09 Temmuz 2011 Cumartesi 00:00
Bakanlar Kurulu'nda görevler dağıtıldı


Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda Başbakan yardımcılarının ve bazı bakanların görev alanları belirlendi. Buna göre Merkez Bankası Ali Babacan'a, Medeniyetler İttifakı Projesi Beşir Atalay'a bağlanırken Hükümet sözcüsü ise Bülent Arınç oldu ~|~

Buna göre, MGK Sekreterliği, MİT Müsteşarlığı, TOKİ Başkanlığı, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı, Başbakan Erdoğan'a bağlandı. Danıştay ile ilişkileri yürütmekle görevlendirilen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a ise Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT Genel Müdürlüğü, AA Genel Müdürlüğü, RTÜK gibi kurum ve kuruluşlar bağlandı. Ekonomik konularda genel koordisyonla görevlendirilen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a şu kurumlar bağlandı: "Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, Türkiye Halk Bankası Genel Müdürlüğü, Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürlüğü, Türkiye İhracat Kredi Bankası Genel Müdürlüğü, Türkiye Vakıflar Bankası TAO Genel Müdürlüğü, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı, BDDK, TMSF. "

Medeniyetler İttifakı'nı Beşir Atalay yürütecek
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın görevleri ve bağlanan kuruluşlar ise şöyle: "Kıbrıs ile ilgili koordinasyon işleri, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı, MGK tavsiye kararlarının ve görüşlerinin değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu'na sunulması ve Bakanlar Kurulu'nda kabulü halinde bu tavsiye kararların uygulanmasının koordinasyonu ve izlenmesi, insan hakları ile ilgili kurullar ve insan hakları ile ilgili konularda koordinasyon; Medeniyetler İttifakı Projesi'nin yürütülmesi. Bağlı kurum ve kuruluşlar: Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Tanıtma Fonu Kurulu Sekreterliği. "
Diyanet, Bozdağ'a bağlandı
TBMM ile ilişkiler konusunda görevlendirilen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a ise Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi kurumlar bağlandı. Ayrıca Avrupa Birliği makamları ile yapılacak tam üyelik müzakerelerinde "Müzakere Heyeti Başkanlığı" ve "Başmüzakereci" görevi AB Bakanı Egemen Bağış tarafından yürütülecek. Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele çalışmalarının koordinasyonundan ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı sorumlu olacak.

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç oldu
Meclis'te 61. dönem kabine çalışmaları devam ediyor. Yeni kabinede Başbakan yardımcısı olan Bülent Arınç hükümet sözcülüğü görevine getirildi. 61. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü görevine getirilen Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Toplantının 61. Hükümet'in ilk Bakanlar Kurulu toplantısı olduğunu anımsatan Arınç, özel gündemle toplanıldığını bildirdi. Özel gündemde başbakan yardımcılarının görev bölümünün yapıldığını belirten Arınç, yeni kurulan bakanlıkların teşkilat kanunları ile kendilerine bağlanan kurumlar ve genel müdürlüklerin konuşulduğunu ifade etti.

İşte 61. hükümetin bakanları:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümeti Başbakanlık Yeni Bina'da açıkladı. 6 yeni bakanın yer aldığı, 3 bakanın da görev yerlerinin değiştirildiği yeni hükümet şu isimlerden oluştu:
*Başbakan: İstanbul Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan.
*Başbakan Yardımcısı: Bursa Milletvekili Bülent Arınç.
*Başbakan Yardımcısı: Ankara Milletvekili Ali Babacan.
*Başbakan Yardımcısı: Kırıkkale Milletvekili Beşir Atalay.
*Başbakan Yardımcısı: Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ.
*Adalet Bakanı: Hatay Milletvekili Sadullah Ergin.
*Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin.
*Avrupa Birliği Bakanı: İstanbul Milletvekili Egemen Bağış.
*Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün.
*Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik.
*Çevre ve Şehircilik Bakanı: Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar.
*Dışişleri Bakanı: Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu.
*Ekonomi Bakanı: Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan.
*Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Kayseri Milletvekili Taner Yıldız.
*Gençlik ve Spor Bakanı: Samsun Milletvekili Suat Kılıç.
*Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker.
*Gümrük ve Ticaret Bakanı: Rize Milletvekili Hayati Yazıcı.
*İçişleri Bakanı: Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin.
*Kalkınma Bakanı: Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz.
*Kültür ve Turizm Bakanı: İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay.
*Maliye Bakanı - Batman Milletvekili Mehmet Şimşek.
*Milli Eğitim Bakanı: İstanbul Milletvekili Ömer Dinçer.
*Milli Savunma Bakanı: Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz.
*Orman ve Su İşleri Bakanı: Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu.
*Sağlık Bakanı: Erzurum Milletvekili Recep Akdağ.
*Ulaştırma Bakanı: İzmir Milletvekili Binali Yıldırım.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.