12 Kasım 2004 Cuma 00:00
Başbakan doğru söylemiyor
Ahmet Erimhan, Başbakan'ın 10 Kasım açıklamalarında "millet" kavramından "din"i sökmeye çalıştığını vurguladı

l Atatürk adına yalan söylüyorlar

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan, 2 yıldır her icraatını azınlıklar adına yapan Başbakan "işi millet kavramını bozmaya kadar götürdü" dedi. Erimhan, Atatürk'ün bu yalan için referans olarak gösterilmesini de eleştirerek, şunları söyledi: "Lozan'ın azınlık tanıma ve Atatürk'ün mübadele ve göç politikalarına bakanlar gerçekleri görecektir. Orada Atatürk'ün nasıl Müslüman kimliğine sahip çıktığı görülecektir..."

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan, 2 yıldır her icraatını azınlıklar adına yapan Başbakan "işi millet kavramını bozmaya kadar götürdü" dedi.

Erimhan, Atatürk'ün bu yalan için referans olarak gösterilmesini de eleştirerek, şunları söyledi: "Lozan'ın azınlık tanıma ve Atatürk'ün mübadele ve göç politikalarına bakanlar gerçekleri görecektir.

Orada Atatürk'ün nasıl Müslüman kimliğine sahip çıktığı görülecektir..."

Lo~|~zan'a bakılsın,

yeter

Erimhan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Atatürk hiçbir zaman ırk, din, etnik esasta tanımlanan millet anlayışına itibar etmediği" şeklindeki 10 Kasım açıklaması için "Başbakan doğru söylemiyor Atatürk'ü anlamak istiyorsa Lozan'ın azınlık tanımına bakın" dedi. Erimhan Başbakanın hedefinin millet tanımından "din" unsurunu çıkarmaya çalışmak olduğunu söyleyerek "şimdi de azınlık milletin esası haline getirmek istiyorlar" dedi.

Erimhan'ın basın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Atatürk ne yapmıştı?

Başbakan Erdoğan 10 Kasım demecinde maalesef gerçekleri çarptırmıştır. Erdoğan'ın "Atatürk hiçbir zaman ırk, din etnik köken esasında tanımlanan millet anlayışına itibar etmediği şeklindeki sözleri tarihi çarpıtmaktan ibadettir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün millet tanımını anlamak için Cumhuriyetin kuruluşu yıllarında uyguladığı göç politikası ve Lozan'a bakmak yeterli olacaktır. Atatürk Kurtuluş Savaşı'nın ardından yapılan mübadele anlaşmalarında gayrimüslimlerin Anadolu'dan çıkarılmasını sağlarken, Anadolu'ya yapılan tehciri mutlak anlamda "Müslüman" kimlikli vatandaşlardan gerçekleştirmiştir.

Ayrıca bugünlerde hükümetin AB uğruna değiştirmeyi kafasına koyduğu Lozan Anlaşması da bu gerçeği fazlasıyla ifade eder. Kurtuluş senedimiz olan Lozan'da azınlık tanımının kimler için yapıldığı açık?seçik ortadadır. Atatürk azınlık tarifini orada gayri Müslim vatandaşlar için yapmıştır.

Millet'ten "din"

çıkarılıyor

Gerçek bu kadar açık ortadayken, Başbakanın "milletin ayırt edici vasfı ortak bir tarih ve birlikte yaşama iradesidir" demesi inanılmaz bir tahrifat ve tahribattır. Çünkü dikkat edecek olursa bu tanımda yani milleti millet yapan esaslar içinde "din" yoktur.

Yani Başbakan "millet" kavramından "din"i söküp atmaya çalışmaktadır.

Bunun amacının gayrimüslimleri millet yapmaya çalışmak olduğu ortadadır. Bugüne kadar tüm icraatlarını gayrimüslim ve azınlık eksenli yürüten Başbakan şimdi de işi, millet tanımını bozmaya, millet tarifinden dini çıkarmaya kadar götürmektedir.

Atatürk'ün bu yalan anlayışa referans gösterilmesi ise bir çarpıtma ve kandırmacadır. Hatırlatalım ki, bu aslında tüm büyük milletler için geçerlidir. Millet kavramı dinle yoğrulur. Din'i milletten çıkarırsanız geriye ortak yaşayacak hiçbir şey kalmaz.

Belli ki hedefte zaten budur. Yani Türk milletinin parçalanması....

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.