15 Kasım 2011 Salı 00:00
Avrupa can çekişiyor
Avrupa'nın ekonomik ufkunu kara bulutlar sarıyor. Ekonomisi hasta ülkelerin liderleri tek tek gidiyor. Akdeniz haritasına bakıldığında Mısır'ın tam karşısında yer alan Yunanistan'ın Başbakanı Papandreu ile Libya ve Tunus'un karşısında yer alan İtalya'nın Başbakanı Berlusconi gitti ancak ekonomiler düzelmedi! ~|~

YENİ MESAJ - BERLİN

Avrupa'da ekonomisi berbat olan ülkelerin liderleri tek tek devriliyor. Önce Yunanistan Başbakanı Papandreu gitti, yerine teknokrat Başbakan Lukas Papademos geldi. Bir sonraki devrilen lider ise İtalya Başbakanı Berlusconi oldu. Berlusconi, öyle sıradan bir lider değildi. İtalya'da medyanın önemli bir bölümüne malik olarak hükmeden bir isimdi. 1994-1995, 2001-2006 ve 2008-2011 yılları arasında 17 yıllık siyaset hayatında neredeyse 10 yıl başbakanlık yaptı. Ancak ülkesinin ekonomik durumu onu da götürdü. Mübarek'in devrilmesine nasıl Mısırlılar sevindiyse, İtalyan halkı da kendileri seçmelerine rağmen onun gidişini geçtiğimiz Cumartesi akşamı sokaklara dökülerek kutladı! Avrupa Baharı bu olsa gerek!

Liderler gitse de...
Avrupa'da hasta ülkelerin sağlıklı liderleri gitse de, ekonomik tablo düzelmiyor. Nitekim Brüksel ve Frankfurt'tan alarm sinyalleri geldi: Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Avrupa ekonomisinin büyük tehlikeyle karşı karşıya olduğunu duyurdu. Para ve mali işlerden sorumlu Komisyon üyesi Olli Rehn, büyümenin sıfırlandığını ve yeniden durgunluğa sürüklenme (ekonomik daralma) riskinin büyüdüğünü söyledi.
Avrupa Merkez Bankası da son aylık raporunda Avrupa hükümetlerinin kulağını çekerek, çöküş tehlikesi karşısında hükümetlere 'köklü yapısal reformlar' yapılmasını ihtar etti. Kapsamlı yapısal reformların acilen hızlandırılması gerektiğine raporda dikkat çekildi.

Büyüme umutları sönüyor 
Avrupa Merkez Bankası'nın ekonomi uzmanlarını kapsayan anketinden, büyüme beklentilerinin yerini hızla karamsarlığı bıraktığı sonucu çıktı. 2011, 2012 ve 2013 yıllarıyla ilgili ekonomik büyüme tahminleri hızla aşağıya çekildi. Banka, Avrupa'nın bu yılı yüzde 1.6'lık büyümeyle kapatmasının mümkün olduğunu, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) önümüzdeki yıl ise sadece binde 8 oranında artacağını açıkladı. Komisyon üyesi Olli Rehn daha kötümser bir ifadeyle, durgunluğun 2012 ortalarına kadar süreceğini ve önümüzdeki yılı binde 6'lık büyümeyle geride bırakmalarının bile başarı sayılacağını dile getirdi.

Yunanistan'ın borçları artıyor!
Para ve mali işlerden sorumlu Komisyon üyesi Rehn, Yunanistan'a da kötü haber verdi. Rehn'e göre, özel yatırımcının alacaklarından feragat etmemesi durumunda Yunanistan'ın borç stoku önümüzdeki yıl daha da büyüyecek. Bu yıl GSYH'nin yüzde 163'üne çıkan Yunanistan'ın borç stoku 2012'de yüzde 200 sınırını aşmış olacak. Özel alacaklının yüzde 50'lik 'saç tıraşına' razı olması durumunda ise birikmiş borçlarda göreli azalma olacak. Krizin odağına yerleşen İtalya'nın durumu ise o kadar vahim değil. İtalya ek borçlanmasını önümüzdeki yıl yüzde 4'ten, yüzde 2.3'e, 2013 yılında ise yüzde 1.2'ye düşürecek. İtalyan hükümeti devlet bütçesini 2013 yılında dengelemeyi hedefliyor. Tahminlere göre İtalya'nın borç stoku yüzde 120'lerdeki seyrini sürdürecek ve 2013 yılından itibaren cüzi azalma gösterecek.

İlkbaharda durgunluk bekleniyor
Komisyon, 17 üyeli Euro Bölgesi'ni yılın son çeyreğinde, 2011'in ilk dokuz aylık dönemine göre binde birlik daralma bekliyor. Euro ülkeleri 2012'nin ilk çeyreğinde sıfırlık büyümeyle yerinde sayacak. İktisatçılar art arda iki çeyrekte negatif büyüme kaydedilmesini resesyon tabir ediyorlar.
AB Komisyonu güven erozyonunun tüketim harcamalarıyla yatırımlara gem vurduğunu söylüyor. Olli Rehn, büyüme hızının arttırılmasının, kamu maliyesine ve finans piyasalarına uzun vadeli güven duyulmasına bağlı olduğunu söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100