07 Mayıs 2015 Perşembe 00:14
Balyoz CD’leri kesinlikle sahte
YENİ MESAJ/İSTANBUL

İstanbul Anadolu 4. Ağır ceza Mahkemesi, yeniden görülen ‘Balyoz Planı’ davasında 236 sanık hakkında verilen beraat kararına ilişkin gerekçeli kararını tamamladı. Davaya ilişkin kararını 31 Mart’ta açıklayan Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararın yazımını da bitirdi. Onaylanmasının ardından taranarak dijital ortama aktarılan gerekçeli karar, dün kamuoyu ile paylaşıldı. Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından yeniden görülen Balyoz Planı davasında, “yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığı” gerekçesiyle 236 sanığın beraatine karar verilmişti.

Deliller yetersiz

Balyoz Planı davasının gerekçeli kararında özetle şu hususların altı çizildi:

* Delillerin değerlendirilmesi sonucu sanıkların yüklenen suçları işledikleri yönünde mahkûmiyetlerine yetecek, şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı düşünülmüş, sanıklar hakkında verilen mahkumiyet hükümlerinin iptali ile yüklenen suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatleri yönünde hüküm kurulması uygun görülmüştür. 

* İllegal faaliyet gösterdiği iddia edilen sanıkların, gizli olarak bir araya gelip görüşme imkânları varken, kendileri dışında pek çok kişinin katıldığı bir seminer düzenlemeleri, düzenlenen bu seminerde darbe planlarından söz etmeleri, üstelik de ‘gizlilik ve güvenlik’ kuralına tamamen aykırı olarak seminer konuşmalarını aleyhlerine delil oluşturacak şekilde kayda alıp saklamaları, hayatın olağan akışına uygun bulunmamıştır.

CD’ler sahte

* Aleyhine darbe girişiminde bulunulduğu iddia edilen hükümet 2002 yılı Kasım ayında yapılan seçimle ilk kez iktidara gelmiştir. Seminerin yapıldığı tarih itibarıyla hükümet henüz 4 aydır görevde olup, 4 ay gibi kısa bir sürede hükümetin icraatlarını göstermesi ve bu icraatlardan rahatsız olunarak darbe planı hazırlanması da mantıklı bulunmamıştır. 

* Yargılamanın yenilenmesi aşamasında elde edilen deliller doğrultusunda gazeteci tarafından teslim edilen 11 ve 17 nolu CD’lerin sahte olarak oluşturulduğu kesin olarak tespit edilmiş, mahkûmiyet hükmüne esas alınan diğer tüm dijital delillerin de sahte olarak oluşturulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşmuştur. Gazeteci Mehmet Baransu tarafından teslim edilen ve yapılan aramalar sonucu elde edilen belgeler, ıslak imzalı olmayıp bilgisayar çıktısı şeklindeydi.

Çetin Doğan amacını aşsa da...

* Sanık Çetin Doğan’ın seminer konuşmalarındaki hükümeti eleştiren sözleri, seminerin amacını aşan sözler olsa da, bu sözlerin sanığın darbe hazırlığı yaptığı anlamına gelmeyeceği, sanığın darbe hazırlığı yapması halinde konuşmasında belirttiği gibi caydırıcılıktan söz etmesinin hayatın olağan akışına uygun olmadığı düşünülmüştür.

Balyoz Davası’nda neler yaşanmıştı?

Balyoz darbe planı ilk olarak Taraf gazetesinin 20 Ocak 2010 tarihinde Mehmet Baransu, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar imzalı haberinde açıkladığı 2003 tarihli Balyoz Harekât Planı başlıklı belgeler ile gündeme geldi. İddialara göre plan, dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın liderliğindeki cunta tarafından hazırlandı. Sonradan sahte olduğu ispatlanan dijitallerle Fatih ve Bayezid camilerinde bomba patlatılarak hükümetin sıkıyönetim ilan etmeye zorlanması, Yunanistan hava sahası üzerinde bir Türk jetinin düşürülerek halkın galeyana getirilmesi ve darbe sonrası demokrat görüşlü gazetecilerin tutuklanması gibi planların gazetelerde yer aldı. Balyoz darbe planı ve ekleri, 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilen bir Plan Seminerinin parçası olarak sunuldu. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları yaklaşık bir aylık incelemeden sonra 22 Şubat 2010 günü aralarında emekli generaller ve muvazzaf subayların da bulunduğu 49 askeri gözaltına aldı. İddianameye konu olan tüm darbe plan ve hazırlıkları savcılığa teslim edilen belgeler arasındaki 11 numaralı CD içerisinde bulundu. Mahkeme yargılama sonucunda eski İstanbul 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’a, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’ya, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’e 20 yıl hapis cezası verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.