16 Aralık 2005 Cuma 00:00
Barzani'den Türkiye'ye tavsiyeler!
Akşam gazetesinden Hüsnü Mahalli, son günlerde başta MİT Müsteşarı Emre Taner olmak üzere üst düzey yetkililerimizin görüştüğü peşmerge lideri Barzani ile görüşmüş. ~|~ Bir zamanlar Türkiye'nin verdiği kırmızı pasaportla dünyaya açılabilen ve bizzat Türk askerinin birkaç kez ölümden kurtardığı Barzani bugün kalkmış sözde Kürdistan'ın başkanlığını yapıyor. Ayrıca Türkiye'ye de öğütler vermeyi ihmal etmiyor. Mahalli ile görüşen Barzani'nin Güneydoğu'ya dair oldukça ilginç önerileri bulunuyor. PKK'ya genel af ilan edilmesini, dağdaki teröristin siyasallaşarak sorunun çözüleceğini söyleyen Barzani, mevcut AKP iktidarı ve Başbakan Erdoğan'dan da oldukça memnun. Erdoğan'ın "Kürt sorunu vardır" ve "alt?üst kimlik" açıklamaları Barzani'yi ziyadesiyle mutlu etmiş. Sözü fazla uzatmadan Barzani'nin Mahalli'ye döktüğü incilerine şöyle bir göz atalım:

Sayın Başkan, Iraklılar cuma günü (yarın) sandıklara giderek Meclis'in yeni üyelerini seçecek. Sünnilerin de ilk kez katılacağı bu seçimlerden neler bekliyorsunuz?
Mesut Barzani: Sizin de söylediğiniz gibi Sünnilerin büyük bölümü bu seçimlere katılacak. Biz Kürtler olarak seçim öncesinde de Sünnilerle iyi ilişkiler içindeydik. Sünnilerin seçimlere ve daha sonra hükümete katılması birçok sorunun çözümüne katkıda bulunacaktır. Bu seçimleri izlemek üzere dünyanın dört bir yanından binlerce gözlemci geldi. Irak halkı belki de tarihinde ilk kez böylesi demokratik ve şaffaf seçim yapıyor. Elbette bu seçim sonrasında Meclis'teki sayısal denge değişecektir. Büyük olasılıkla Birleşik Irak Koolisyonu, Kürt Koolisyonu ve Sünnilerin Irak Uzalaşma Cephesi ilk üç sırayı paylaşacaktır. Yeni hükümet de bu üç grubun uzlaşması ile kurulacaktır.

Peki yeni hükümetin kurulması aşamasında herhangi bir sorun bekliyor musunuz?
Bu konuda yorum yapmak için henüz erken. Seçim sonuçlarını beklemek lazım. Çünkü sözünü ettiğim üç ana grubun, hatta diğer grup ve partilerin kazanacağı sandalye sayısı önümüzdeki pazarlıkların sonuçlarını belirleyecektir.
Bu seçimlerin ve bundan sonra oluşturulacak siyasi yapının ülkede yaşanan direnişi ya da terörü bitireceğine inanıyor musunuz?
Yeni hükümetin en önemli işi terörü sona erdirmektir. Terör son bulmadıkça Irak'ta istikrarı sağlamak ve kalkınmayı gerçekleştirmek pek kolay olmayacaktır.
Peki Amerikalılar ne olacak?
Amerikan ve Koalisyon güçlerinin ayrılması yeni Irak Hükümeti'nin kararı ile olacaktır. Bu yabancı güçler ancak Irak ordusunun ve güvenlik güçlerinin oluşturulması, aktif bir hal almasından sonra olacaktır.

Bunun için bir takvim var mı?
Bu sorunun yanıtını yeni hükümetin kurulması ve tüm tarafların uzlaşması sonrasında çok daha kolay verebilirim. Ancak bu takvimin çok uzun olmayacağını söyleyebilirim.
Sünnilerin katılmadığı bir referandum ile yeni Anayasa kabul edilmişti. Ve bu Anayasa ile ilgili olarak çok şey söyleniyor. Özellikle Kürt Federe Bölgesi'nin Irak'ı parçalayacağı yönünde... Yeni hükümetin kurulmasından sonra Anayasa'da bazı değişiklikler olacak mı?
Federalizm konusunda hiçbir şekilde değişiklik olmayacaktır. Kürdistan Federe Bölgesi Anayasa'dan aldığı yetkiyle yoluna devam edecektir.
Peki bu yolun sonunda ne var? Örneğin bağımsız bir Kürdistan var mı?
Bakın dünyadaki tüm halklar ve uluslar gibi biz Kürtlerin de bağımsız olma hakkımız vardır.Yani bu hedef her Kürt'ün özlem ve rüyasıdır. Ancak bunun yanı sıra gerçekler de vardır. Ne Irak'ın ne bölgesinin ne de dünyanın gerçekleri bugün için böyle bir bağımsız devletin kurulmasına izin vermez.

Irak'ta ise biz Kürtler tüm haklarımızı elde etmiş durumdayız. Ayrıca Irak'ın genelinde de söz sahibiyiz. Diğer gruplarla birlikte biz Irak'ın toprak bütünlüğünün çimentosuyuz. Kimsenin endişesi olmasın; bunca sorundan sonra eğer Irak hâlâ birlik içindeyse bundan sonra da birlik içinde kalacaktır.
Ancak son ABD ve Avrupa ziyaretlerinizde size gösterilen ilgi göz önünde bulundurulduğunda sanki Batı, bölgede bir Kürt devleti peşinde...
Bu sorunun muhatabı Batı'dır...
Kerkük ne olacak?
Irak Anayasası Kerkük konusunun nasıl çözüleceğini belirlemiştir. 2007'de bu konu anayasa çerçecvesinde çözülecektir.
Sayın Başkan bir de şu doğal zenginliklerin paylaşılması konusu var...
Anayasa'ya göre Irak'ın var olan tüm doğal zengilikleri tüm bölgelere dağıtılacaktır. Burada nüfus oranları ve Saddam'ın neden olduğu yıkım gözönünde bulundurulacaktır. Yani Kürdistan bölgesinde çıkacak petrol mutlaka merkezi hükümet ile koordinasyon ve işbirliği içinde değerlendirilecektir. Bu konularda hiçbir sorun çıkmayacaktır.

İsrail ile ilişki suç değil
Sayın başkan, şu İsrail ile işbirliğinize gelelim... Geçenlerde yine İsrail basını bazı İsrailli subayların peşmergeleri eğittiğini yazdı...
Bakın tüm bunlar saçma, kışkırtıcı, kasıtlı ve gerçekle ilgisi olmayan rezil iddialardır. Peşmergelerin İsrail generallerin eğitimine ihtiyacı yoktur. Peşmergeler kendileri başkalarını eğitecek düzeydedir. Ancak İsrail ile ilişkilerin de bir suç olduğunu sanmıyorum. Unutmamak gerekir ki, biz Irak'ın bir parçasıyız. Eğer Irak hükümeti İsrail'i tanır ve diplomatik ilişki kurarsa biz de o zaman İsrail konsolosluğunu Erbil'de açarız ve ilgilenen herkesi davet ederiz.
Saddam ne olacak?
Saddam yargılanmaktadır. Saddam ile ilgili son kararı mahkeme verecektir. Saddam, Irak halkının vicdanında mahkum olmuştur.
Kürt sorununu Saddam bile şiddetle çözemedi
Sayın Başkan, gelelim Türkiye ile ilişkilerinize... İşgal öncesi ve sonrasındaki demeçlerinizin tersine Türkiye'ye yönelik olumlu mesajlar gönderiyorsunuz... Bunun nedeni nedir?
Bunun nedeni Türkiye'nin ve Sayın Erdoğan hükümetinin politikalarıdır. Türkiye ve Türkiyedeki bazı çevreler bize karşı olumlu yaklaştıkça biz de kendimizi daha rahat hissediyoruz.

PKK'lılar için af çıkarın!
MİT Müsteşarı Sayın Emre Taner ile neler konuştunuz?
Biz, Türkiye'deki çeşitli kurumlarla temas halindeyiz. Tüm bu temsaların amacı var olan sorunların giderilmesi ve ileriye dönük daha olumlu ve hızlı adımların atılmasını sağlamaktır.
Peki PKK konusu bu görüşmelerin neresinde?
Başından beri Türk Hükümeti'ne ve Türkiye'ye şunu söylüyoruz. PKK ve Irak Kürdistan'ındaki PKK'lıların sorunu yalnızca siyasi ve barşçıl yöntemlerle çözülür.
Siyasi ve barışçıl yöntemlerden neyi kastediyorsunuz?
Başlangıçta genel bir af çıkarmak. Bu af ile dağdaki PKK'lılar silahı bırakıp köylerine döner.
Daha sonra?
Daha sonrasının işaretelerini Başbakan Sayın Erdoğan veriyor. Sayın Erdoğan, Türkiye'de bir Kürt sorunun varlığını kabul ediyor ve üst?alt kimlilk tartışması ile bu sorunun çözümü için uğraşıyor. Bu niyet olduğu sürece bence bu sorun yakın gelecekte çözülecektir. Biz Irak Kürtleri olarak üzerimize düşen her türlü görevi üstlenmeye ve Ankara'ya yardımcı olmaya hazırız.

Askeri alan dahil mi ?
Bakın, Irak'taki tüm hükümetler burdaki Kürt sorununu askeri yöntemlerle çözmeye çalıştılar. Sonuç ortada. Tüm o hükümetler yok ama biz buradayız. Benzer şekilde Türkiye de aynı yöntemlere baş vurdu. Ama hâlâ ülkede bir Kürt sorunu var. Ve PKK yok olmadı. Dolaysiyla ne Türkiye içinde ne de Irak Kürdistanı'nda askeri yöntemlere başvurmanın bir anlamı yok ve biz bu konuda Türkiye'ye yardımcı olmayız.
PKK ve diğer güvenlik sorunlarının bir yana bırakırsak, Türkiye ile ilişkilerinizde diğer konular nelerdir?
Bakın bugün Irak Kürdistanı'nda iş yapan yabancı şirketlerin yüzde 90'ı Türk şirketleridir. Sokaklarda dolaştığınınzda görceksiniz ki dükkanlarda satılan malların da yüzde 90'ı Türk mallarıdır. Bunun yıllık parasal tanımı iki milyar dolar demektir. Bu nedenle acilen sınır kapılarını çoğaltmalıyız ve tüm sınır sorunlarının giderilmesi için gerekli tüm önlemleri almalıyız. Unutmamak gerekir ki, Türkiye'nin bizimle ilişkileri aynı zamanda Irak'ın geneli ile ilişkilerinin çıkış noktasıdır. Ve biz bu konuda Türkiye ile her türlü işbirliğine hazırız.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137