08 Kasım 2006 Çarşamba 00:00
Avrupa Birliği'ne destek dibe vurdu
Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumunun "AB Algılama Anketi"ne göre, Türkiye'nin AB üyeliğine desteğin, 2004'te yüzde 75 iken Kasım 2006'da yüzde 50'ye düştü ~|~Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumunun (USAK) örnekleme yöntemiyle Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Konya'da 30 Ekim?4 Kasım 2006 tarihleri arasında yaptığı ankete katılan 1100 kişiye 13 soru yöneltildi.

"AB'nin Türkiye'ye karşı adil ve samimi davranıp davranmadığı" sorusuna katılımcıların yüzde 2'si "evet" yanıtını verirken, yüzde 81'i "hayır", yüzde 15'i "kısmen", yüzde 2'si de "bilmiyorum" şeklinde görüş belirtti.
USAK anketine katılanların yüzde 8'i Türkiye'nin "5?10 yıl içinde AB'ye üye olacağını' düşünürken, yüzde 17'si "10?15 yıl", yüzde 37'si ise "15?20 yılda" üyeliğin gerçekleşeceğini ifade etti. Ankete katılanların yüzde 38'i ise ''Türkiye hiçbir zaman üye olamaz" cevabını verdi.

USAK anketinde, "Hükümetin AB politikalarını doğru buluyor musunuz?" sorusu ise yüzde 15 oranında "evet", yüzde 44 oranında "hayır", yüzde 34 oranında "kısmen", yüzde 7 oranında "bilmiyorum" şeklinde yanıtlandı.

Destekleyen ve engel çıkaran ülkeler

USAK anketine katılanların yüzde 39'u, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine en çok engel çıkaran ülke olarak" Fransa'yı görürken, bu ülkeyi yüzde 21.2 ile Yunanistan, yüzde 14 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi izledi. USAK anketinde, ''Türkiye'nin AB'ye üyeliğini en çok destekleyen" ülkeler ise yüzde 26 ile Almanya, yüzde 22 ile İtalya, yüzde 19 ile İngiltere şeklinde sıralandı.

Limanların açılmasına 'hayır'

Ankete katılanların yüzde 70'i "AB, Güney Kıbrıs'a Türk deniz ve hava limanlarının açılması konusunda ısrar ederse Türkiye'nin üyelik müzakerelerini durdurmasını desteklerken", yüzde 20'si "durdurulmamalı", yüzde 10'u da ''bilmiyorum" yanıtını verdi.

Ankette, "Kıbrıs sorunu çerçevesinde limanlar konusunda AB ve Türkiye'nin ortak bir çözümde uzlaşmaya varacağına inananlar" yüzde 26 oranında kalırken, ''buna inanmayanların" oranı yüzde 63 olarak tespit edildi. Katılımcıların yüzde 74'ü de "Türkiye'nin Güney Kıbrıs'a limanlarını açmasının Türkiye?AB ilişkilerinin normale dönmesine yardımcı olmayacağını", yüzde 13'ü ise ''yardımcı olacağını" söyledi.
 "Kıbrıs sorununu AB içinde iç siyaset malzemesi olarak kullanan ülkeler" ise USAK anketine katılanlar tarafından yüzde 33 Yunanistan, yüzde 26 Fransa, yüzde 17 Güney Kıbrıs Rum Yönetimi şeklinde sıralandı.

Fransa'ya öfke büyük
USAK anketinde, "Fransa parlamentosunun Ermeni soykırımının reddini suç sayan yasa teklifini kabul etmesi", yüzde 59 oranında "Fransa'nın Türkiye'yi AB üyeliğinden caydırma olarak" değerlendirilirken, katılımcıların yüzde 29'u "bu görüşe katılmadığını", yüzde 12'si ise "bu konuda yorumda bulunmayacağını" bildirdi.

Katılımcıların yüzde 4'ü "Fransa meclisinde kabul edilen yasanın AB?Türkiye ilişkileri üzerinde olumlu etki yaratacağını" düşünürken, bu girişim ankete katılanların yüzde 63'ü tarafından "olumsuz" bulundu. Katılımcıların yüzde 23'ü ise bu kararın "ilişkileri etkilemeyeceğini" kaydetti. "Fransa meclisince kabul edilen yasanın Türkiye?Fransa ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceğini" düşünenler yüzde 88'e ulaşırken, yüzde 2'lik bir kesim bunu "ilişkileri olumlu yönde etkileyeceğini", yüzde 6'sı ise ''etkilemeyeceğini" söyledi. Katılımcıların yüzde 4'ü de "bilmiyorum" yanıtını verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.