21 Şubat 2005 Pazartesi 00:00
AZINLIK KAFASI
"Lozan'ın değiştirilmesini talep eden" Azınlıklar Raporu'nu kaleme alan Prof. Dr. Baskın Oran'ın Hükümet tarafından Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'na yeniden atanmasına çok sayıda sivil toplum kuruluşu tepki gösterdi.

Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu (İHDK) üyesi Türkiye KamuSen, Toplumsal Düşünce ve Türk Dünyası İnsan Hakları dernekleri, "Ülkeyi aydınlık yarınlara değil, aydınlık adına karanlığa götürecek anlayış içinde bulunanları, yeniden Kurul üyeliğine seçen anlayışı protesto ediyoruz" açıklamasında bulundular.

-Azınlıkçıya hayır

Açıklamada, Prof. Dr. Oran tarafından hazırlanan Azınlık Raporu eleştirilerek, "Son dönemde Prof. Dr. Oran'ın başını çektiği anlayış yeni azınlıklar yaratarak ve bunları AB konseptiyle birleştirerek, azınlığın çoğunluk üzerine tahakküm kurması anlayışını hakim kılacak faşist bir süreci başlatma çabalarına 'hayır' diyoruz" görüşüne yer verildi. ~|~ Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu (İHDK) üyesi Türkiye Kamu?Sen, Toplumsal Düşünce ve Türk Dünyası İnsan Hakları dernekleri, "Ülkeyi aydınlık yarınlara değil, aydınlık adına karanlığa götürecek anlayış içinde bulunanları, yeniden Kurul üyeliğine seçen anlayışı protesto ediyoruz" açıklamasında bulundular. Türkiye?Kamu?Sen adına Fahrettin Yokuş, Toplumsal Düşünce Derneği adına Fethi Bolayır ve Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği adına Abdullah Buksur, Prof. Dr. Baskın Oran'ın yeniden Kurul üyeliğine atanmasıyla ilgili ortak basın açıklamasında bulundular.

Azınlıkçıya hayır

Açıklamada, Prof. Dr. Oran tarafından hazırlanan Azınlık Raporu eleştirilerek, "Son dönemde Prof. Dr. Oran'ın başını çektiği anlayış yeni azınlıklar yaratarak ve bunları AB konseptiyle birleştirerek, azınlığın çoğunluk üzerine tahakküm kurması anlayışını hakim kılacak faşist bir süreci başlatma çabalarına 'hayır' diyoruz" görüşüne yer verildi. "Vatandaşlık anlayışını yeniden gözden geçirerek, 'çağdaş Avrupa'daki çok kimlikli, çok kültürlü demokratik özgürlükçü ve çoğulcu bir toplumsal modelden' bahseden ve bunu Avrupa'nın bir modeliymiş gibi sunanlara" bir çağrı yapmak istenildiği bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

" Türkiye'nin AB üyeliği yolunda yara alacağı korkusu; Düşünce ve ifade özgürlüğünün yasalarda değil, uygulamada da var olduğunu göstermek; AB'nin desteklediğini ifade ettiği Kurul'da özgür tartışma ortamı olduğunu göstermek; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye'yi sıkıntıya sokmamak' gibi akla ve mantığa uymayan gerekçelerle ülkeyi aydınlık yarınlara değil, aydınlık adına kararlığagötürecek anlayış içinde bulunanları, yeniden Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliğine seçen anlayışı protesto ediyoruz."

Hükümet neden atama yaptı?

"Hükümet, raporu sahiplenmemişti. Neden tekrar atama yapıyor?" şeklindeki bir başka soru üzerine Buksur, Prof. Dr. Oran'ın yeniden atanmasının gerekçesini kendilerinin bilmediğini söyledi. Türkiye Kamu?Sen adına Kurul üyesi Fahrettin Yokuş da Azınlık Raporu'ndaki talepler ile AB İlerleme Raporu'nun siyasi taleplerinin birbirleriyle örtüştüğünü savunarak, "Hükümet öncelikle kamuoyundan korktuğu için sahip çıkmama eğilimi gösterdi. Daha sonra raporun AB ile örtüşmesi nedeniyle şu anda sıkıntıya düştü ve tekrar bu insanı Kurul'a aldı" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.