21 Ağustos 2001 Salı 00:00
Avrupalılar Türkiye'yi istemiyor
Türkiye'de AB'ye üye olmak için kıvranan kimi çevreler en ağır tavizleri vermeyi göze alsalar da, AB'ye üye ülkelerdeki, onbeş yaş üstü 16 bin 67 kişiyle yapılan ankete göre, Avrupalılar Türkiye'nin üyeliğine sıcak bakmıyor

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde 1973 yılından beri düzenli olarak yapılan Standart Avrupa Barometresi Araştırması bu ülkelerde yaşayanların beklentilerini ve moral durumlarını ortaya koyuyor.

Türkiye'ye hayır

AB'ye üye onbeş ülkede onbeş yaş üstü 16 bin 67 kişiyle yüz yüze yapılan anketin sonuçları birliğe üye olmak isteyen Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor.

Araştırmaya göre Avrupa Birliği'nde yaşayanların beşte dördünden fazlası hayatlarından memnun. AB'ye üye ülkelerde yaşayanların yüzde 55'i 2001 yılının 2000 yılıyla aynı olacağı görüşünde. Yüzde 7'si ise daha kötü olacağını düşünüyor. Böylelikle gelecekleriyle ilgili iyimser görüş belirtenlerin oranı yüzde 89'u buluyor.

Taylor Nelson Sofres?Piar şirketinin araştırma sonuçları ise Türkiye'de yaşay~|~anların yüzde 37'sinin 2001 yılının daha kötü olacağını düşündüğünü ortaya çıkardı. Yüzde 21'i ise bu konuda iyimser.

İşsizlik orada da bir numaralı sorun

Avrupa Birliği'nde yaşayanların yüzde 85'i 2001'de ekonomik durumlarının daha iyi olacağını düşünüyor. Türkiye'deki araştırmaya katılanların yüzde 79'una göre ise ekonomik durumları daha da kötüleşecek.

Avrupa Birliği'nin yapması gereken icraatları değerlendirildiğinde, üye ülkeler için en az öncelikli konu genişleme olarak görülüyor. AB için öncelikler işsizlikle mücadele, barış ve güvenlik, yoksulluk, uyuşturucuyla mücadele ve insan hakları olarak tespit edilmiş.

En olumsuzu Fransızlar

Araştırmaya katılanların yüzde 95'i AB'ye katılacak ülkenin insan hakları konusundaki siciline bakılmasını istiyor. Avrupa Birliği'nin çıkarları yüzde 68'le en düşük oranda görülen kriterler arasında.

"Genişlemeye hangi ülkeler katılmalıdır" sorusuna verilen cevaplar ise Türkiye için karamsar. Araştırmaya katılanlar, birliğe katılmak isteyen 15 ülke arasında Türkiye'nin AB'ye katılmasını isteyenlerin başında yüzde 43'le İspanyollar geliyor. Türkiye'yi en az destekleyen ülke ise yüzde 21 ile Fransa.

Önce ülke kimliği

Türklerle Avrupalılar orduya güven noktasında ortak düşünüyor. AB'de ordu, polis, eğitim sistemi gibi kurumlara güvenin yüksek olduğu görülüyor. Gönüllü organizasyonlar ve sivil toplum örgütleri Avrupa'da güvenilir kurumlar arasında sayılıyor. Düşük oranda güvenilen kurumlar ise basın ve siyasi partiler.

Türkiye'de yapılan araştırma ise sivil toplum örgütlerinin gereken seviyelerde temsil edilmediğini ortaya koyuyor. Türkiye'de de güvenilen kurumların başında ordu geliyor. Medya ve parlemento ise güvenilmeyen kurumlar arasında sayılıyor.

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin vatandaşlarının yüzde 87'si Avurpa Birliği içinde kendini ulusal kimliğiyle tanımlamak istiyor. Kendilerini sadece veya öncelikle Avrupalı olarak tanımlayanların oranı ise yüzde 11.

Ülkelerindeki demokrasinin işleyişinden memnun olmayanların oranı yüzde 37'yi buluyor. AB'ye üye ülkelerden İtalya'nın yüzde 62'si ülkelerindeki demokrasinin işleyişinden memnun değil. Danimarkalı ve Lüksemburglular ise ülkelerindeki demokrasiden memnunlar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137