11 Ocak 2016 Pazartesi 17:44
BAĞIMSIZLIK HENDEĞİ
YENİ MESAJ/HABER ANALİZ
AKP iktidarının yanı sıra ABD’nin arka çıktığı, İsrail’in maddi ve askeri açıdan desteklediği Irak’ın kuzeyindeki Barzani yönetimi, yeni bir oldu-bitti ile egemen olduğu toprakları genişletmenin peşine düştü. Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Musul’un kuzeyi Rabia’dan başlayıp ülkenin doğusundaki Diyala il sınırlarına kadar uzanan hendek kazma çalışmaları, Irak’ta tartışmalara neden oldu. IKBY’nin hendek kazma çalışması Irak’ta tartışmalı bölgeler olarak bilinen kentlerde yapılması bölgedeki Türkmen ve Arapları kızdırdı. Kürtler, birinci hedefin Peşmergenin bulunduğu bölgeleri terör örgütü IŞİD’in saldırılarından korumak olduğunu savunuyor. 
Kürt yetkililer, IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin bağımsızlık referandumu açıklaması üzerine bağımsızlığa giden adım olduğu söylentilerine karşılık, “Bağımsızlık için hendek kazmaya gerek yok” cevabını veriyor. Ancak Türkmen ve Araplar, IKBY’nin Irak anayasasına göre tartışmalı bölgeler olarak bilinen Musul, Kerkük, Salahaddin ve Diyala illerinin sınırlarını kapsayacak şekilde hendek kazma çalışması yürüttüğünü vurguluyor. Söz konusu hendeğin IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin 2016’da startını vereceği tahmin edilen bağımsızlık için ön hazırlık olarak da yorumlanıyor. Kürt bölgesi genişletiliyor
Irak Anayasası’nda (140. Madde) tartışmalı bölge olarak söz edilen Musul ve ona bağlı Sehil Ninova, Şihan, Hamdaniyye, Tilkef, Zummar, Sincar, Kerkük ile Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu, Diyala’ya bağlı Hanekin, Mendeli ve Bedre bölgelerini kapsıyor. Ancak söz konusu 140. madde Kürt, Türkmen ve Araplar arasında uygulamada yaşanan uyuşmazlıktan dolayı bu madde 2007 yılı sonunda yürürlükten düşmüştü.

Üst düzey itiraf
Anadolu Ajansı’na konuşan IKBY’nin Tartışmalı Bölgelerden Sorumlu Bakanı Nasrettin Sait, Irak Kürdistan hükümetinin tartışmalı bölgelerde hendek kazmasının iki nedeni olduğunu belirterek, “Birinci hedefin, terör örgütü IŞİD’in Peşmerge cephelerine yönelik yaptığı bombalı saldırılardan korunmak. İkinci hedefin ise Irak merkezi hükümetin bu bölgeleri koruyamaması ve 140. maddeye göre tartışmalı bölgelerin sınırlarının çizilmesine yardımcı olmak. Fakat tartışmalı bölgelerin hepsi tam olarak Peşmerge güçlerinin kontrolünde değil. Bu yüzden bin kilometre boyunca hendek kazıldığı iddiaları doğru değil” değerlendirmesi yaptı.

Türkmenler endişeli
Kerküklü Türkmen Milletvekili Hasan Turan, Barzani yönetiminin hendek çalışmasına başladığını bölgedeki görgü tanıklarından duyduklarını belirterek, Türkmenler olanlardan büyük endişe duyduklarını ifade ederek, olayı ‘emrivaki siyaseti’ olarak yorumladı. Turan, hendek çalışmasının Irak-Suriye sınır bölgesi Rabia’dan başlayıp ülkenin doğusundaki Diyala’nın Hanekin ilçesine kadar uzadığına işaret ederek, hendeğin tartışmalı bölgeleri kapsadığını hatırlattı. Turan, “Bu hendek Türkmen bölgelerini ikiye böldüğü için endişeliyiz. 
Hendeğe dahil edilen bölgelerin yanında bazı yerler hendeğin dışında kalıyor. Hendek çalışması siyasi amaç ve hudut çizme girişimi olursa buna karşı dururuz” değerlendirmesinde bulundu. Iraklı Türkmen eski milletvekili Fevzi Ekrem ise, “Irak’ı Kürdistan, Şiistan ve Sünnistan diye üç ayrı yapıya bölmek için uluslararası plan var” diyerek, bunun Türkmen nüfusunun yoğun olarak bulunduğu tartışmalı bölgeler üzerinde hayata geçirilmek istendiğini savundu. “Kürt bölgesi, bu adımla söz konusu bölgelerdeki petrol gelirinin tamamını hakimiyeti altına almak istiyor” diyen Ekrem, hendeği kazma işlevini Fransız bir şirketinin üstlendiğini öne sürdü. Öte yandan Bayırbucak Türkmenleri için ortalığı ayağa kaldıran, bu yönde Rus savaş uçağını düşürterek iki ülke arasındaki ilişkilere darbe vuran AKP Hükümeti, Türkmen bölgelerinin parça parça eden Barzani’nin Irak’ta Kürt bölgesinin sınırlarını genişletmesi karşısında sessiz kalıyor. AKP, ayrıca Musul yakınlardaki Başika’ya askeri kamp kurarak IŞİD’e karşı Peşmergeye kol kanat geriyor. 

Barzani'nin aklı fikri Musul'da
Hollanda’dan gelen üst düzey bir heyetle Erbil’de görüşen IKBY Başkanı Mesut Barzani, “IŞİD’den kurtarıldıktan sonra Musul’un geleceği ve diğer bölgelerin nasıl yönetileceği hususunda önemli kararlar alınması lazım” şeklinde konuştu. Barzani’nin ofisinden yapılan sözkonusu açıklamada, IŞİD’in Suriye’deki varlığının sona erdirilmesinden bahsedilmesi dikkat çekti. Kobani’nin IŞİD’den kurtarılması sırasında Peşmerge güçleri AKP hükümetinin izniyle Türkiye üzerinde Kobani’ye geçmişti. Bu olaydan sonra Barzani, Suriye’nin kuzeyini de kontrolü altına almış oldu. Şimdi artık hemen her açıklamasında Barzani, Suriye’nin kuzeyinin hakimi olduğunu hissettiren vurgular yapmayı ihmal etmiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100