05 Mart 2007 Pazartesi 00:00
Barzani'ye neden mi kızıyoruz Bay Birand?
Mehmet Ali Birand, Barzani'ye neden tepki gösterdiğimizi anlayamamış. Bağımsız Kürt devleti kurulmasının Türkiye açısından ne anlama geldiğini çok iyi biliyormuş. ~|~


 Kerkük'ün böyle bir bağımsız Kürt devletine verilmesinin ne sonuçlar getireceğinin farkındaymış. Fakat uzun vadeli risk ve sorunlara rağmen, birkaç milyonluk Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi her ağzını açtığında neden ateş püskürdüğümüzü bir türlü anlayamıyormuş.

"Mesud Barzani bir bölgenin lideri. Uluslararası konjonktür lehine dönmüş, sırtını ABD'ye dayamış durumda. Uzun yıllardır düşlediği, babasının başlattığı bir mücadelede eline bir fırsat geçtiğini biliyor. Politikacı olarak, liderliğini yaptığı toplumun beklentilerini köpürtüyor"muş. Hepsi bu kadarmış. Ama her konuşması neden 70 milyonluk Türkiye'yi sarsıyormuş; işte bunu Mehmet Ali Birand anlayamıyormuş.
Neticede Barzani, bağımsız bir Kürt devleti fikrine alışmamız gerektiğini söylüyormuş. Ayrıca Türk Ordusu'nun kuzey Irak'a girmesine karşı çıkıyormuş. Bunları söyleyince Türkiye'de herkesin hop oturup hop kalktığını anlamakta güçlük çekiyormuş Büyük Türk Mütefekkiri (!!!) Bay Birand. Ne yanii??? Barzani, Kürt devletinden bahsetmeyecekmiş de neden bahsedecekmiş?
Gerçekçi görünmese de Barzani kendi halkına karşı görevini yapıyormuş. Türk Ordusu'na da davetiye çıkaracak hali yokmuş. Barzani'ye akıl veriyor: Kürdistan kurulacak ve bağımsız olacaksa, bunu ancak Türkiye'yi yanına alarak yapabilirmiş. Dolayısıyla Türkiye'nin nasırına basmanın yanlış olduğunu belirtiyor. Uzun vadeli düşünmesi gerektiğini hatırlatıyor Barzani'ye...

Türkiye'yi Kürdistan fikrine alıştırmak

Aslında Birand'ın son bölümde söylediklerine katılmamak mümkün değil. Çünkü Birand şöyle demeye getiriyor: Biz Kürdistan fikrine Türkiye'yi alıştırmaya çalışıyoruz. Basın ve televizyonlarda Barzani?Talabani ikilisini güzel göstermek için yırtınıyoruz. Bölgede hem İran, hem Suriye, hem de Türkiye ve Arap ülkelerinin karşı çıkacağı bir Kürdistan ayakta kalamaz.

Kürdistan fikrine Türkiye'yi alıştırmak ve ardından da 'madem ki Kürdistan'ın bağımsız olmasına karşısınız; o halde burayı size verelim' denilebilmesine ortam hazırlıyoruz. Bu sayede hem Türk milli devletini tasfiye ederek, bir federasyona çevirmemiz hem de Kürdistan'ın Türkiye sayesinde büyüyüp, yeşermesini sağlamamız mümkün olacak. Türkiye'deki Kürt bölgelerini de buna eklemlemek bu sayede gerçek olabilir.
Neticede biz Türkiye içerisinde bir Kürdistan kuruyoruz: ama Barzani sürekli demeçler vererek, bizim tezgâhımızı bozuyor. Zaten milliyetçilik yükseliyor. Halk bu tezgâhı fark edecek. Oysa biz Türkiye'yi federasyon yapıp, Kürdistan ile bir tür konfederasyona götürürken, bunu Türk halkına, Misak?ı Milli'nin gerçek olması; milyar dolarlık petrollerin bize verilmesi gibi satacaktık. Barzani, verdiği demeçlerle işimizi bozuyor. Mehmet Ali Birand bunları söylemek istiyor ve Barzani'ye de susması için tavsiyede bulunuyor.

Barzani'ye kızmak için her türlü sebep var

Bütün bunlar gösteriyor ki, Barzani'ye kızmak için her türlü sebep var. Çünkü Barzani Kürdistan kuruyor. Bu Kürdistan'ın Türkiye için bir sorun olmayacağını sadece Mehmet Ali Birand ve onun gibiler düşünebilirler. Biz yetmiş milyonluk bir ülkeyiz. Bir kaç milyonluk bir Kürdistan'dan ne korkuyoruz? Yoksa kendimize güvenimiz mi yok? Bu laflara hiç kimse inanmaz. Mehmet Ali Birand aynı sözleri Küba dolayısıyla sürekli lehlerinde yazdığı Amerikalılara sorsa ya... Mesela küçücük bir Küba üzerinde Amerika neden bu kadar baskı yapar? Dünyanın en büyük ve en güçlü devleti küçücük bir Küba'nın boğazını sıkmak için neden bu kadar kararlıdır?

Kaldı ki, ortalama üniversite üçüncü sınıf düzeyinde tarih bilgisi olan ve bir miktar tarih şuuru bulunan herkes, Balkanlar'dan Osmanlı'nın bu şekilde atıldığını bilir. O zaman da 'küçücük Yunanistan' 'minnacık Sırbistan' lafları ediliyordu. Yunanistan'ın bağımsız bir devlet olarak kurulması (1830); Sırbistan'ın otonom bir devlet olarak ortaya çıkmasından 89 yıl sonra Yunan birlikleri Ankara'yı almak üzere Sakarya'nın dört bir yanından hücuma geçmişlerdi. Bu devletler kocaman olmuşlar Osmanlı ise küçüldükçe küçülmüş ve sonuçta Balkanlar'dan tamamen atılmıştı. Bunları senin anlamanı beklemiyoruz Mehmet Ali; ama millet bundan dolayı Barzani'ye kızıyor.

Hasan Ünal
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137