIZA partisinin yönetimindeki bazı yetkili arkadaşlar, bizim Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcımız ve aynı zamanda İstanbul İl Başkanımız Fuat Şengül Bey’le irtibat kuruyorlar. Onlar bizim Rusya’ya olan desteğimizi, yaptığımız yeniliklerin onlar tarafından kabulünü ve geldikleri bu noktanın Milli Ekonomi Modeli’yle beraber olduğunu biliyorlar. Aynısını biz de Yunanistan’da uygulayabilir miyiz? Yani bunu halka vaat edebilir miyiz’ diye Fuat Bey’e gelip, soruyorlar. Zaten Fuat Bey de köken olarak oralıdır. Fuat Bey bu konuyu bana sordu. Ben de ‘olur, inşallah kazanırlar, kazandıktan sonra da dirsek temasında olmamız lazım’ dedim. Yani bu tezde kodlar var, bu kodları da çözen benim. ‘Sakın biliyorum havasına girmesinler, kazandıktan sonra da bizimle temas kurmaya devam etsinler. Biz Yunanistan’ı Avrupa’nın en güçlü devleti yapabiliriz’ dedim Olayın iç yüzü budur.”

Yunanistan milli paraya dönmeli

“Yunanistan’ı AB’nin lideri yapabiliriz” diye konuşan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “SYRIZA partisi Rusya heyetleriyle devamlı görüşüyor. Bizim Genel Başkan Yardımcımızla devamlı görüşüyor. SYRIZA bizimle dirsek temasını sürdürürse ve her konuda bize danışırlarsa biz Yunanistan’ı Avrupa’nın lideri yaparız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Burada milletimizin huzurunda söylüyorum. Ama mutlak suretle o birlikten ayrılacaklar ve milli paralarına dönecekler. Milli paralarına döndükleri gün biz Yunanistan’ın bomba gibi patlatırız. Bütün bunların kuralları bizim elimizde var” dedi.

Türkiye paramparça olur

Trabzon’dan canlı yayınlanan Diyalog Özel programında başkanlık sistemi tartışmaları da gündeme geldi. Başkanlık sistemine geçilmesiyle Türkiye’nin birliğinin yok olacağını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: “Federatif yapıya geçildiği takdirde kurulan federasyonlar, biz bağımsız olacağız, tek başına bir devlet olacağız dediğinde Birleşmiş Milletler’in icazet vermesiyle referanduma gidiliyor ve Türkiye’nin de kabul ettiği self determinasyon yasası gereği bağımsız devlet olma hakkını elde edecekler. Çerkezler biz de devlet olmak istiyoruz diyecekler. Lazlar da öyle… Yarın Boşnak diyecek, Arap diyecek, Rum diyecek, Ermeni diyecek… Yani bu devlet bugünkü halini kaybedecek ve Allah muhafaza eylesin paramparça olacağız. Bunu milletimizin çok iyi takip etmesi ve anlaması lazım. Bu meselenin doğru anlaşılmaması hepimizin yok olması manasına gelir.”

En ideal yapı üniter yapıdır

Üniter devlet yapısının en ideal devlet olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üniter yapı en ideal devlet yapılanmasıdır. Üniter devlet olmak ne demek? Kaç bölge, kaç etnik grup var, bir noktada gelip buluşuyorlar, beraberiz diyorlar. Bütün halklar eşit, hiç kimsenin imtiyaz hakkı yok. Birbirine üstünlükleri yok. Bir böyle devlet var. Bu devlette hangi bölgede, hangi etnik gruptan olursa olsun bir insan, devlet başkanı da olabilir çöpçü de olabilir. Yani şartları yerine getirdiği takdirde bu ikisinin arasında her türlü kuruluşun insanı olabilir. Ama federatif yapı öyle değil. Her bir federasyon kendi arasında ayrı bir iç hukuka sahiptir. Mesela ABD bir federasyondur ama bunlar senelerce savaştılar, bir ve beraber olma imkânını ede edemediler. Hiç olmazsa bir federasyon olalım dediler. Birleşik Devletler böyle oluştu. Niye biz buna özenelim? Bizim Kürtle bir davamız yok ki. Çerkezle, Boşnakla, Arapla bir davamız yok ki. İslam kardeşliğinde hepimiz biriz, beraberiz. Kelime-i Tevhid’de, Kelime-i Şehadet’te beraberiz. Bunun dışında hiçbir beraberliğimiz yok. Sen kalkıyorsun bir olman gerekiyorken dağılıyorsun, darmadağın oluyorsun. Allah senin belanı verir… Bir olmak millet olmak demektir. Bunun Türk, Kürt, Çerkez olması fark etmez. Neden? Çünkü hepsi Müslüman’dır. Bunları ayırırsan millet olma özelliğini kaybedip, halk olacaklar. Kürt halkı, Türk halkı, Çerkez halkı, Boşnak halkı millet olamayacak. Bu kadar büyük bir hezimet olabilir mi? Allah muhafaza etsin…”

Hacı Bektaş’ın birliğini dağıtıyorlar

“Başkanlık sistemine geçmek, Hacı Bektaş-ı Veli’nin vücuda getirdiği birliği dağıtmaktır” diyen Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Ne demek bu? Hacı Bektaş ta Horasan’dan geldi. 6-7 bin kilometre yürüyerek geldiler ve bugünkü Hacı Bektaş’a yerleştiler. Keldani vardı, Yezdani vardı, Arap vardı, Türk vardı, Rum vardı, Ermeni vardı, Boşnak vardı. Yani 36 etnik kökende insan vardı. Ayağı çarıklı dolaşarak, Allah’ın izniyle hepsini Müslüman etti. Bunlar Hacı Bektaş’ı gördü ve ‘iman ne güzel bir şey’ dediler. Hacı Bektaş’ın babası Arap, anası Türkmen’di. Hacı Bektaş, Türk olarak anılmayı çok severdi. Onların da her biri ‘Biz Türk’üz’ dediler. Yani Anadolu’nun Türklüğü budur. Yoksa kimse kimliğinden zorla vazgeçmiş değil. Millet olarak biz buyuz. Medeniyetimiz var, siyasetimiz var. Şimdi sen kalkıyorsun bu milleti bölük pörçük ederek, “canım bunun içinde Arap da var, ayıralım. Çerkez de var, ayıralım, Boşnak da var, ayıralım. Süryani, Keldani var ayıralım” diyorsun. Ayrıldın, bunun adına halk denir. Millet olma özelliğini kaybettin. Hacı Bektaş’ın ayaklarıyla yürüyerek kardeş yaptığı bir milleti sen batıla çeviriyorsun. Bunun hesabını verme imkânın var mı? Binaenaleyh milletimiz düşünmeli. Biz Türk milletiyiz, bizim Türklüğümüz etten, kandan, kemikten ibaret değildir. Medeniyetten, siyasetten, maneviyattan ve de dinden ibarettir. Burada Kürt’le Türk’ün, Laz’la Çerkez’in hiçbir farkı yoktur. Hatta Avrupa’da bir kişi Müslüman olduğunda ona Türk diyorlar.”

En güçlü üniter yapı bizde

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimizin kurduğu üniter yapıyı kurmanın çok zor olduğuna dikkatleri çeken BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş şunları söyledi: “Biz devlet olarak dünyanın en güçlü üniter yapısına sahibiz. Ve üniter yapıyı meydana getirmek çok zordur. Düşünebiliyor musunuz, bir ailede gelinler birbirini kabul etmiyor. Bu kadar millet birbirini kabul etmiş, kucaklaşıyor. Şimdi soruyorum, bizim etrafımızda Çerkez var mı? Var. Arap var mı? Var. Boşnak var mı? Var. Rum var mı? Var. Bunların hiçbirinin bugüne kadar ‘ben oyum, ben buyum’ dediğini duymadım. Vallahi ‘ben Türk’üm, Müslüman Türk’üm’ diyorlar. Sen şimdi o millet olma özelliğini darmadağın edip, halk seviyesine bırakıp, Batılıların oyuncağı haline getireceksin. Bu yakışır mı sana? Sonra sen İslam adına yola çıktın. İslam adına yola çıkanlar bu milleti ancak barıştırır, birleştirir, başka bir şey yapamaz. Eğer bunun tersini yaparsa ‘Müslüman’ım’ demesi hikâyeden ibaret kalır, Bunu böyle bilelim.” 

Atatürk’ün yaptığını yıkıyorlar

Bugün milletimizi bir ve beraber olmasını sağlayan yapıyı Atatürk’ün inşa ettiğini söyleyen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Mustafa Kemal Atatürk, Lozan’a giden İnönü’ye, “Kürtlerin tamamı Müslüman’dır” diyor. Yani İslam dininde herkes eşittir. Biz İslam’a göre bir milletiz. Bu milletin adı Türk milletidir. Kürt de olsa Türk’tür, Laz da olsa Türk’tür, Çerkez de olsa Türk’tür. Kısaca bunun adına ‘ümmeti Muhammed’ denir, Türk milleti denir. Kafir dedikleri insan bu yapılanmayı ortaya koymuş. Allah ondan razı olsun, geçmişlerine ve onun ruhuna rahmet olsun. Bunlar o bütünlüğü darmadağın edecek, halklara bölecek ve bizi İslam ümmeti, milleti olmaktan men edecekler. O zaman millet değil, halk oluyoruz. Bu çok yanlış. Bunlara bu şekilde akıl verenlerin hiçbiri ne sosyolojiyi biliyor ne tarihi biliyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137