27 Mayıs 2014 Salı 00:08
Avrupa’da deprem

RECEP BAHAR/HABER-ANALİZ

Önceki gün yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, Avrupa Birliği’nde (AB)  sarsıntıya yol açtı. Uzun yıllardır Avrupa’nın önde gelen ülkelerini yöneten siyasi partiler, AB karşıtı hatta düşmanı partiler tarafında hezimete uğratıldı. En şok edici sonuçlar İngiltere ve Fransa’dan geldi. Bu arada AB’de yaşanan büyük şokun 12 yıldır Türk siyasi hayatını “AB süreci”yle rehin alan AKP Hükümeti açısından da büyük ders olması gerektiğine işaret ediliyor. İngiltere’de ise milliyetçi ve AB düşmanı (Avrupa medyası böyle adlandırıyor) Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) Avrupa Parlamentosu seçimlerinden zaferle çıktı. Oyların yüzde 28’ini alan Bağımsızlık Partisi, İngiltere’nin Avrupa Parlamentosu’na göndereceği 73 sandalyeden 24’ünü kazandı. Bağımsızlık Partisi, 2009 yılındaki seçimlerde 13 sandalye kazanabilmişti. İngiltere’de iktidardaki Muhafazakâr Parti ise oyların yüzde 24’ünü alarak, 19 sandalye çıkardı. İşçi Partisi ise yüzde 25.5 oy oranıyla 20 milletvekilini Avrupa Parlamentosu’na gönderecek. Bağımsızlık Partisi’nin neredeyse yüzyıllardır İngiltere’yi yöneten Muhafazakar parti ile İşçi Partisi’ni ilk kez geride bırakması 9.0 büyüklüğünde bir ‘deprem’ olarak nitelendiriliyor.

İngiltere 2017’de  AB’den çıkabilir

Bağımsızlık Partisi Genel Başkanı Nigel Farage da, seçimleri partisinin kazandığını belirterek, bunun ülke siyasetinde depreme yol açacağını ifade etti. Bağımsızlık Partisi’nin ülkede ilk parti konumuna yükselmesi üzerine iktidardaki muhafazakâr Parti saflarında da hareketlenmelere yol açtı. Seçim sonuçlarını değerlendiren İngiltere Başbakanı David Cameron, halkın AB konusunda ‘hayal kırıklığı’ hissettiğini söyledi ve “Sandıktan çıkan mesajı aldık” dedi. İngiltere’de 2017 yılında AB’den ayrılmak için referandum düzenlemesi bekleniyor. Bazı Muhafazakâr partililerin bu çerçevede Bağımsızlık Partisi ile işbirliğine giderek “AB’ye Hayır” diyeceği vurgulanıyor.

Fransa’da da benzer tablo

AB’nin Almanya ile birlikte iki demirbaş ülkesinden biri olan Fransa’da da tam bir şok yaşanıyor. Aşırı sağcı Ulusal Cephe oyların yüzde 25’ini alarak birinci parti oldu ve 24 sandalye kazandı. Fransa’da ikinci sırayı merkez sağ UMP (Halk hareketi Birliği) aldı ve 20 sandalye çıkardı. Cumhurbaşkanı Hollande’ın partisi Sosyalistler ise yüzde 14 oyla sadece 13 sandalyenin sahibi oldu. Ulusal cephe, ülkedeki 101 ilden 71’inde ilk sırada yer aldı. Parti en yüksek oyunu yüzde 40.2 ile Aisne ilinde kazandı. Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkede aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin zaferiyle sonuçlanan seçimleri ‘siyasi deprem’ olarak niteledi. Almanya’da ise Başbakan Merkel’in partisi Hıristiyan Demokratlar ilk sıradaki yerini bırakmasa da ciddi oy kaybına uğradı.

Elitlere uyarı atışı

Seçimleri yorumlayan Almanya’nın önde gelen partilerinden Frankfurter Algemeine Zeitung (FAZ) yazarı Holger Steltzner, seçim sonuçlarının “Avrupalı elitlere uyarı atışı” olduğunu yazdı. Avrupa Parlamentosu’nda merkezdeki üç büyük grup da oy kaybına uğradı. Avrupa Birliği’ne şüpheyle bakan partilerin İngiltere ve Fransa dışındaki diğer ülkelerde de oylarını artırdıkları görüldü. Danimarka ve Yunanistan’da bu partiler birinci oldu. Aşırı sol ise Yunanistan’daki Siriza partisinin sayesinde 12 sandalye kazanarak seçimlerde oy oranını artırdı. Siriza oyların yüzde 26’sını alarak tüm partileri geride bıraktı. Aşırı sağcı Altın Şafak, yüzde 9 ile Avrupa Parlamentosu’na 3 temsilci gönderiyor. Bu sonuçlarla merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nin parlamentoda en büyük grup olması bekleniyor. Avrupa Parlamentosu’nun açıkladığı resmi olmayan rakamlara göre, seçimlere katılım oranı yüzde 43.1 oldu. Bu rakam, katılımın bir önceki seçime göre binde bir oranında arttığını gösteriyor. Kesin olmayan sonuçlara göre 751 üyeli parlamentoda merkez sağ partileri bünyesinde barındıran Hıristiyan Demokratlar oyların yüzde 28.3’ünü alarak 214 sandalye kazandı. Bu grubun 58 sandalye kaybettiğini gösteriyor. Sosyalistler yüzde 24.7 oyla 189, Liberaller yüzde 9.32 ile 66, Yeşiller de yüzde 7.32 oyla 52 sandalye kazandı.

AB, ‘AB karşıtlarına’ emanet!

Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformcular (ECR) için 46 koltuk öngörülürken aşırı sol GUE/NGL’in üye sayısı 42 olarak tahmin ediliyor. Mevcut parlamentoda herhangi bir gruba bağlı olmayan ve ırkçı politika izleyen 29 koltuklu NI’nin üye sayısını 38’e çıkarması öngörülüyordu. Son yapılan tahmin güncellemesine göre ise bu sayı 41’e yükseldi. Bünyesinde İngiliz UKIP gibi Avrupa karşıtı partilerin yanı sıra bazı aşırı sağ isimleri de barındıran Özgürlük ve Demokrasi Avrupası (EFD) grubunun da yükselişi sürüyor. EFD’nin üye sayısının 38 olması öngörülüyor. Avrupa Birliği karşıtı Özgürlük ve Demokrasi grubunun sandalye sayısını koruması bekleniyor. Ancak hiçbir grubun üyesi olmayan Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin sayısının artması bekleniyor. Bunun da Avrupa Birliği’ne şüpheyle bakan bloğun gücünü artıracağı belirtiliyor. Bu bloğunyekpare hareket etmese de milletvekili sayısının 230 olması bekleniyor. AP’de bir siyasi grup oluşturabilmek için 7 farklı Avrupa Birliği (AB) ülkesinden en az 25 parlamenterin bir araya gelmesi gerekiyor.

Prof. Dr. Baş: "AB dağılacak" demişti

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, AB’nin tek para birimine geçtiği 2002 yılında yaptığı açıklamada, Birliğin 15 yıl içinde dağılma sürecine gireceğini ifade etmişti. BTP Lideri, AB’nin çökmesinin temel sebeplerinin yeraltı zenginliklerin tükenmesi, ortak para birimi euroya geçmesi ve insanının yaşlanması olarak göstermişti. 2009 yılındaki ekonomik krizle sarsılan AB, savunma ve dış politika alanlarında ortak politikaları bir tarafa bırakmıştı. Bu adım AB’nin duraklama dönemine girdiğini, fiilen parçalandığını ortaya koymuştu. İngiltere’de 2017 yılında yapılacak “AB ile yola devam mı yoksa tamam mı” referandumuyla Prof. Dr. Haydar Baş’ın yıllar önce ifade ettiği gibi AB resmen dağılma sürecine girebilir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.