20 Mart 2002 Çarşamba 00:00
Avrupa Birliği ülkeleri ?azınlıklara' saygısız
Türkiye'ye Türk milletinin bir parçası olan 'kitleleri' azınlık olarak tanıması yönünde baskı yapan Avrupa Birliği, üye ülkelerin hepsinde azınlıklar sorunu bulunmasına rağmen bu konuda en küçük bir girişimde bulunmuyor. AB yönetimi, üye ülkeleri bu konuda 'özgür' bırakıyor

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS), Ulusal Program`ın açıklanmasının üstünden geçen bir yılın ardından, anadilde yayın ve eğitim tartışmalarının gündemde olduğu bir dönemde, konunun AB'ye üye ve aday ülkelerdeki düzenlemelerine ilişki nbir değerlendirmede bulundu. ABGS'nin değerlendirmesinde, anadilde yayın ve eğitim konusunda birliğe üye ve aday ülkelerdeki farklı düzenlemelere dikkat çekildi.

Üye ülkelere karışılmıyor
AB, Türkiye'den anadil konusuna ilişkin sadece yasağın kaldırılmasını isterken, üye ve aday ülkelerde uygulamanın ülkelerin kendi düzenlemelerine göre şekillendiğini belirtiyor.

Fransa azınlıkları tanımıyor
Fransa, "ulusal azınlıkların korunması çerçevesi sözleş~|~mesi"ne taraf olurken, "Avrupa bölgesel veya azınlık dilleri şartı"nı 1999'da imzalamış olmasına rağmen, bunun ulusal azınlıkların tanındığıanlamına gelmediğine ilişkin çekince koydu.

Anayasaya göre, Cumhuriyetin dili Fransızca'dır. Bireysel temelde farklılık hakkını tanımaktadır. Uygulamada Brötanca tek bir televizyonkanalı mevcuttur. Diğer bölgesel dillerde günde azami 40 dakikalık radyo yayını yapılabilmektedir. Yerel diller anaokulundan üniversiteye kadar resmi ve özel okullarda öğretilmektedir.

Almanya'da yetki eyaletlere bırakılıyor
Almanya, "Ulusal azınlıkların korunması çerçeve sözleşmesi"ni onaylarken, bu çerçeveye 4 azınlık grubunun girdiğini beyan etti. "Avrupa bölgesel veya azınlık dilleri şartı"na taraf olan Almanya, şart kapsamına giren dilleri Danimarkaca, Yukarı Sorbca, Aşağı Sorbca, Kuzey Frizyacası, Saterland Frizyacası, Roman dili ve Aşağı Almanca olarak sıralıyor.

Ülkenin resmi dili Almanca. Azınlıklar, kendi kültürlerini koruma, geliştirme ve öğretme hakkına sahiptir. Ancak bu hakkın uygulanması, eyaletlerin yetki alanına girmektedir. Azınlık grupları özel hayatta ve kamu içinde yazılı ve sözlü olarak azınlık dilini kullanma hakkına sahiptir. Gerek anadilde eğitim, gerek basın?yayın konularında Alman mevzuatında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Danimarka azınlığının kendi okulları vardır.

Yunanistan'da Türklerin hakları yok!
Yunanistan, "Ulusal azınlıkların korunması çerçeve sözleşmesi"ni imzalamış, ancak "Avrupa bölgesel veya azınlık dilleri şartı"na taraf değildir.

Müslüman Türk azınlığın hakları, Lozan Andlaşması ile düzenlenmiştir. Soydaşlarımızın çocuklarına Türkçe isim vermelerine izin verilmekte, ancak Türkçe yerleşim birimi isimlerine müsaade edilmemektedir. Yayın dilinin mutlaka Yunanca olacağına dair bir kanun hükmü yok, ancak Yunanca dışında bir dilde yapılan yayınlarda, yayın sürecinin en az yüzde 25'i Yunanca olmak zorundadır. Bu yayınlarda Yunanca altyazı kullanılması ve Yunanca dilinin doğru kullanımı esastır. Yunanca dışında özellikle yabancı dilde yayın yapan Yunan televizyon kanalı bulunmamaktadır. Batı Trakya'da Türkçe yayın yapan 5 radyo istasyonu bulunmakta. Batı Trakya'da 230 ilkokul ve lisede Türkçe eğitim veriliyor. Anlaşmalar uyarınca her türlü eğitim kurumunu kurma hakkına sahip olan Türk azınlığın yeni eğitim kurumları açmasına imkan tanınmamaktadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100