08 Haziran 2002 Cumartesi 00:00
Atatürk'ün ekonomi ve sanayi alanında ki görüşleri
MİHENK / Hüseyin MURADOĞLU

Daha iyi anlaşılsın diye söylüyoruz, bugün ülkemizde yaşananlar feci bir durum arz etmektedir. Gün Geçmiyor ki basına emeklimizin, köylümüzün, memurumuzun, esnafımızın elhasıl (mutlu bir zümre hariç) herkesin perişan hali yansımasın.

Bir türlü anlamak istemeyenlere belki bir faydası olur diye Atatürk'ün ekonomi, sanayi alanında ki görüşlerini aktaralım.

Atatürk Ekonomik politikasını şöyle açıklıyor:

"Politika ve askerlik alanındaki zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik kazançlarla taçlandırılmazlarsa ortaya çıkan zaferler ayakta duramaz, tutunamazlar, az zamanda sönüp giderler. Bunun içindir ki, en parlak zaferlerimizin de sağladığı, daha da sağlayabileceği meyvaları toplayıp, onlardan yararlanabilmemiz için ekonomimizin, egemenliğimizin, ve bağımsızlığımızın sağlanması ve pekiştirilmesi gereklidir."

Atatürk dönemimde Türk Devletinin ekonomik alanda bir varlık olarak kendisini gösterebilmesi için kabul edilen ekonomik prensipler şu~|~nlardır:

"1?Türkiye'nin ekonomik bakımdan kendine yeterliğini sağlamak,

2?Türk toplumunu ileri teknikli bir millet haline getirmek. "

Ayrıca bu gelişmeler kapitülasyonların kaldırılmasına bağlı idi. Yani; bağımsız ve özgün yani yerel ama evrensel çapta politikalar üretme imkanına bağlıdır.

Atatürk bu hususta da;"Artık serbest ve müstakil bir hayata atılan Türkiye için, iktisadi hayatını boğmakta olan kapitülasyonlar mevcut değildir ve olamaz." Derken bağımsız bir politikanın önemini vurguluyordu.

Fakat bu prensiplerin gerçekleşmesi için milli kaynaklarımızı değerlendirmek, yeni bir ekonomi görüşünün doğmasına çalışmak ve sağlam bir ekonomi planına göre hareket etmek gerekiyordu.

Yine bu söz ona aittir; "Kılıç ile fütuhat yapanlar mevkilerini, neticede sabanla fütuhat yapanlara terk etmeğe mahkumdurlar. Kılıç kullanan kol yorulur. Fakat saban kullana kol her gün daha çok kuvvetlenir ve her gün toprağa daha çok sahip olur."

Yabancı yatırımcılar hakkında ise "Zannolunmasın ki biz ecnebi sermayesine hasım bulunuyoruz. Hayır, bizim memleketimiz vasidir, çok say ve sermayeye ihtiyacımız vardır. Binaenaleyh kanunlara riayetkar olmak şartıyla ecnebi sermayelerine lazım gelen teminatı vermeğe her zaman hazırız" der.

Atatürk Milli ekonominin esalarını;

"Milli ekonomimiz esas itibarıyla, ekonomik bütünlüğe dayanmaktadır. Yani Türkiye yalnız bir tarım veya yalnız bir endüstri memleketi olmayacaktır. Ekonominin üç önemli unsuru olan tarım, endüstri ve ticarete aynı derecede önem verilerek milli varlığımızın bu ekonomik temel üstünde yükseltilmesine çalışılmıştır."şeklinde özetler

Sonuç olarak Atatürk'ün tarım ve sanayi politikalarını şöyle sıralamak mümkündür;

"1.Köylüden ağır vergileri kaldırmak,

2.Köye para ve kredi sağlamak.

3.Köylünün ürününü ıslah ve koruma.

4.Köylünün bilgi ve görüşünü yükseltmek.

5.Mevcut endüstri kuruluşlarını korumak ve teşvik etmek.

6.Memleketin muhtaç olduğu kuruluşları devlet eliyle kurmak"

Duyurulur...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137