04 Şubat 2015 Çarşamba 00:08
Avrupa’da tüketici devrimi

HABER MERKEZİ

Kapitalist ekonomilerde ülkeler içinden çıkamadıkları ekonomik sıkıntılarla her fırsatta ‘kemer sıkma’ sözleriyle dar gelirliği büyük çoğunluğun alın gücünü daha da düşürecek önlemler alarak sorunları çözmeye çalıştılar. Bu tedbirler hiçbir sorunu çözemediği gibi zaten geçinemeyen insanları daha da zor duruma düşürdü. Sonuç olarak Yunanistan’da son örneğini gördüğümüz gibi kemer sıkma politikalarını reddeden Syriza gibi partilerin oylarını artırması hatta iktidar olması noktasına gelindi. Syriza, kapitalizmde olmayan sadece Prof. Dr. Haydar Baş’ın tezi olan Milli Ekonomi Modeli’nde dile getirilmiş asgari ücreti artırmak, maaşlara zam yapmak gibi tüketimi destekleme hamlelerine başladı bile. Syriza’nın etkileri tüm Avrupa geneline yayılacak gibi görünüyor. İspanya ve İtalya Syriza etkisinin ilk görüleceği ülkeler arasında sayılıyor.

Kapitalizme başkaldırı

Avrupa’nın güneyindeki ülkelerde kemer sıkma politikalarından etkilenen halkların tepkisi, Syriza gibi partileri Yunanistan’da iktidara taşırken, benzer gelişmelerin son dönemde protestoların görüldüğü İspanya, İtalya gibi ülkelerde de yaşanabileceği ifade ediliyor. Syriza üyesi ve İngiltere’deki Doğu Anglia Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Marina Prentoulis yaptığı açıklamada, 2009 yılında desteği yüzde 4 civarında olan Syriza’nın ekonomik krizin ardından 2011 yılında yapılan protestolarda desteğini artırdığını ve geçen ay yapılan seçimde ise desteğin yüzde 36’ya ulaştığını anlattı. Yaşananlar kapitalizme büyük bir başkaldırı olarak görülüyor. 

Podemos ile Syriza işbirliği yapıyor

Kemer sıkma politikalarının işe yaramadığını söyleyerek bu politikalara karşı çıkan Syriza, Yunanistan’ın borçlarının yeniden müzakere edilmesi gerektiğini savunuyor. Syriza, Yunanistan’ın borçların bir kısmının silinmesi, bir kısmının ise ülkenin ekonomik büyümesiyle paralel olarak ödenmesini istiyor. Yunanistan’daki değişimi destekleyen siyasi partilerden biri de İspanya’daki Podemos oldu. Ülkede ekonomik krizin etkisiyle kendiliğinden ortaya çıkan ve 2014’ün başında kurulan Podemos’un geçen haftasonu başkent Madrid’de düzenlediği yürüyüşe yüz binden fazla kişi katıldı. Podemos’un lideri Pablo İglesias, “Değişim olabilir. Yunanistan bunu gösterdi” dedi. Dr. Prentoulis, Syriza ile Podemos’un işbirliği içinde olduğunu belirterek, “Podemos’un lideri İglesias seçimden önce Yunanistan’ı ziyaret etti. Podemos ile çok yakın çalışıyoruz. İspanya’da bir sonraki genel seçimde Podemos’un önemli bir siyasi güç olmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Syriza’ya destek büyük 

Avrupa’da birçok siyasi partinin Syriza’yı desteklediğini kaydeden Marina Prentoulis, “Örneğin İngiltere’deki İşçi Partisi ve Yeşil Parti de söylemlerimize destek 

veriyor. İngiltere’deki ekonomik durum farklı olmasına karşı, onlar da kemer sıkma politikalarının işe yaramadığının farkındalar ve karşı çıkıyorlar. Syriza’nın zaferiyle Avrupa’da kemer sıkma politikalarının eleştirildiği çok sayıda görüş ortaya çıkacaktır. Avrupa ülkeleri için büyüme istemeliyiz, kesinti değil” diye konuştu. 

Hırvatistan’da da MEM uygulaması 

Hırvatistan hükümeti ülkenin en yoksul kesiminin tüm borçlarının silindiğini açıkladı. ‘Yeni başlangıç’ olarak adlandırılan borç silme uygulaması 60 bin kişiyi kapsıyor ve iç pazarda tüketimin canlandırılmasının temel amaç olduğu ifade ediliyor. Silinen borçlara tüm banka borçları, ödenemeyen faturalar ve kamuya olan borçlar da dahil. Toplamda 26.5 milyon Euro’luk borcun silineceği tahmin ediliyor. Hırvat hükümetinin ‘yeni başlangıç’ planından faydalanmak isteyenlerin ise belli kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. Aylık hanehalkı geliri 130 Euro’dan (360 TL) yüksek olanlar plana dahil edilmedi. Ancak bu durum ülkede ‘borç silme hizmeti’nden yararlananalrın sayısının önemli ölçüde azalttı. Hırvatistan’da asgari ücret 1075 TL civarında. Ayrıca herhangi bir mülk sahibi olanlar ya da birikimi bulunanlar da borç silme planından yararlanamıyor. Planı açıklayan Hırvatistan Başbakan Yardımcısı Milanka Opaciç, “Yoksul kesime borç yükünden kurtularak hayata yeni bir başlangıç yapma fırsatını sunuyoruz” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.