19 Mayıs 2007 Cumartesi 00:00
Avrupa ordu bildirisinden büyük üzüntü duyuyor
International Herald Tribune gazetesinde yer alan bir ilanda, Avrupa'de önde gelen aydınlar 27 Nisan bildirisine karşı çıkıyor. İşte ilan ve altında imzası olan aydınlar. Bildirinin altında enteresan isimler var ~|~

Son günlerde Türkiye vatandaşları, Avrupa ve ABD'deki siyasetçilerin Türk ordusunun 27 Nisan'da yayımladığı bildiriye verdikleri tepkileri dikkatle takip ediyor. Bu endişe verici şartlarda Türk toplumuna sarih bir mesaj vermek hayati önem taşıyor. Türkiye'nin ilerlemesinin yanı sıra AB'yle de ilişkilerini zedeleyebilecek bu müdahaleden büyük üzüntü duyuyoruz.

2004'te AB, gerçekleştirdiği bir dizi etkileyici reformun sonucunda Türkiye'nin Kopenhag Siyasi Kriterleri'ni önemli ölçüde yerine getirdiğine hükmederek üyelik müzakerelerini başlatma kararı aldı. Bu kriterlerden biri insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı gösterilmesi. Bir diğeri de, silahlı kuvvetler üzerinde tam sivil kontrol temel ilkesini de içeren, işleyen bir demokrasi. Ordunun 27 Nisan müdahalesi Türkiye'nin bu kriterleri yerine getirip getirmediğine dair kuşkulara yol açıyor.

Türk ordusu bu müdahaleyi 'Türk laikliğinin' savunulması gereği üzerinden meşrulaştırdı. Ancak laikliğin tehdit altında olduğu iddiası abartılı. Gerçekte, Türkiye kadın haklarından eğitime uzanan alanlarda önemli bir dizi reforma imza attı, ki bunlar laik değerler açısından hukuki koruma sağlıyor. Daha yapılması gerekenler var (sözgelimi ceza yasasında ifade özgürlüğünü sınırlayan maddelerin kaldırılması ve cinslerarası uçurumu azaltmak için çalışılması) ve Türk yetkilileri reform sürecini gayretle sürdürmeye çağırıyoruz. Fakat Türk hukuku, Avrupa standartlarına hiç bugünkü kadar yakın olmadı ve birçok değişiklik mevcut hükümet döneminde yapıldı.
Türkiye kamuoyunun tercihlerini ifade etmenin Türk siyasi sürecinin ve Türk sivil toplumunun işi olduğuna inanıyoruz. Büyük gösteriler, siyasi kararlara yönelik dava açılması ve siyasi kampanyaların hepsi, demokratik politikadaki kabul edilebilir taktiklerdir. İktidarın tek elde toplanmasından endişe edenleri anlıyoruz, fakat bu, ordu tarafından demokratik yönetimi sınırlandırmak için bir bahane olarak kullanılmamalı.

Son olarak, Avrupa hükümetlerini AB'nin geçmişte Türkiye'ye verdiği sözleri ve taahhütleri yerine getirmeye çağırıyoruz. Türkiye'nin Avrupa standartlarını karşılamak için hâlâ yapması gereken çok şey var, fakat AB Türkiye'deki demokratlarla dayanışma sergileyerek ilerleme sürecinin rayında gitmesine yardımcı olabilir.

İmzası olan aydınlar
Urban Ahlin, İsveç Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı; Hans van den Broek, eski Hollanda dışişleri bakanı; Daniel Cohn?Bendit, Avrupa Parlamentosu vekili; Jose Cutileiro, Batı Avrupa Birliği (WEU) eski genel sekreteri; Marta Dassu, İtalya Aspen Enstitüsü; Andrew Duff, Avrupa Parlamentosu vekili; Sarmite Elerte, editör, Diena; Michael Emerson, Avrupa Politika Merkezi; Joschka Fischer, eski Almanya dışişleri bakanı; Timothy Garton Ash, Oxford Üniversitesi; Teresa Patricio Gouveia, eski Portekiz dışişleri bakanı; Charles Grant, Avrupa Reform Merkezi; Diego Hidalgo, Uluslararası İlişkiler ve Diyalog Vakfı (FRIDE); Michiel van Hulten, Hollanda İşçi Partisi eski başkanı; Josef Janning, Bertelsmann Vakfı; Dan Jorgensen, Avrupa Parlamentosu vekili; Mary Kaldor, Londra Ekonomi Üniversitesi; Bedwellty Lordu Kinnock, eski AB komisyonu üyesi; Gerald Knaus, Avrupa İstikrar Girişimi; Ivan Krastev, Liberal Stratejiler Merkezi; Joost Lagendijk, Avrupa Parlamentosu vekili; Mark Leonard, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi; Alain Minc, Le Monde gazetesi; Antonio Missiroli, Avrupa Politika Merkezi; Giles Merritt, Avrupa'nın Dostları; Kalypso Nicolaidis, Oxford Üniversitesi; Cem Özdemir, Avrupa Parlamentosu üyesi;
Ana Palacio, eski İspanya dışişleri bakanı; Diana Pinto, tarihçi; Narcis Serra, eski İspanya devlet başkanı yardımcısı; Aleksander Smolar, Stefan Batory Vakfı; Dana Spinant, Avrupa'nın Sesi; Antonio Vitorino, eski AB komisyonu üyesi; Gijs de Vries, eski AB terörle mücadele koordinatörü; Stephen Wall, Britanya başbakanlığı eski danışmanı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.