29 Aralık 2004 Çarşamba 00:00
Bağımsızlığımızı kimseye hediye etmeyiz
KKTC lideri Denktaş, "Seçime katılma niyetim yok. Şimdi başlamış olan süreç, KKTC'yi ortadan kaldırmaktır. KKTC'de direnen bir halk kitlesi vardır. Onları daha iyi örgütlemek suretiyle, sesimizi daha iyi duyurmak ümidiyle mücadeleye devam edeceğiz. Hiç olmazsa mücadele edilerek bir yere varılacaksa iyi ya da kötü, mücadeleyi devam ettirmek bizim görevimizdir" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde düzenlenen ''17 Aralık Sonrası Kıbrıs Sorunu ve Avrupa Birliği (AB)'' konulu konferansa katıldı.

Konferansta, Kıbrıs sorunu hakkında bilgi veren Denktaş, öğrencilerin ''Seçimlerde aday olup olmayacağına'' ilişkin sorusu üzerine şöyle konuştu:

~|~ ''Seçime katılma niyetim yok. Şimdi başlamış olan süreç, KKTC'yi ortadan kaldırmaktır. Ben bu mevkide oturup, pasif ve kısıtlı bir şekilde bu sürece seyirci kalacağım. Veyahut da süreç tamamlandığında, 'Denktaş'ın da bulunduğu zaman içerisinde bu olmuştur' denecek. Ben bunu kabul etmem, edemem.

KKTC'de direnen bir halk kitlesi vardır. Onları daha iyi örgütlemek suretiyle, sesimizi daha iyi duyurmak ümidiyle mücadeleye devam edeceğiz. Hiç olmazsa mücadele edilerek bir yere varılacaksa iyi ya da kötü, mücadeleyi devam ettirmek bizim görevimizdir.'' Denktaş, ''Türkiye'nin AB üyeliği'' ile ilgili bir soru üzerine de, ''Türkiye'nin AB'ye girme arzusunun Türk milletinin arzusu olduğunu'' vurgulayarak, ''Ben bazı yerlerde 'AB karşıtı' diye takdim edildim. Ben AB karşıtı değilim. AB'nin, Kıbrıs konusunda Yunanistan'ın aleti haline geldiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Kıbrıs Rum kesiminin AB'ye siyasi çıkarları için başvuruda bulunduğunu, AB'ye girdiklerinde de garanti anlaşmalarının ortadan kalkacağını düşündüklerini, Ada'nın Yunan olmasının hedeflendiğini'' kaydeden Denktaş, ''Türkiye'nin Annan Planı'na niye 'evet' dediğini anlayamadım'' dedi.

Denktaş, ''17 Aralık öncesi Ankara'da yaptıkları bir toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün kendilerine 'Kıbrıs'ta BM himayesinde yeniden bir ortaklık kurulup Kıbrıs'ta müşterek bir idare oluşmadıkça, biz Kıbrıs'ın idaresini tanımayacağız. Merak etmeyiniz. Kıbrıs Türkleri'ni azınlık durumuna düşürecek bir formülü kabul etmeyeceğiz' denildiğini'' belirtti.

Bağımsızlığımızı vermeyiz

Rauf Denktaş, ''Kıbrıs verilir mi?'' şeklindeki bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

''Kıbrıs konusunda TBMM'nin aldığı kararlar vardır. Ben bütün müzakereleri bu kararlar çerçevesinde yürüttüm. Bu kararların söylediği; 2 halk, 2 devlet, 2 egemenlik esası üzerinde halledilir. Türkiye'nin hakları korunur. Dolayısıyla milletin kararı bu.

Hükümetler, tabiatıyla günü geldiğinde TBMM'ye gitme mecburiyetindedir ve gideceklerdir. Ama Kıbrıs meselesine şu hükümetin, bu hükümetin meselesi olarak bakmıyorum, Türk milletinin Kıbrıs'ı olarak bakıyorum. Milli dava buna derler. Orada yatan bütün şehitler de bunun mührüdür ve tanıklarıdır.'' Denktaş, ''Bir TV kanalında silahlı mücadeleden bahsetmesine'' ilişkin soru üzerine de, ''Bağımsızlık tehlikeye girerse, mücadele etmek haktır. Mücadele nasıl olur, o gün kararlaştırılır. Bizim dediğimiz; biz bağımsızlığımızı kimseye hediye etmeyiz. Kimseye vermeyiz. Yerde bulmadık. Dolayısıyla biz bunun savaşını vereceğiz'' dedi.

Talat'a

yakıştırmıyorum

''KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'ın 'KKTC bağımsız bir devlet değildir' sözlerini nasıl değerlendirdiği'' yolundaki soruyu ise Denktaş, ''Kendisiyle bunları konuşuyoruz. Dolayısıyla kendi yorumu başkadır. Doğrusu yakıştırmıyorum'' diye yanıtladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100