13 Aralık 2014 Cumartesi 00:05
AVM tiyatrosu
RECEP BAHAR/HABER-ANALİZ
Türkiye son 3 gün içinde tam bir AVM tiyatrosuna tanık oldu. AKP Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve 50’yi aşkın AKP milletvekilinin “AVM’ler Pazar günü ve resmi tatillerde kapalı olsun” şeklindeki kanun teklifi dün sabah ‘tuz buz’ oldu. Öztürk ve arkadaşlarının Soma ve Ermenek’teki madenci katliamı, esnafın perperişanlığı gibi seçim öncesinde ‘milletin gazını almaya yönelik girişimi’ sonuçsuz kaldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin önceki gün “AVM’lerin hafta sonları tatil edilmesi gerçeklerle bağdaşmaz” demesinin ardından alışveriş merkezlerine ilişkin düzenlemeyi de içeren Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı; dün sabaha karşı 18 saatlik görüşme sonrasında TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edildi. TBMM Genel Kuru’na yakında gelecek olan tasarı AVM’lerin önünü iyice açıyor. 

Hafta tatili yok

AVM’lerin çalışma saatleri mevsime, turizme özgü şartlar ve benzeri hususlar gözetilerek, meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine yetkili idarenin görüşü alınarak vali tarafından belirlenebilecek. Esnaf ve sanatkâr işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkâr odasının görüşü alınacak. Üst meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine, faaliyet kollarına göre perakende işletmelerin çalışma saatlerinin bölge ya da ülke düzeyinde belirlenmesine Bakanlık yetkili olacak. Dahası Hafta Tatili Hakkında Kanun hükümleri, perakende işletmeler hakkında uygulanmayacak. Bu düzenleme AVM’lerin Pazar ya da başka bir gün kapanmayacağını net bir şekilde ortaya koyuyor. 

Esnaf içten vuruldu

Komisyon toplantısına katılan TESK Genel Başkanı Palandöken’in tasarıyı desteklediklerini ve mevcut haliyle kabul edilmesini arzuladıklarını söylemesine, iktidar ve muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi. Bunun üzerine söz alan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, amaçlarının esnaf ve sanatkârları korumak olduğunu, bu nedenle tasarı üzerinde değişiklik önergeleri verdiklerini söyledi. Susam, Palandöken’e “Ancak öyle görünüyor ki siz aranızda anlaşmışsınız” diyerek, hazırladıkları önergeleri geri çekeceklerini ifade etti. MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık da Susam’ın tepkisine katıldığını belirterek, “(Hiç konuşmayalım, bu şekilde kanunun çıkaralım) derseniz, buna saygı duyarım ama yapmayın, bu kanun hepimizi etkileyecek. Üzerinde daha fazla çalışmalıyız. Ancak esnaf kuruluşlarını tatmin edecekse, kabul ederiz, elimizi kaldırır indiririz. Ama bu tasarının bu şekilde kabul edilmesine gönlümüz de razı olmaz” diye konuştu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye’de perakende sektörünün yüzde 43’ünü alışveriş merkezleri, yüzde 57’sini diğer esnafın oluşturduğunu kaydetti.

AVM tasarısında neler var?

* Büyükşehirlerde, alışveriş merkezlerine yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermeye büyükşehir belediyeleri yetkili olacak. Alışveriş merkezi projesi için yapı ruhsatı verilirken, üst meslek kuruluşlarının görüşleri alınacak. Bu kuruluşlar görüşlerini 15 gün içinde bildirecek.

* Büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmeler, üretici ya da tedarikçiden mağaza açılışı ve tadilatı, ciro açığı, banka ve kredi kartı katılım bedeli gibi adlar altında ürün talebini doğrudan etkilemeyen bir prim ya da bedel talep edemeyecek.

* Perakende işletmeler, satışa konu ürünün talebini doğrudan etkileyen reklam, anons veya raf tahsisi gibi hizmetlerden dolayı üretici ya da tedarikçiden, sözleşmede türü ve oranı belirtilmedikçe prim ya da bedel talebinde bulunamayacak. 

* Alışveriş merkezlerinde, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanları oluşturulacak.

* Alışveriş merkezlerinde, esnaf ve sanatkâr işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde beşi oranında yer ayrılacak.  

Küresel sermayenin şatoları

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşmelerinde konuşan AVM Yatırımcıları Derneği temsilcisi Avukat Mustafa Güneş, AVM’lerin yabancı fonlarla yapıldığına dikkatleri çekerek, AVM’lerin yıllık cirosunun 75 milyar lira olduğunu, bunun yüzde 30’unun Pazar günü cirosu olduğunu kaydetti. Komisyon Başkanı Halil Mazıcıoğlu’nun “Kiralar Türk Lirası olursa yabancı yatırımcı kaçar mı?” sorusunu cevaplayan Güneş, AVM’lerin döviz cinsinden kredi borçlanmasıyla yapıldığı için Türk Lirası olarak kiraya verilemeyeceğini ifade etti.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100