09 Kasım 2015 Pazartesi 00:20
Avrupa umudunu sığınmacılara bağladı

RECEP BAHAR/HABER-ANALİZ

Avrupa Birliği (AB) 2009 yılından bu yana girdiği ekonomik krizden kurtulamıyor. Birliğin özellikle güneyinde yer alan Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz krizle yatıp krizle kalkıyor. Bu ülkelere ilaveten İrlanda da ciddi ekonomik sıkıntı içinde bulunuyor. Doğu Avrupa'daki AB üyeleri Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Litvanya ve Letonya ise Birliğe üye oldukları tarihten beri bellerini doğrultabilmiş değiller. Birlik üyesi ülkelerin yarıya yakınının kriz içinde olması, diğer ülkeleri de olumsuz etkiliyor. Zira AB ülkeleri dış ticaretlerinin önemli bir bölümünü birbirleriyle yapıyor. 

Avrupa şu sıralar İkinci Dünya Savaşından bu yana önemli bir bölümü Suriye'deki çatışmalardan kaynaklanan en yoğun insani göçle karşı karşıya bulunuyor. Yapılan tahminlere göre AB ülkelerine gelecek sığınmacı sayısı 2017 yılı sonuna kadar 3 milyonu bulacak. Ufukta Suriye ve Afganistan krizlerine çözüm gözükmediğinden, 2017 yılına kadar sığınmacı akımının zayıflaması da beklenmiyor. Başını İtalya'nın çektiği grup, sığınmacılar için AB içinde özel bir bütçe oluşturulması gerektiğini savunuyor. Sığınmacıların başlıca güzergâhlarından olan, Almanya'da ise Maliye Bakanı Schauble, ülkesinin bu amaçla 20 milyar Euro tahsis ettiğini açıkladı. Almanya 2015 ve 2016 yıllarında toplam 1.6 milyon mülteci bekliyor.

Sığınmacılar büyümeye katkıda bulunacak

AB içinde bugüne kadar genelde sığınmacıların ne kadar yük olduğu konuşulup durdu. Oysa Avrupa Birliği'nin icra organı olan Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı rapora göre, göçmenler 2020 yılına kadar AB'nin büyümesine yüzde 0.2 ya da yüzde 0.3 oranında katkıda bulunabilir. Komisyonunun raporuna göre eğer gelen sığınmacılar vasıflı ise bu oran 2016'da yüzde 0.4, 2020'de ise yüzde 0.7 olabilir. Bu veriler beklenen sığınmacı sayısının toplam AB nüfusuna oranının yüzde 0.4 olduğu dikkate alındığında azımsanacak bir rakam değil. Türkiye'nin yanı sıra 26 Avrupa ülkesinin üye olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı da (OECD) gelenleri kapsayacak uygun reformların yapılması halinde AB'nin sığınmacı akımından yarar sağlayacağını kaydetti.

Öte yandan Avrupa Komisyonu, Birlik ekonomisinin 2015, 2016 ve 2017 yıllarında da sendeleyeceğini kaydetti. Tahminlere göre AB bu yıl yüzde 1.6; 2016'da yüzde 1.8; 2017'de ise yüzde 1.9 büyüyecek. 2016 yılı dikkate alındığında büyümenin dörtte birinin sığınmacıların katkısından gelmesi dikkat çekiyor.

AB Komisyonu göçmenlere neden sıcak?

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yıllardır yaptığı konuşmalarda Avrupa'nın içinde bulunduğu çıkmazla ilgili çarpıcı tespitlerde bulunuyor. "Ortak para birimine geçiş Avrupa Birliği ülkelerini bitirdi" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, Avrupa Birliği'nin kaynaklarını tükettiğini, birliğin nüfus olarak da dibe vurduğunu ifade ediyor. 

Avrupa'nın yer altı kaynaklarının tükendiğinin altını çizen Prof. Dr. Haydar Baş, bir konuşmasında şunları söylemişti: "Şimdi bendeniz Avrupa'ya baktığım zaman Avrupa'nın yer altı kaynaklarını ve nüfusunu bitirdiğini çok net görüyorum. Aynı zamanda Avrupa'da gençlik diye bir şey kalmadı. Bir coğrafyası var. Var olan topraklarında da bazı ülkelerin tarıma müsait bazılarını ise değil. Batı dünyasında insanlar ya patrondur veya işçidir. Bu ikinin arasında bir sınıf batıda yoktur. Eğer şirketler batarsa işçiler açıkta kalacak. Şu anda Avrupa patır patır dökülmeye başladı. Bankaları da çökmeye başladı. Böyle bir birliğin ilanihaye devam etmesi hiç mümkün değildir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.