06 Ocak 2006 Cuma 00:00
Bakanlıktan Kurban genelgesi

Çevre ve Orman Bakanlığı, çevre kirliliğine neden olunmaması için kurban satış ve kesim yerlerinde uyulması gereken kurallarla ilgili olarak genelge yayımladı.

~|~ Genelgede, kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine neden olabilecek faaliyetlerin kontrol altına alınarak toplum ve çevresağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi amacıyla vatandaşlara ve belediyelere büyük görevler düştüğü belirtildi.

Çevre Kanunu'na göre, "Her türlü atık ve artığın çevreye zarar verecek şekilde, ilgili yönetmeliklerde belirlenen standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde alıcı ortama verilmesi, depolanması, taşınmasının yasak olduğuna" dikkat çekilen genelgede, ilgililerin bu konuda gerekli önlemleri almakla yükümlü oldukları anımsatıldı.

Bakanlıklararası Kurban Hizmetleri Kurulu'nun konuyla ilgili kararına da atıfta bulunulan genelgede, belediyelerin çevre kirliliğine neden olunmaması için dikkat edilmesi gerekenler ve denetim esaslarına ilişkin bir yönetim planı hazırlamaları ve uygulanmasını sağlamaları gerektiği ifade edildi.
Genelgeye göre, bu amaçla, kurbanlıkların satışı ve kurban kesimi,belediye tarafından gerekli alt ve üst yapının tesis edildiği veya ettirildiği yerlerde yapılacak. Kurban atık ve artıkları belediyelercetoplanarak bertarafı sağlanacak.

KESİM YAPILACAK YERLER
Belediyelerin gösterdiği yerlerin dışında satış  ve kesim yapılamayacak. Park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde kesim yapılamayacak, yapanlara müdahale edilecek.
Kurban kesiminin, Hayvanları Koruma Kanunu'nda öngörüldüğü şekilde, "Dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarakhayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda ve ehliyetli kişilerce yapılması" sağlanacak.

Kurban satış ve toplu kesim yapılacak yerler, su, elektrik, kanalizasyon veya fosseptik çukuru olan altyapısı hazırlanmış, beton, asfalt gibi sızdırmaz malzemeyle kaplanmış olacak.
Kesim yeri, kesim sonunda tazyikli suyla yıkanabilecek, zeminde gerekli ızgara sistemi olacak ve yıkama suları mutlaka kanalizasyona veya fosseptiğe verilecek, kesinlikle çevreye bırakılmayacak.

Kurban kesimi için yeterli sayıda veteriner hekim, ehliyetli kasap, yardımcı personel iş elbisesi giymiş halde görevlendirilecek.
Hastalıklı hayvanlar kesinlikle kesim yerine getirilmeyecek.
Kesimden çıkan atıklar, sızdırmaz, dayanıklı siyah torbalara konulacak. Ağzı iyice kapatılıp, bağlanacak olan torbalar, sızdırmaz kapalı özel atık taşıma kamyonları ile belediye tarafından düzenli olarak bertaraf etmek üzere alınacak.

Kesim sonrası, kesim mahalli dezenfekte edilecek.
İlgili belediyeler bayram öncesi ve süresince satış yerlerinde, bayram süresince kesim yerlerinde temizlik ve denetim birimlerinden yeterli sayıda eleman bulunduracaklar.
Kurbanlıkların satışı, belediyenin belirlediği yerler dışında yapılamayacak, trafiğin engellenmemesi ve görüntü olarak olumsuzluklara neden olunmaması için nakliye işleminin gece saatlerinde gerçekleştirilmesi sağlanacak.
Satış noktalarında hayvan atıkları dışındaki atıklar da aynı şekilde biriktirilerek en kısa sürede belediyelere verilecek.
Kurban satış ve kesim yerlerinde ilçe belediyeleri yeterli miktarda atık taşıma araçları ve konteynır bulunduracaklar.
 
VATANDAŞLARA UYARI
Genelgede, etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban keseceklerin uyması gereken kurallara da dikkat çekildi. Buna göre, kesim yeri beton, asfalt gibi sızdırmaz malzemeden olacak, çıkan kanıntoprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılacak, gereğinde kireçlenecek.

Kurbandan çıkan kullanılmayacak atıklar, sızdırmaz siyah torbalarakonacak, ağzı iyice kapatılıp, bağlanarak bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilecek.
Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmayacak, kan izi kalmayacak şekilde temizlenecek, gerektiğinde kireçlenecek.
Kurban derilerinin taşınması sırasında kan sızmasına engel olunacak ve çevre kirliliğine neden olunmayacak.
 
YETERLİ SAYIDA EKİP
Büyükşehir belediyelerinin ve diğer belediyelerin yükümlülükleri de genelgede, şöyle sıralandı: "Bayram öncesi kurban satışı süresince ve bayram süresince ilçe belediyeleri, yeterli sayıda temizlik ekiplerini, araçlarıyla birliktedüzenli olarak çalışır halde tutacaklar.
Özellikle bayramın ilk iki günü temizlik elemanı ve atık toplama aracı sayısı arttırılacak.
Belediyeler, kesim ve satış yerlerinde kurban atıklarını düzenli bir şekilde günlük olarak ve sıhhi şekilde toplayacaklar ve çevre ve insan sağlığına uygun şekilde bertarafını sağlayacaklar.
Büyükşehir belediyelerince, varsa transfer istasyonları ve atık bertaraf tesislerinde bayram süresince hizmet verilecek. Toplu kurban satış ve kesim yerlerinde temizlik amaçlı yeterli miktarda su sağlanacak.
Bayram öncesi ve bayram süresince, özellikle kurban kesimlerinin yoğun olduğu ilk iki gün, ilçe belediyelerinin zabıta birimleri ile birlikte büyükşehir belediyesi zabıta birimleri de aralıksız denetim yapacaklar."
İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve valiliklere gönderilen genelgede, çevre kirliliğine neden olunmaması için ilgili kurum ve kuruluşların bilgilendirilmesi istendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137