21 Eylül 2006 Perşembe 00:00
Azınlık okullarına yeni tanım
Özel Öğretim Kurumları Kanunu Tasarısı'na eklenen önergeyle, azınlık okullarına, gayrimüslim azınlığa mensup Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin yanı sıra, bu azınlığa mensup yabancı uyruklu çocukların da girmesine olanak tanındı. ~|~


TBMM Genel Kurulunda görüşülen tasarının kabul edilen maddeleriyle, yabancı okullar ile azınlık okullarına "tanımlar" bölümüyle açıklık getiriliyor. "Yabancı okullar" yabancılar tarafından açılmış özel okulları kapsıyor.

Tasarıda azınlık okulları; "Rum, Ermeni ve Musevi azınlıklar tarafından kurulan, Lozan Anlaşması ile güvence altına alınan ve kendi azınlığına mensup Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin devam ettiği okul öncesi eğitim, ilköğretim ve orta öğretim özel okulları" şeklinde tanımlanırken, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un verdiği önergeyle, tanımda değişiklik yapıldı.

Buna göre, azınlık okulları, "gayrimüslim azınlıklara mensup Türk vatandaşlarınca kurulan, Lozan Anlaşması ile güvence altına alınan, kendi azınlığına mensup Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencileri ile bu azınlığa etnik veya dini köken itibariyle mensup, yabancı uyruklu çocukların devam ettiği okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim özel okulları" olarak yeniden tanımlandı.

Ayrıca Özel okullarda öğrenim gören öğrencilere, her ders yılı için öğrenci başına belirlenen ücretlerin yarısını geçmemek üzere, azami bin YTL tutarında devlet yardımı yapılması hükmü, Özel Öğretim Kurumları Kanunu tasarısından çıkarıldı.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen ve verilen önergeyle çıkarılan başka bir düzenleme ise okullarda okuyan öğrencilerin velileri tarafından okul ücretini karşılamak üzere alınan kredinin faizinin yüzde 50'sini geçmemek üzere belirlenen kısmının devletçe karşılanabilmesi hükmü.

Temel yasa olarak ele alınan ve ikinci bölümde kabul edilen geçici 4. maddeden sonra birleşime kısa ara verildi. Komisyonun yerinde olmaması üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşimi yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100