17 Ağustos 2009 Pazartesi 00:00
Aydın, çareyi yaş sebze ve meyvede arıyor
Pamuk, buğday ve mısır üretiminden kazanç elde edemeyen Aydınlı üreticiler, yeni bir çıkış kapısı olarak meyve ve sebze üretiminde yoğunlaştı. Üreticilerin bu ürün yelpazesinde de çok sayıda sorunu bulunuyor. ~|~

 

Recep BAHAR

Evliya Çelebi'nin ifadesiyle, "Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir" olarak nitelendirilen, dünyanın en büyük kuru incir üreticisi, Türkiye'nin en fazla zeytin ve kestane üreticisi Aydın,  yaş meyve ve sebze üretiminde de Türkiye'nin en önemli bölgeleri arasında yer alıyor. Aydın son olarak, Rusya'ya yaş meyve sebze ihracatında yetkili gümrük kapısı oldu. Efeler, Türkiye'nin yaş meyve sebze merkezi olmayı hedefliyor. Türkiye'nin 2008 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar 760 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatının yüzde 36'sına tekabül eden 633.5 milyon dolarlık kısmı Rusya'ya gerçekleştiriliyor. Aydın'da Türkiye'nin en önemli yaş meyve sebze üretim merkezleri arasında yer alıyor.
Küresel ısınma ve küresel ekonomik kriz ile birlikte daha da önem kazanan tarımsal üretimde Aydın,  Aydın Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri ortaklığında Aydın Yaş Meyve Sebze Festivali'ne ev sahipliği yaptı.

Pamuk, buğday ve mısır mutlu etmiyor
Toplantının açılış töreninde konuşan Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aydın Akyüzlü, son yıllarda pamuk, buğday, mısır gibi ürünlerin üreticiyi gelir olarak mutlu etmemesi nedeniyle bu ürünlerin yerine yaş sebze ve meyve üretiminin ön plana çıktığını kaydetti. Akyüzlü, "İklimi, verimli toprağı, bol su kaynakları, jeotermal kaynakları ilimizin her türlü ürünün en iyi kalitede üretimine olanak tanımaktadır" dedi.

Çay ve muzdan başka her şey yetişiyor
Aydın'da 25 bin tonun üzerinde çilek, 160 bin ton domates, 35 bin ton biber, 26 bin ton şeftali, 5 bin ton kiraz,
20 bir ton erik, 115 bin ton incir yetiştirildiğine dikkat çeken Akyüzlü, ayrıca kış döneminde enginar, lahana, kereviz, ıspanak ve karnabaharın iç piyasada büyük ilgi gördüğünü kaydetti. Akyüzlü, yeni tarımsal politikalarla bölgelerini geliştirmek istediklerini belirterek, "Koçarlı, Bağarası, Söke, Nazilli, Kuyucak'ta narenciye, Karacasu'da hicaz narı, elma, Japon eriği, ova köylerinde nektarin ve erkenci kayısı konusunda etkin çalışmalar yapmaktayız. Topraklarımızda çay ve muz dışında üretilmeyen bir ürün yoktur" dedi.

Üretici kazanamıyor
Ege İhracatçılar Birliği Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise, Türkiye genelinde yaklaşık 40 milyon ton düzeyinde olan yaş meyve sebze üretiminin hem iç tüketime hem de ihracata yettiğini belirterek, toplam yaş meyve sebze üretimimizin ancak yüzde 5'lik bir bölümünü ihraç edilebildiğine dikkat çekti. Öte yandan geriye kalan ürünlerin de tümünün iç piyasa da layıkıyla tüketilemediğinin altını çizen Türkmenoğlu,  "Kısa sezonda satan satmakta, satamayanın malı ise elinde kalmaktadır. Böyle olunca, üretici de kazanamıyor, ihracatçı da ürünü yeterince değerlendiremiyor. Bu, hemen her ürünün yetiştiği bu coğrafyada, herkesin sorumluluk bilinci içinde üzerinde kafa yorması gereken bir durum.  İhracat ayağında söylenebilecek olan; üretimimizin, yabancı alıcının istediği standartlarda ve koşullarda olamayışı, tanıtım eksikliği, en azından narenciyede buna ciddi olarak çalışıyoruz, kısa ürün sezonunu uzatacak çeşitte ürün yokluğu, soğuk hava depolarının yetersizliği ve tabi ki bu sektördeki herkesi ilgilendiren girdi maliyetleridir" dedi.

Tarımsal ihracatta düşüş olacak
Türkiye genelinde 2008 yılı 12 aylık döneminde yaklaşık 2.9 milyar dolar olan yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatının 2009 yılının ilk yedi ayında 1.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğinin altını çizen Türkmenoğlu, "Yılın geriye kalan zamanında bu rakamın yüzde 5 düşüşle gerçekleşeceğini düşünmekteyiz. Birliğimizin 2008 yılı yaş meyve ve sebze ile bunlardan mamul ürünlerin ihracatı ise, yaş meyve ve sebze olarak 143 milyon dolar, mamul olarak 463 milyon dolar olmak üzere toplam 606 milyon dolar olmuştur. Küresel krizin, 2009 yılında da etkisini sürdüreceğini dikkate alarak, Türkiye genelinde olduğu gibi 2009 yılını eksi olarak kapatacağımızı sanıyorum. 2010 yılı için bir rakam vermem gerekirse, Birliğimiz aracılığı ile 750 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştireceğimizi düşünüyorum" diye konuştu. 

İhracat pazarlarında sıkıntı var
Ege İhracatçılar Birliği Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, yaş meyve sebzede Almanya başta olmak üzere, Batı Avrupa Ülkeleri, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Romanya, Balkan ülkeleri, Rusya Federasyonu, eski Doğu Bloğu ülkelerinin ana alıcı durumunda olduğunu belirterek, son yıllarda Rusya pazarında ciddi bir atılım yaşadıklarını kaydetti. Ancak bu pazarda  zaman zaman sıkıntılar yaşandığı ve yapılan görüşmelerle aşma mücadelesine girildiğini belirten Türkmenoğlu, kesin çözümün ise üreticinin elinde olduğunun altını çizdi. Türkmenoğlu, "Kesin çözüm; her ortamda belirttiğimiz gibi, üreticiden geçmektedir. Çünkü ihracatçının, bir konteyner içerisinde yer alan 400 kiraz üreticisinin malını birebir analiz ettirmesi neredeyse imkansızdır ve kalıntı nedeniyle sorun yaşaması muhtemeldir. İhracatçı Birlikleri olarak biz, konunun özünde üretimi ilgilendirmesi ve dolayısıyla doğrudan görev ve sorumluluk alanımızda olmamasına karşın, bu sorunu en önemli önceliklerimizden biri olarak sahiplendik ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde, sürekli bir gayret ve çalışma içerisinde olduk. Yıllardan bu yana, hem devlet, hem de özel sektör olarak gösterilen yoğun uğraşıların temel hedefi; üreticimizin sağlıklı ürün elde etmesi, ürünlerini pazarlamada ve değerlendirmede bu yanıyla bir sorunla karşılaşmaması ve kalıntısız ürün elde etmenin, bu işin 'olmazsa olmazı' olduğu gerçeğini çok net bir biçimde kavramasıdır" diye konuştu.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli ise Aydın'ın, Rusya'ya yaş sebze konusunda Haziran ayında 14. İhracat kapısı olduğunu belirterek, bu sayede bu pazarda önemli bir atılım gerçekleştireceklerini belirterek,  Aydın'ın yaş sebze ve meyve ihracatının yüzde 70'nin Rusya'ya yapıldığını kaydetti. Şelli, 5 yıl önce Türkiye'de tarıma verilen desteğin 1.8 milyar TL olduğunu hatırlatarak, bu rakamın günümüzde 5.8 milyar TL'ye yükseldiğini söyledi. Aydın Yaş Meyve Sebze Festivali'ne Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş da katılarak, bir konuşma yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137