01 Mart 2002 Cuma 00:00
Avrupa'dan Ermeni tavrı
Avrupa Parlamentosu, 'Ermeni soykırımı iddialarını'da birkez daha oy çokluğu ile onayladı

Avrupa Parlamentosu, Brüksel`deki Genel Kurul toplantısında, Yeşiller Grubu üyesi İsveçli Per Gahrton tarafından hazırlanan Güney Kafkasya Raporu`nu ve bu rapor bağlamındaki karar tasarısını oy çoğunluğuyla onayladı.

Sözde soykırım belgelerde
Avrupa Parlamentosu, Brüksel`deki Genel Kurul toplantısında, Güney Kafkasya Raporu`nu ve bu rapor bağlamındaki karar tasarısını büyük oy çoğunluyla onayladı. Toplam 626 üyeden oluşan Genel Kurul`da oylamaya katılan 500`den fazla parlamenterin büyük bir bölümünün karara olumlu oy vermek için el kaldırması üzerine, oy sayıların belirlenmesini sağlayacak elektronik oylamanın yapılmasına gerek görülmedi.

Avrupa Parlamentosu`nun kararında, Türkiye`den, ``Avrupa ile bütünleşme arzusuna uygun adımlar atması`` isteniyor, Avrupa Parlamentosu`nun sözde soykırımı tanıyan ve Ankara`nın da tanımasını isteyen 1987 kararı hatırlatılıyor ve Türkiye`ye, ~|~``uzlaşma temeli oluşturma`` çağrısı yapılıyor.

Bu paragrafı değiştirmek ve soykırım iddialarını belgeden çıkarmak amacıyla İngiliz parlamenter Andrew Nicholas Duff tarafından sunulan öneriyle ilgili oylamada 502 parlamenter oy kullandı. Bu öneri 391`e karşı 96 oyla reddedilirken, 15 parlamenter çekimser kaldı.

Yeşiller Grubu üyesi İsveçli Per Gahrton tarafından hazırlanan Kafkasya Raporu`nda, ``Türkiye`nin, Azerbaycan`a verdiği destek ile Ermenistan için bir tehdit oluşturduğu`` görüşü savunuluyor.

Raportör, ABD`nin, Kafkasya bölge politikasında, Türkiye`ye destek verdiğini ileri sürdükten sonra, "Türkiye`nin AB adaylığının fırsat bilinmesi ve bu ülkeye baskı yapılması`` önerisini getiriyor. Raporda,şu ifadeler yer buluyor:

"Soykırımın Avrupa Parlamentosu ve bazı AB ülkeleri tarafından tanıması, Birinci Dünya Savaşı sonunda Türk rejiminin bazı sorumlularısoykırım nedeniyle ağır cezalara mahkum etmiş olması, bu sorunun Türkiye tarafından sonuçlandırılması için AB`nin getireceği bir öneriye temel oluşturabilir. Örneğin, Ermeni soykırımını inceleyecek uluslararası bir tarihçiler komisyonu oluşturulabilir.``

Bu ilk değil ki...
Avrupa Parlamentosu, son olarak 2000 yılının Kasım ayında, Fransız Hıristiyan Demokrat Philippe Morillon tarafından hazırlanan Türkiye Raporu`na, sözde soykırım iddialarını sokmuştu.

Sözde soykırım iddialarını karara sokmayı hedefleyen bir değişiklik önergesi, 234 olumlu oya karşılık 213 ret oyuyla ve 93 çekimser oyla kabul edilmişti.

Avrupa Parlamentosu kararına giren paragrafta şu ifadeler yer almıştı:

"Avrupa Parlamentosu, Türk hükümetini ve TBMM`yi, Türk toplumununönemli bir kesimini oluşturan Ermeni azınlığa desteği artırmaya, bu çerçevede, modern Türk devletinin kurulmasından önce Ermeni azınlığın maruz kaldığı soykırımı resmen tanımaya davet eder.``

Fransız Alain Lamassour tarafından, 2001`de hazırlanan Türkiye Raporu ve bağlamındaki karar tasarısına da aynı tür ifadeleri sokma girişiminde bulunulmuş, geçen Ekim ayındaki oylamada, bu yönde verileniki önerge reddedilmişti. Bu karara, Ermeni iddialarını içeren ifadeler sokulmamıştı.

Karar AB'nın aynasıdır
Avrupa Parlamentosu`nun kararlarının yaptırım gücü bulunmuyor. Ancak, Parlamento'nun kararı Avrupa Birliği üyelerinin Türkiye ile ilgili gerçek düşüncelerini yansıtması bakımından önemli bir göstergedir.

Parlamento, siyasi amaçlarla tarihi gerçekleri saptıran bu tür kararlar ile Türk milleti nezdinde saygınlığını yitirse de, AB güdümlü Türk siyasetçileri gözünde aynı durumun sözkonusu olduğunu söylemek zor. Eski?yeni politikacılarımızın bu aymazlıkları sebebiyle Avrupa Birliği'nin dayatmalarının yanısıra bu parlamento kararları Türkiye'yi adeta şamar oğlanına çevirdi. Avrupa Parlamentosu, 15 ülkenin toplam 626 seçilmiş parlamenterinden oluşuyor ve dünyanın en büyük parlamentosu olarak ağırlık kazanıyor. Belgeleri ve kararları, dünya çapında ``dayanak`` gösteriliyor, bunlardan alıntılar yapılıyor.

Türk diplomatik kaynaklar, Avrupa Parlamentosu`nun bu kararının, ``Türkiye`de, AB konusunda gergin bir ortam yaşanırken`` ilişkilere zarar vereceğini ve olumsuz etki yapacağını belirtiyorlar.

Türkiye`nin AB üyeliği gündeme geldiği zaman, Avrupa Parlamentosu`ndan onay istenecek. Parlamento, sözde soykırımı tanımasını bir önkoşul olarak Türkiye`nin önüne getirdiği için sıkıntıya düşecek.

Yoğun çalışmalarının sonucuna ulaşan Ermeni lobisi, bu tür kararlar sayesinde, dünyanın çeşitli ülkelerine, hükümetlerine, yerel yönetimlerine ve sivil toplum örgütlerine sözde soykırım iddialarını resmen tanıtabildiğini, Türkiye aleyhindeki faaliyetlerinin bu şekilde güç kazandığını belirtiyor. Kulislerde lobi yapan bir Ermeni, ``Bu kararlar sayesinde Brüksel`in göbeğine soykırım anıtı diktirdik`` dedi. Brüksel`in İxelles Belediyesi`nde, belediye başkanlığını etkileyen Ermeni lobisi, bir süre önce, bu tür bir anıt yapılmasını sağladı. Avrupa Parlamentosu`nun kararı, AB yol haritasının yanısıra Brüksel kulislerinde varlık gösteremeyen ``Türk lobisi``nin yapısının ve geleceğinin bir kere daha sorgulanmasını da gündeme getiriyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137