10 Kasım 2005 Perşembe 00:00
Azınlık baskısı!..


Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nda 'azınlıklar meselesi' öne çıkartıldı. Lozan Anlaşması'nın topa tutulduğu İlerleme Raporu'na göre, Türkiye'deki azınlıkların hiçbir hakkı yokmuş!!!
Raporda, Türkiye'den Irkçılığa ve Müsamahasızlığa karşı Avrupa Komisyonu Raporu uyarınca "okul programlarını gözden geçirmesi" de isteniyor.
~|~

Dayatma üstüne dayatma  
Avrupa Birliği'nin dün yayınladığı İlerleme Raporu'nun "Azınlık hakları, kültürel haklar ve azınlıkların korunması" alt başlığı altında zehir zemberek ifadeler eşliğinde Türkiye'ye ağır şartlar dayatılıyor. Raporda, son bir yıl içinde yapılan onca Anayasa değişikliği ve çıkarılan yüzlerce yasaya rağmen, 6 Ekim 2004'teki İlerleme Raporu'ndan bu yana bu alanda kaydadeğer bir gelişmenin yaşanmadığı iddia ediliyor.

Başka azınlıklar da varmış!
Raporda Türkiye'nin Lozan Anlaşması'na binaen sadece Yahudileri, Rumları ve Ermenileri azınlık olarak kabul ettiğine atıfta bulunuluyor. Ancak AB Raporu, buna rağmen uluslararası ve Avrupa standartlarında Türkiye'de başka azınlıkların da bulunduğu iddiasını öne çıkartıyor. AB, böylece Ankara'nın Kürtleri, Alevileri, Boşnakları, Çerkezleri, Lazları ve kısaca Türk Milleti'ni oluşturan pek çok grubu 'azınlık olarak' kabul etmesini talep ediyor.

Lozan'a açık saldırı!
Geçen yıl Ekim ayında Türkiye'nin kimlik kartı konumundaki Lozan Anlaşması'nın değiştirilmesini talep eden Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'nun yayınladığı 'azınlık raporu'nun Türkiye'de tepki çekmesinin eleştirildiği AB Raporu'nda, sözkonusu kurulun şu anda çalışmadığına işaret ediliyor.

Bu sözleşmeleri imzalayın
AB Raporu'nda Türkiye'nin hala daha Avrupa Konseyi Ulusal Azınlıkların Korunması Çerçeve Sözleşmesi ile Bölgesel veya Azınlık Dilleri Avrupa Sözleşmesi'ni imzalamadığına işaret edilerek, Ankara'nın her iki sözleşmeyi ivedi olarak benimsemesi gerektiğine işaret ediliyor.
Avrupa Birliği ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 12 nolu Protokolu'nun da Ankara tarafından imzalanmasını talep ediyor. Sözkonusu protokol ile AB Türkiye'de azınlıklara ayrımcılık yapılmasını tümüyle ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Tarih kitaplarınızı değiştirin
Türkiye'de 2005/6 öğretim yılında okutulan tarih dersi kitaplarında azınlıkların 'devlete karşı ihanet içinde, zararlı ve güvenilmez' olarak nitelendiği iddia edilen AB Raporu'nda, Türkiye'den Irkçılığa ve Müsamahasızlığa karşı Avrupa Komisyonu Raporu uyarınca "okul programlarını gözden geçirmesi" isteniyor.
Raporda Rum ve Ermeni azınlıkların eğitim ve öğretim faaliyetlerinde zorluklarla karşılaştıkları iddia ediliyor ve Süryanilerin okul kurmasına izin verilmediği öne sürülüyor. Raporda Kürtçe özel TV yayınına izin verilmediğine işaret edilerek, Kürtçe kursların da baskı ve maddi yetersizlik nedeniyle kapatıldığı öne sürülüyor.

4 KOLDAN SALDIRIYORLAR!

Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nda 'azınlıklar meselesi' öne çıkartılırken, hükümetin tavizkar politikaları bir atak da Yunanistan'dan geldi. Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, sözde Ermeni soykırımı konusunda "Türkiye'nin geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini" söyledi.

Bozacının şahidi şıracı
Papulyas, Atina'yı ziyaret etmekte olan Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın onuruna verdiği akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, "90 yıl önceki Ermeni soykırımı aralarında Yunanistan ile Kıbrıs'ın (Rum Kesimi) da bulunduğu bir çok Avrupa ülkesi parlamentosu tarafından tanınarak kınanmıştır. Türkiye'nin geçmişiyle, geçen asırda yaptığı sistemli tenkil hareketleri ve Ermeni soykırım ile yüzleşmesi gerekir" dedi.

Hükümet AB ödevini yapmalı
Türk-Yunan ilişkilerine değinen Papulyas, Yunanistan'ın iki ülke arasındaki ilişkilerin tamamen iyileştirilmesine yönelik istikrarlı bir politika izlediğini savundu. Bu alanda Türkiye'nin AB perspektifinden kaynaklanan bazı yükümlülükleri bulunduğunu belirten Papulyas, "Türkiye'nin bu konuda gerekli siyasi iradeyi ortaya koyarak, Avrupa ailesinin ilke ve değerleri çerçevesinde AB'ye karşı olan tüm yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz" dedi.

Kıbrıs konusuna da değinen Papulyas, Yunanistan'ın bu konudaki arzusunun "Ada'daki soruna BM çerçevesinde ve Güvenlik Konseyi kararları ile AB ilkeleri temelinde işleyebilir, kalıcı ve adil bir çözüm bulunması olduğunu" belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.